REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rynek afrykański - wsparcie dla przedsiębiorców

REKLAMA

Polscy przedsiębiorcy, którzy chcą zaistnieć na rynkach afrykańskich, mogą się starać o rządowe wsparcie. Pomoc można uzyskać w Banku Gospodarstwa Krajowego i Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych.  Oferują one m.in. niskooprocentowane kredyty, finansujące nawet całość inwestycji. To ważny element inaugurowanego tym roku projektu „Go Africa”, którego celem jest promocja współpracy Polski z wybranymi krajami tego kontynentu.

Rynek afrykański wciąż należy do rynków mało rozpoznanych. Wiadomo natomiast, że drzemie w nim ogromny potencjał, który zdążyły już dostrzec Chiny, Stany Zjednoczone, Francja czy Niemcy. Za współpracą polityczną podążają wielomilionowe inwestycje. Afryka zaczyna odgrywać coraz większe znaczenie także dla naszego rządu, stąd m.in. niedawna wizyta premiera Donalda Tuska w Nigerii, będąca jednocześnie wstępem do uruchamianego w tym roku programu „Go Africa”. Polskie firmy, które chcą zaistnieć na rynku afrykańskim, już dziś mogą starać się o potrzebne na ten cel środki.

REKLAMA

REKLAMA

 
- BGK jest jedną z dwóch instytucji, które zajmują się programem wsparcia eksportu - mówi Agencji Informacyjnej Newseria Jarosław Bełdowski, wiceprezes Banku Gospodarstwa Krajowego. - Drugą instytucją jest Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych.


Możliwości wsparcia jest kilka. Bank w ramach realizowanego programu udziela m.in. krótko- i długoterminowych kredytów. Ten pierwszy, na okres do dwóch lat, może sfinansować nawet całość inwestycji. Kredyt długoterminowy, którego spłata rozłożona jest w czasie przekraczającym 24 miesiące, pokrywa do 85 proc. wartości przedsięwzięcia.

 
- Wszystko zależy od transakcji. W zależności od tego,jaką ma wartość, dobieramy odpowiedni instrument - tłumaczy Bełdowski.


Zobacz: Zmiana kodeksu pracy może zaszkodzić rynkowi pracy

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Jak podkreśla, zainteresowanie tego typu instrumentami jest bardzo duże, chociaż na razie przedsiębiorcy raczej zasięgają o nich informacji. BGK liczy, że wraz z ożywieniem relacji politycznych przedsiębiorcy zaczną śmielej wchodzić na nowe rynku.


Na wsparcie - zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Gospodarki - mogą liczyć tylko produkty polskie (spełniające kryterium "polskości"), elementy użyte w procesie produkcji muszą pochodzić z naszego kraju. Kredyt adresowany jest do małych i średnich przedsiębiorstw, które starają się podbić ryzykowne rynki. Do takich należą właśnie państwa afrykańskie.

 
- To są kraje, które wymagają większej atencji ze strony przedsiębiorców, większego pilnowania zapisów umów - wyjaśnia wiceszef BGK.

REKLAMA


O pomoc udzielaną przez Bank Gospodarstwa Krajowego mogą się także starać przedsiębiorcy, którzy chcą lokować biznes w Azji czy w Ameryce Łacińskiej. Przykłady firm, które skorzystały już z takiego wsparcia, pokazują, że są szanse na sukces.

 
- Famur na przykład we współpracy z BGK i KUKE otrzymał wsparcie, jeżeli chodzi o sprzedaż maszyn górniczych do Meksyku o wartości 60 mln złotych - mówi Jarosław Bełdowski.

 
Zobacz: Jakie zmiany niesie czwarta ustawa deregulacyjna?

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Newseria.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaka umowa dla pracownika sezonowego?

Jaką umowę najlepiej zawrzeć z pracownikiem sezonowym? To zależy. Od konkretnej sytuacji, rodzaju wykonywanej pracy i jej warunków.

Jak globalne firmy przyspieszyły swój rozwój dzięki outsourcingowi

W czasach niepewności i nowych wyzwań największe światowe firmy szukają nowych rozwiązań biznesowych. Historie Procter & Gamble, Unilever, Google, Microsoft, Apple czy Nike udowadniają, że outsourcing pomaga zarówno w rozwoju firmy, jak i w utrzymaniu wysokiego poziomu jakości usług.

Przedsiębiorca jedzie (wreszcie) na wakacje. Co może i powinien zrobić przedtem?

Zanim przedsiębiorca wyjedzie na zasłużony urlop, musi zatroszczyć się o swoją firmę. Podczas swojej nieobecności mogą wydarzyć się różne sytuacje. Warto wyznaczyć osobę, która będzie mogła reprezentować wtedy właściciela. Jeśli natomiast przedsiębiorca zdecyduje się zawiesić działalność, musi zgłosić to w odpowiednim urzędzie. 

92 218 zł dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Jak zdobyć pieniądze?

16 lipca br. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomi nabór w ramach programu dofinansowania projektów gospodarki o obiegu zamkniętym. Budżet wynosi 10 mln zł, a maksymalna kwota dofinansowania pojedynczego projektu to 92 218 zł.

REKLAMA

Generator wideo od TikToka (TikTok Symphony AI). Jak wykorzystać w firmie? Cyfrowe awatary - Twój ulubiony twórca będzie mówił po polsku?

TikTok chce ugruntować swoją pozycję w świecie reklam w mediach społecznościowych. Proponuje markom, aby wykorzystywały cyfrowe awatary mówiące w wielu językach. Po to, aby ich przekaz był jeszcze bardziej dopasowany do klientów w poszczególnych regionach. Ma być taniej niż w przypadku zatrudniania influencerów czy aktorów z konkretnych krajów. 

Tamara Czartoryska: za kolekcję Czartoryskich zapłacili polscy podatnicy

W 2016 roku polski Skarb Państwa kupił kolekcję sztuki od Fundacji XX Czartoryskich za pół miliarda złotych. Gdy środki ze sprzedaży trafiły do nowej Fundacji Czartoryskich w Liechtensteinie, mówiło się nawet o grabieży majątku narodowego. Dziś Tamara Czartoryska wspomina skandal sprzed lat.

CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

REKLAMA

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA