REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynajem bardziej opłacalny od lokat i obligacji

Bernard Waszczyk
Bernard Waszczyk
Analityk rynku funduszy inwestycyjnych Open Finance.
Wynajem zdecydowanie wygrywa z lokatami i obligacjami
Wynajem zdecydowanie wygrywa z lokatami i obligacjami
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Na tle gwałtownie spadającego oprocentowania bankowych depozytów i malejącej atrakcyjności skarbowych obligacji, inwestycja w mieszkanie na wynajem staje się propozycją coraz bardziej wartą rozważenia.

REKLAMA

Opłacalność wynajmu mieszkań zmniejszyła się w porównaniu z naszym poprzednim raportem sprzed dwóch miesięcy. Wg danych z marca, jego średnia rentowność netto, obliczona na podstawie ofert sprzedaży mieszkań zamieszczanych w serwisie Domiporta.pl oraz transakcji dokonywanych na rynku mieszkaniowym przez klientów Open Finance, obniżyła się do 4,02 proc. z 4,18 proc. w styczniu br.

REKLAMA

Stabilizacja na rynku najmów utrzymuje się już od kilku miesięcy. Na niewielkie wahania rentowności wynajmu, które notujemy w raportach, największy wpływ mają spadające oprocentowanie depozytów, dziesięcioletnich obligacji i ciągle malejąca inflacja. W tym kontekście opłacalność lokowania kapitału w nieruchomości wciąż jest zdecydowanie lepsza. Należy jednak pamiętać, że inwestycja w zakup nieruchomości to inwestycja długoterminowa i jej opłacalność powinno się rozpatrywać również w takim wymiarze, wyjaśnia Agnieszka Grotkowska – dyrektor ds. projektów specjalnych serwisu Domiporta.pl.

Opłacalność najmu mieszkań przestała spadać

Zmiana ta wynika przede wszystkim ze wzrostu średnich cen transakcyjnych mieszkań, który w ciągu dwóch miesięcy przypadku siedmiu monitorowanych przez nas miast, tj. Gdańska, Gdyni, Krakowa, Łodzi, Poznania, Warszawy i Wrocławia, wyniósł 3 proc. Wpływ miały też o 0,9 proc. niższe niż dwa miesiące wcześniej średnie ofertowe stawki wynajmu.

Rentowność najmu mieszkań w poszczególnych miastach w marcu 2013 roku

Miasto

Cena m2

mieszkania

Stawka najmu

w przeliczeniu na m2

Rentowność

Brutto

Rentowność

netto

Gdańsk

5229 zł

27,51 zł

4,38%

3,91%

Gdynia

4831 zł

24,61 zł

4,11%

3,65%

Kraków

5976 zł

30,40 zł

4,14%

3,68%

Łódź

3671 zł

23,05 zł

4,96%

4,40%

Poznań

5269 zł

26,62 zł

4,17%

3,72%

Warszawa

6943 zł

42,01 zł

5,14%

4,60%

Wrocław

5272 zł

30,40 zł

4,69%

4,17%

Średnia

-

-

4,51%

4,02%

Źródło: ceny transakcyjne Open Finance z marca; oferty najmu z serwisu domiporta.pl z marca obniżone o 5 proc. Założyliśmy 10,5 miesięczny okres wynajmu mieszkania, 5 PLN za metr miesięcznego czynszu dla administracji płaconego przez właściciela (6 PLN w Krakowie i Wrocławiu oraz 7 PLN w Warszawie). Stawka podatku ryczałtowego od przychodów z wynajmu w wysokości 8,5 proc.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co wybrać: obligacje czy fundusz obligacji?

Wynajmujący nie powinni szczególnie martwić się z tego powodu, zwłaszcza jeśli mieliby porównywać dochody do tych, które mogliby osiągać gdyby zainwestowali w obligacje skarbowe czy złożyli pieniądze na bankowym depozycie. W efekcie obniżek stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej i szybko zmniejszającej się inflacji, która w marcu rok do roku wyniosła już tylko 1 proc., gwałtownie spada oprocentowanie lokat oraz atrakcyjność skarbowych papierów dłużnych.

Porównanie aktualnych rentowności najmu mieszkania,

lokaty bankowej i obligacji dziesięcioletnich (EDO)

Rodzaj inwestycji

Rentowność brutto

Rentowność netto

Zakup mieszkania na wynajem

4,51%

4,02%

Roczna lokata bankowa*

3,46%

2,80%

Obligacje 10-letnie

5,0%**/2,8%***

4,05%**/2,27%***

*średnia dla 36 banków z 05.04.2013 r.;

**oprocentowanie w pierwszym rocznym okresie odsetkowym;

***oprocentowanie po pierwszym roku życia obligacji, przy założeniu utrzymania inflacji.

Źródło: banki, obligacjeskarbowe.pl, obliczenia Open Finance.


Według danych z początku kwietnia, średnie oprocentowanie rocznych depozytów w 36 największych bankach wynosiło 3,46 proc. brutto, co po odjęciu 19-proc. podatku od zysku daje ledwie 2,8 proc. zysku. Tempo w jakim spada oprocentowanie bankowych lokat najlepiej obrazuje fakt, że jeszcze dwa miesiące temu na rocznym depozycie średnio można było zyskać 3,5 proc. już po opłaceniu podatku. Z kolei w przypadku przywoływanych przez nas zwykle papierów dziesięcioletnich (nazwa skrócona EDO), oferowanych przez Ministerstwo Finansów w kwietniu, kupon w pierwszym rocznym okresie odsetkowym wynosi 5 proc., na co składa się roczna inflacja z lutego 1,3 proc., powiększona 3,7 pkt proc. marży. W kolejnych latach marża obniży się do 1,5 pkt proc., zatem teoretycznie, jeśliby inflacja za rok była na podobnym poziomie, to oprocentowanie dziesięciolatki w kolejnym okresie odsetkowym spadłoby do 2,8 proc.

Rośnie rentowność amerykańskich obligacji

Uwzględniając zmianę cen transakcyjnych oraz stawek ofertowych wynajmu, przychodów z wynajmu oraz inflację, średni realny zwrot z inwestycji w mieszkanie na wynajem dokonanej przed 12 miesiącami podliczyliśmy na niespełna 1 proc. To spora zmiana, ponieważ dotychczas w podobnych kalkulacjach notowaliśmy wyłącznie straty. Ta poprawa jest zasługą rosnących od trzech miesięcy średnich cen transakcyjnych mieszkań. Ich wzrost jest jednak w dużym stopniu efektem statystycznym, mającym źródło w zmianie struktury rynku sprzedaży mieszkań, spowodowanej wygaśnięciem wraz z końcem ubiegłego roku programu Rodzina na Swoim.

Zwrot z inwestycji w mieszkanie na wynajem dokonanej przed rokiem

Miasto

Zmiana stawki

najmu r/r

Zmiana mediany cen transakcyjnych r/r

Nominalny zwrot
z inwestycji

Realny zwrot
z inwestycji

Gdańsk

-3,46%

1,75%

6,14%

5,09%

Gdynia

-5,57%

-6,21%

-2,28%

-3,24%

Kraków

0,02%

-1,60%

2,22%

1,21%

Łódź

-1,74%

-3,00%

1,69%

0,68%

Poznań

-4,21%

-0,23%

3,92%

2,89%

Warszawa

-1,42%

-4,19%

0,47%

-0,53%

Wrocław

-2,59%

-2,75%

1,67%

0,67%

ŚREDNIE

-2,71%

-2,32%

1,98%

0,97%

Źródło: Domiporta.pl, raport Open Finance i Home Broker dot. cen transakcyjnych mieszkań, obliczenia Open Finance.

Trzeba pamiętać, że z dostępnych ofert lokat bankowych uda się wybrać wyżej oprocentowane niż prezentowana średnia. Ale także rentowność najmu należy obliczyć dla konkretnego przypadku, pamiętając, że na wynik obliczeń mają wpływ nie brane tu pod uwagę czynniki, takie jak dłuższe niż 1,5 miesiąca rocznie okresy przestojów, koszty remontów czy wreszcie zmiana wartości samego mieszkania.

Bernard Waszczyk, Open Finance

RAPORT Domiporta.pl i Open Finance, 17.04.2013 r.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA