REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Korekta błędów w zeznaniu PIT

REKLAMA

Jeżeli podatnik popełni błąd w zeznaniu PIT za 2012 r., ma prawo złożyć korektę deklaracji podatkowej. Musi do niej dołączyć wyjaśnienie, dlaczego chce zeznanie poprawić. Ma na to 5 lat, ale im szybciej, tym lepiej – bo jeśli urząd pierwszy znajdzie błąd, to w niektórych przypadkach podatnik musiałby się liczyć z sankcjami karnoskarbowymi. Małe błędy urząd skarbowy poprawia sam.

- Korekta deklaracji polega na ponownym wypełnieniu zeznania podatkowego, do którego dołącza się wyjaśnienie jej przyczyn. Jeżeli błąd zauważy urząd skarbowy, wówczas podatnik dostaje wezwanie do złożenia takiej korekty. W sytuacji, gdy podatnik odmawia złożenia korekty, wtedy urząd skarbowy wszczyna postępowanie podatkowe, które kończy się wydaniem decyzji. W tej decyzji urząd określa prawidłową wysokość podatku - wyjaśnia Agencji Informacyjnej Newseria Agnieszka Pasik, kierownik Działu obsługi bezpośredniej w Urzędzie Skarbowym Warszawa-Praga.

REKLAMA

REKLAMA


Wyjaśnienie przyczyn korekty powinno nastąpić na piśmie i zawierać datę i miejsce jej sporządzenia, dane podatnika, określenie właściwego naczelnika urzędu skarbowego, określenie, jaką deklarację chcemy skorygować, uzasadnienie korekty oraz podpis podatnika. Na formularzu PIT należy zaznaczyć kwadrat „korekta zeznania”.


Urząd skarbowy może także zwrócić się do podatnika o skorygowanie deklaracji oraz złożenie niezbędnych wyjaśnień, wskazując przyczyny, z powodu których informacje zawarte w deklaracji poddaje w wątpliwość.


Małe błędy poprawi sam urząd


Jeżeli urzędnicy skarbowi stwierdzą, że deklaracja zawiera błędy rachunkowe lub inne oczywiste omyłki, bądź że wypełniono ją niezgodnie z wymogami, wówczas sam koryguje deklarację. Zmiana wysokości zobowiązania podatkowego, kwoty nadpłaty, kwoty zwrotu podatku lub wysokości straty w wyniku tej korekty nie może jednak przekroczyć 1000 zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Na korektę dokonaną przez urząd skarbowy podatnik może wnieść sprzeciw do urzędu, który jej dokonał, w terminie 14 dni od dnia doręczenia uwierzytelnionej kopii poprawionej deklaracji. Wniesienie sprzeciwu anuluje korektę. W przypadku niewniesienia sprzeciwu w tym terminie, korekta deklaracji wywołuje takie same skutki prawne jak korekta deklaracji złożona przez podatnika.


Zobacz: Jakie zmiany niesie czwarta ustawa deregulacyjna?


5 lat na korektę, ale im wcześniej tym lepiej


Jeżeli podatnik chce skorygować zeznanie roczne, musi pamiętać o zachowaniu terminu - ma na to 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku.

 
- Dla podatnika korzystniej jest, jeżeli  on sam zauważy błąd i niezwłocznie złoży korektę. Chodzi o to, że wówczas unika sankcji karnoskarbowych. Jeżeli z korekty wynika zobowiązanie podatkowe do zapłaty, wówczas płaci odsetki w mniejszej wysokości - wyjaśnia Agnieszka Pasik.


W sytuacji gdy urząd nie zgadza się z dokonaną przez podatnika korektą deklaracji, wszczyna postępowanie, aby określić prawidłową wysokość podatku.


Prawo do skorygowania PIT-u ulega zawieszeniu na czas trwania postępowania podatkowego lub kontroli. W tym czasie podatnik nie ma możliwości dokonywania żadnych korekt w kontrolowanych deklaracjach podatkowych.

 
Zobacz: Druga ustawa antykryzysowa

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Newseria.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA