REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynajem bardziej opłacalny od lokat i obligacji

Bernard Waszczyk
Bernard Waszczyk
Analityk rynku funduszy inwestycyjnych Open Finance.
Wynajem zdecydowanie wygrywa z lokatami i obligacjami
Wynajem zdecydowanie wygrywa z lokatami i obligacjami
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Na tle gwałtownie spadającego oprocentowania bankowych depozytów i malejącej atrakcyjności skarbowych obligacji, inwestycja w mieszkanie na wynajem staje się propozycją coraz bardziej wartą rozważenia.

REKLAMA

Opłacalność wynajmu mieszkań zmniejszyła się w porównaniu z naszym poprzednim raportem sprzed dwóch miesięcy. Wg danych z marca, jego średnia rentowność netto, obliczona na podstawie ofert sprzedaży mieszkań zamieszczanych w serwisie Domiporta.pl oraz transakcji dokonywanych na rynku mieszkaniowym przez klientów Open Finance, obniżyła się do 4,02 proc. z 4,18 proc. w styczniu br.

REKLAMA

Stabilizacja na rynku najmów utrzymuje się już od kilku miesięcy. Na niewielkie wahania rentowności wynajmu, które notujemy w raportach, największy wpływ mają spadające oprocentowanie depozytów, dziesięcioletnich obligacji i ciągle malejąca inflacja. W tym kontekście opłacalność lokowania kapitału w nieruchomości wciąż jest zdecydowanie lepsza. Należy jednak pamiętać, że inwestycja w zakup nieruchomości to inwestycja długoterminowa i jej opłacalność powinno się rozpatrywać również w takim wymiarze, wyjaśnia Agnieszka Grotkowska – dyrektor ds. projektów specjalnych serwisu Domiporta.pl.

Opłacalność najmu mieszkań przestała spadać

Zmiana ta wynika przede wszystkim ze wzrostu średnich cen transakcyjnych mieszkań, który w ciągu dwóch miesięcy przypadku siedmiu monitorowanych przez nas miast, tj. Gdańska, Gdyni, Krakowa, Łodzi, Poznania, Warszawy i Wrocławia, wyniósł 3 proc. Wpływ miały też o 0,9 proc. niższe niż dwa miesiące wcześniej średnie ofertowe stawki wynajmu.

Rentowność najmu mieszkań w poszczególnych miastach w marcu 2013 roku

Miasto

Cena m2

mieszkania

Stawka najmu

w przeliczeniu na m2

Rentowność

Brutto

Rentowność

netto

Gdańsk

5229 zł

27,51 zł

4,38%

3,91%

Gdynia

4831 zł

24,61 zł

4,11%

3,65%

Kraków

5976 zł

30,40 zł

4,14%

3,68%

Łódź

3671 zł

23,05 zł

4,96%

4,40%

Poznań

5269 zł

26,62 zł

4,17%

3,72%

Warszawa

6943 zł

42,01 zł

5,14%

4,60%

Wrocław

5272 zł

30,40 zł

4,69%

4,17%

Średnia

-

-

4,51%

4,02%

Źródło: ceny transakcyjne Open Finance z marca; oferty najmu z serwisu domiporta.pl z marca obniżone o 5 proc. Założyliśmy 10,5 miesięczny okres wynajmu mieszkania, 5 PLN za metr miesięcznego czynszu dla administracji płaconego przez właściciela (6 PLN w Krakowie i Wrocławiu oraz 7 PLN w Warszawie). Stawka podatku ryczałtowego od przychodów z wynajmu w wysokości 8,5 proc.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co wybrać: obligacje czy fundusz obligacji?

Wynajmujący nie powinni szczególnie martwić się z tego powodu, zwłaszcza jeśli mieliby porównywać dochody do tych, które mogliby osiągać gdyby zainwestowali w obligacje skarbowe czy złożyli pieniądze na bankowym depozycie. W efekcie obniżek stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej i szybko zmniejszającej się inflacji, która w marcu rok do roku wyniosła już tylko 1 proc., gwałtownie spada oprocentowanie lokat oraz atrakcyjność skarbowych papierów dłużnych.

Porównanie aktualnych rentowności najmu mieszkania,

lokaty bankowej i obligacji dziesięcioletnich (EDO)

Rodzaj inwestycji

Rentowność brutto

Rentowność netto

Zakup mieszkania na wynajem

4,51%

4,02%

Roczna lokata bankowa*

3,46%

2,80%

Obligacje 10-letnie

5,0%**/2,8%***

4,05%**/2,27%***

*średnia dla 36 banków z 05.04.2013 r.;

**oprocentowanie w pierwszym rocznym okresie odsetkowym;

***oprocentowanie po pierwszym roku życia obligacji, przy założeniu utrzymania inflacji.

Źródło: banki, obligacjeskarbowe.pl, obliczenia Open Finance.


Według danych z początku kwietnia, średnie oprocentowanie rocznych depozytów w 36 największych bankach wynosiło 3,46 proc. brutto, co po odjęciu 19-proc. podatku od zysku daje ledwie 2,8 proc. zysku. Tempo w jakim spada oprocentowanie bankowych lokat najlepiej obrazuje fakt, że jeszcze dwa miesiące temu na rocznym depozycie średnio można było zyskać 3,5 proc. już po opłaceniu podatku. Z kolei w przypadku przywoływanych przez nas zwykle papierów dziesięcioletnich (nazwa skrócona EDO), oferowanych przez Ministerstwo Finansów w kwietniu, kupon w pierwszym rocznym okresie odsetkowym wynosi 5 proc., na co składa się roczna inflacja z lutego 1,3 proc., powiększona 3,7 pkt proc. marży. W kolejnych latach marża obniży się do 1,5 pkt proc., zatem teoretycznie, jeśliby inflacja za rok była na podobnym poziomie, to oprocentowanie dziesięciolatki w kolejnym okresie odsetkowym spadłoby do 2,8 proc.

Rośnie rentowność amerykańskich obligacji

Uwzględniając zmianę cen transakcyjnych oraz stawek ofertowych wynajmu, przychodów z wynajmu oraz inflację, średni realny zwrot z inwestycji w mieszkanie na wynajem dokonanej przed 12 miesiącami podliczyliśmy na niespełna 1 proc. To spora zmiana, ponieważ dotychczas w podobnych kalkulacjach notowaliśmy wyłącznie straty. Ta poprawa jest zasługą rosnących od trzech miesięcy średnich cen transakcyjnych mieszkań. Ich wzrost jest jednak w dużym stopniu efektem statystycznym, mającym źródło w zmianie struktury rynku sprzedaży mieszkań, spowodowanej wygaśnięciem wraz z końcem ubiegłego roku programu Rodzina na Swoim.

Zwrot z inwestycji w mieszkanie na wynajem dokonanej przed rokiem

Miasto

Zmiana stawki

najmu r/r

Zmiana mediany cen transakcyjnych r/r

Nominalny zwrot
z inwestycji

Realny zwrot
z inwestycji

Gdańsk

-3,46%

1,75%

6,14%

5,09%

Gdynia

-5,57%

-6,21%

-2,28%

-3,24%

Kraków

0,02%

-1,60%

2,22%

1,21%

Łódź

-1,74%

-3,00%

1,69%

0,68%

Poznań

-4,21%

-0,23%

3,92%

2,89%

Warszawa

-1,42%

-4,19%

0,47%

-0,53%

Wrocław

-2,59%

-2,75%

1,67%

0,67%

ŚREDNIE

-2,71%

-2,32%

1,98%

0,97%

Źródło: Domiporta.pl, raport Open Finance i Home Broker dot. cen transakcyjnych mieszkań, obliczenia Open Finance.

Trzeba pamiętać, że z dostępnych ofert lokat bankowych uda się wybrać wyżej oprocentowane niż prezentowana średnia. Ale także rentowność najmu należy obliczyć dla konkretnego przypadku, pamiętając, że na wynik obliczeń mają wpływ nie brane tu pod uwagę czynniki, takie jak dłuższe niż 1,5 miesiąca rocznie okresy przestojów, koszty remontów czy wreszcie zmiana wartości samego mieszkania.

Bernard Waszczyk, Open Finance

RAPORT Domiporta.pl i Open Finance, 17.04.2013 r.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  KONFERENCJA O DOTACJACH - DOŚWIADCZENIA I PERSPEKTYWY. Katowice 29 lutego 2024 r. [wydarzenie bezpłatne, liczba miejsc ograniczona]

  LPW Grupa na czele z ekspertami z LPW Consulting zaprasza na kolejną edycję wydarzenia pt. KONFERENCJA O DOTACJACH - DOŚWIADCZENIA I PERSPEKTYWY. W tym roku to wydarzenie odbędzie się w czwartek 29 lutego 2024 r. w godz.: 10:00-14:00 w Parku Technologicznym Ekoenergia w Katowicach, ul. Żeliwna 38. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny po uprzednim zapisie online. Przy czym liczba miejsc jest ograniczona. Portal infor.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.

  Czekolada w 2024 roku będzie droższa i nie tylko ona. Ceny kakao biją rekordy – może być nawet 7 tys. USD za tonę. Co to jest shrinkflacja?

  Nie ma dobrych wiadomości dla miłośników czekolady i kakao. Rekordowo wysokie ceny kakao na światowych giełdach nadal będą rosły i mogą nawet przekroczyć wartość 7 tys. dolarów za tonę. Tak prognozują autorzy raportu pt. „INDEKS CEN W SKLEPACH DETALICZNYCH”. Problemy z podażą i przewidywane znaczne spadki zbiorów oznaczają trzeci rok z rzędu globalnego deficytu surowca. Kluczowy okres zbierania ziaren skończy się w marcu, a następny zacznie się dopiero we wrześniu. Natomiast już w styczniu br. słodycze i desery zdrożały najbardziej ze wszystkich analizowanych kategorii produktów. Eksperci zapowiadają, że podwyżki w następnej kolejności obejmą kosmetyki, leki i suplementy bazujące na kakao. I dodają, że skok cen odczują producenci art. spożywczych, zakłady przetwórcze, cukiernie i restauracje. W następnej kolejności straty te zostaną przerzucone na konsumentów. Taki scenariusz może się wydarzyć już przed Wielkanocą. A jeśli sytuacja dalej będzie się pogarszała, to może nasilić się również zjawisko shrinkflacji. 

  Firmy widzą potencjał w sztucznej inteligencji, ale są pewne bariery

  Firmy, które zainwestowały w sztuczną inteligencję i widzą jej potencjał, chętniej rozważają dalsze innowacje. Ale są tez pewne przeszkody, z którymi muszą się mierzyć. 

  Ferie 2024. Wyjazdy nad morze coraz popularniejsze. Największą atrakcją morsowanie

  Czy Polacy coraz chętniej będą spędzać ferie nad morzem? Eksperci zauważają, że to był najlepszy początek roku w turystyce od 2019 roku. Czy przedsiębiorcom opłaca się teraz zamykać na zimę? 

  REKLAMA

  Jak założyć e-Doręczenia? Wniosek przedsiębiorcy

  Przedsiębiorcy mogą składać wnioski o utworzenie adresu do e-Doręczeń przez Biznes.gov. Po aktywacji adresu, firma korzysta ze skrzynki do e-Doręczeń w Koncie Przedsiębiorcy. Jak zrobić e-Doręczenia?

  Kompetencje kobiet w branży IT. Większy udział kobiet jest istotny z powodu deficytu wykwalifikowanych kadr

  W październiku 2024 r. zaczną obowiązywać unijne przepisy mające na celu zbudowanie większej odporności biznesu na cyberataki. W związku z tym należy podjąć działania podnoszące kompetencje z dziedziny cyberbezpieczeństwa. Tymczasem inicjatywy podnoszące kompetencje cyfrowe kobiet podejmowane są w zaledwie 20,4% miejsc pracy.

  Komisja Europejska proponuje zmniejszenie i uproszczenie obciążeń rolników. Czy to wystarczy by przerwać protesty?

  Komisja Europejska przesłała w czwartek prezydencji belgijskiej w Radzie UE dokument, zawierający listę działań mających na celu "zmniejszenie obciążeń administracyjnych, spoczywających na barkach rolników". Propozycje zostaną omówione z państwami członkowskimi 26 lutego na posiedzeniu Rady ds. Rolnictwa.

  Używasz smartfona? Twoje wrażliwe dane są jak na dłoni. Technologia pozbawia nas prywatności

  Użytkownicy różnych urządzeń, aplikacji czy systemów często nie są świadomi, przez kogo i do jakich celów są gromadzone i wykorzystywane dane na ich temat. Rozwój technologii rzadko idzie w parze ze świadomością użytkowników i regulacjami prawnymi. To stanowi zagrożenie dla ochrony danych osobowych.

  REKLAMA

  Wzrasta ryzyko prowadzenia biznesu. "Liczba wzmianek o geopolityce i ryzyku politycznym w dokumentach spółek wzrosła o 600%"

  Ryzyko prowadzenia biznesu w 2024 roku zwiększa rosnąca polaryzacja na światowej scenie politycznej. Istotna dla przedsiębiorców będzie minimalizacja potencjalnych niebezpieczeństw, m.in. poprzez zwiększenie odporności łańcuchów dostaw, odpowiednią politykę dostępu do zasobów i zaadresowanie kwestii ESG – wynika z raportu EY-Parthenon 2024 Geostrategic Outlook.

  Handel internetowy idzie w górę, stanowi 8,8% ogółu sprzedaży detalicznej

  Sprzedaż internetowa w ujęciu rocznym w styczniu wzrosła ogółem o 11%, co stanowił 8,8% ogółu sprzedaży detalicznej. Największy udział e-sprzedaży w całości sprzedaży detalicznej miały takie kategorie jak tekstylia, odzież, obuwie, prasa i książki. Tak wynika z danych przekazanych przez GUS.

  REKLAMA