REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Grzywna za nieterminowe zeznanie podatkowe

REKLAMA

Spóźnienie się ze złożeniem w terminie zeznania podatkowego jest wykroczeniem skarbowym zagrożonym grzywną. Jeśli trzeba dopłacić podatek, niedochowanie terminu rozliczenia się z fiskusem oznacza także konieczność zapłaty odsetek. Jeżeli podatnik dopełni wszystkich obowiązków wobec urzędu skarbowego, ma szansę na zwolnienie z odpowiedzialności za wykroczenie skarbowe.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nakładają na podatników obowiązek składania do urzędu skarbowego zeznania podatkowego o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w danym roku podatkowym. Należy to zrobić w terminie do 30 kwietnia następnego roku.

REKLAMA


- Poza terminem złożenia rocznego zeznania podatkowego, musimy także pamiętać o jego złożeniu do właściwego urzędu skarbowego - mówi Agencji Informacyjnej Newseria Rafał Sidorowicz, doradca podatkowy z Kancelarii MDDP. - Liczy się tutaj przede wszystkim miejsce zamieszkania na ostatni dzień roku podatkowego, za który składamy zeznanie. Druga kwestia to oczywiście dotrzymanie terminów. Terminy na złożenie zeznania, niezależnie od tego, czy to jest PIT 36, PIT 36L czy PIT 37 są takie same i jest to 30 kwietnia każdego roku następnego - dodaje ekspert.


Zobacz: Ulga w spłacie zobowiązań podatkowych


Grzywna, mandat czy odsetki


Podatnicy, którzy nie złożą w terminie zeznania podatkowego, muszą liczyć się z konsekwencjami i sankcjami, głównie finansowymi.


- Za brak złożenia w terminie zeznania podatkowego może nam grozić odpowiedzialność uregulowana w Kodeksie karnym skarbowym - podkreśla Rafał Sidorowicz.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA


Co do zasady kara grzywny za wykroczenie skarbowe, przewidziana w Kodeksie karnym skarbowym może być wymierzona w granicach od jednej dziesiątej do dwudziestokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od 1 stycznia 2013 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 1 600 zł brutto.


W przypadku spóźnienia się ze złożeniem zeznania podatkowego, urzędy skarbowe rozpatrują każdą taką sprawę indywidualnie. Część podatników może być ukarana  za takie wykroczenie mandatem. Wymierzając karę grzywny lub nakładając ją mandatem karnym, uwzględnia się bowiem stosunki majątkowe i rodzinne podatnika oraz jego dochody i możliwości zarobkowe. Zgodnie z przepisami Kodeksu karnego skarbowego mandatem karnym można nałożyć karę grzywny w granicach nieprzekraczających podwójnej wysokości minimalnego wynagrodzenia. Nałożenie na sprawcę mandatu karnego może nastąpić, jeżeli podatnik wyraża zgodę na jego przyjęcie.


Zobacz: Zwolnienie z VAT a kasa fiskalna


To nie koniec sankcji, jakie grożą za brak złożenia w terminie zeznania podatkowego.


- Jeżeli z naszego zeznania wynika podatek do zapłaty, spóźnienie w złożeniu zeznania oznacza konieczność uiszczenia w urzędzie skarbowym odsetek za każdy dzień zwłoki w zapłacie należnego podatku. Te odsetki zmieniają się i są  uzależnione od stóp procentowych ogładzanych przez NBP. Biorąc pod uwagę wysokość odsetek jakie obowiązywały w ostatnich latach, można przyjąć, że kształtują się mniej więcej na poziomie 12-14 proc. Z uwzględnieniem zasad szczególnych, które mogą modyfikować wysokość odsetek w przypadku np. zgłoszenia prawnie skutecznej korekty zeznania podatkowego, gdzie odsetki są mniejsze - reasumuje Rafał Sidorowicz.


Jest szansa na uniknięcie kary


Jeżeli podatnik dopełni wszystkich obowiązków wobec fiskusa, może uniknąć odpowiedzialności za wykroczenie skarbowe. Nie podlega bowiem karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe osoba, która po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomiła o tym organ podatkowy, ujawniając istotne okoliczności przestępstwa lub wykroczenia skarbowego. Przepisy Kodeksu karnego skarbowego przewidują instytucję tzw czynnego żalu. Polega ona na tym, że nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe osoba, która złożyła korektę deklaracji wraz z uzasadnieniem przyczyny korekty i zapłaciła zaległy podatek wraz z odsetkami.

 
Zobacz: Korekta błędów w zeznaniu PIT

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Newseria.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA