REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Startup - przywileje małego podatnika

Katarzyna Miazek
Katarzyna Miazek
Żaneta Rowińska

REKLAMA

Osoba zakładająca swój startup może starać się o uzyskanie statutu małego podatnika. Statut ten wpływa na możliwy sposób rozliczania podatku VAT oraz decyduje o możliwości skorzystania z ulg podatkowych. Do ustalenia uprzywilejowanego statusu potrzebna jest informacja o wysokości obrotu, osiągniętego przez przedsiębiorcę w ciągu roku.

Za małego podatnika uznaje się przedsiębiorcę, u którego wartość przychodu ze sprzedaży w ubiegłym roku podatkowym nie przekroczyła równowartości w złotych 1 200 000 euro, z zaokrągleniem do  1 000 zł. Limit uprawniający do korzystania ze statutu małego podatnika w 2013 r. wynosi 4 922 000 zł. Zainteresowani uzyskaniem statutu w 2014 r. natomiast, powinni śledzić jesienne kursy walutowe. Przeliczenia kwoty euro w celu ustalenia statusu małego podatnika bowiem, dokonuje się według średniego kursu euro ogłaszanego przez NBP na pierwszy roboczy dzień października poprzedniego roku podatkowego.

REKLAMA

 
Minimalny okres wykonywania działalności

 
Co ważne, wymóg odpowiedniej wielkości sprzedaży, ponieważ odwołuje się do obrotów z roku poprzedniego,  dotyczy przedsiębiorców kontynuujących działalność gospodarczą. Nie można zatem statutu małego podatnika uzyskać w pierwszym roku prowadzenia działalności. Ustawa o podatku od towarów i usług dopuszcza jednak, aby przedsiębiorca w pierwszym roku wykonywania działalności funkcjonował tak, jak mały podatnik. Może bowiem za formę rozliczenia podatku VAT wybrać metodę kasową, jeżeli przewidywana przez podatnika wartość sprzedaży nie przekroczy obowiązującego limitu, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej.


Zobacz: Startup - jak zacząć?

 
Drugi wymóg dla pośredników finansowych

 
Limit pozwalający zaliczyć przedsiębiorcę do grona małych podatników został inaczej określony dla maklerów, zarządzających funduszami inwestycyjnymi, agentów oraz zleceniobiorców i innych osób świadczących usługi o podobnym charakterze. W ich przypadku wartość otrzymywanych prowizji (wraz z kwotą podatku) nie może w poprzednim roku podatkowym wynieść więcej niż równowartość 45 000 euro. W br. jest to 185 000 zł. Tak samo, jak przy ustalaniu limitu wysokości dokonanej sprzedaży, przeliczenia dokonuje się po kursie z pierwszego roboczego dnia października poprzedniego roku podatkowego.


Podyskutuj o tym na naszym FORUM!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 
Korzyści po uzyskaniu statutu małego podatnika

 
Spełnienie warunków zakwalifikowania się do grona małych podatników na potrzeby VAT otwiera przedsiębiorcy drogę do kilku podatkowych przywilejów. Chodzi tu między innymi o możliwość rozliczania się z podatku VAT dopiero po otrzymaniu płatności od kontrahenta (metoda kasowa), kwartalne rozliczenia VAT-u oraz kwartalne naliczanie zaliczek na podatek dochodowy, a także prawo do jednorazowego zaliczania całej wartości zakupionych środków trwałych w koszty uzyskania przychodu miesiąca wprowadzenia owych składników do ewidencji. Szczególnie korzystne mogą one okazać się dla tych przedsiębiorców, którzy prowadzą swoją działalność na dość małą skalę - mało kupują i wystawiają małą ilość faktur.

 
Zobacz: Czwarta ustawa deregulacyjna

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Taxways

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

REKLAMA

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

Połowa konsumentów deklaruje, że wybierze firmę wspierającą odpowiedzialny rozwój zamiast tej, która nie podejmuje takich działań

Inwestowanie ESG (Environmental, Social, Governance), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu może być odpowiedzią na pościg za wynikami. Celem działalności firm powinno być dziś nie tylko osiąganie dobrych wyników finansowych, widocznych w raportach kwartalnych, ale także budowanie otoczenia społecznego, ochrona środowiska czy wspieranie ważnych inicjatyw. To istotne dla wielu inwestorów instytucjonalnych, jak również detalicznych, którzy wybierają inwestycje online mające na uwadze środowisko i otoczenie społeczne.

REKLAMA

Co robią małe firmy gdy kontrahent nie płaci. Zaległe płatności sięgnęły już 10 miliardów złotych

Ponad połowa firm wysyła wezwania do zapłaty, 47 proc. negocjuje z dłużnikiem, a co 5. zleca odzyskanie należności kancelarii prawnej – tak najczęściej postępują małe i średnie przedsiębiorstwa, kiedy kontrahent im nie płaci.

Dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę?

Levis Strauss czy Beko - dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę? Przyjrzyjmy się przyczynom i skutkom. Jak należy reagować na tego typu odejścia z polskiego rynku?

REKLAMA