| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Zapaść rynku zamówień publicznych

Zapaść rynku zamówień publicznych

Kolejny miesiąc z rzędu produkcja przemysłowa spada. Co prawda, po wyeliminowaniu czynników sezonowych, była ona jednak o 0,6 proc. wyższa, ale to efekt niskiej bazy z marca 2012 roku.

Najbardziej spowolnienie gospodarcze odczuwa przetwórstwo przemysłowe. Niepokoją szczególnie duże spadki w działach przemysłu produkujących na eksport, takich jak maszyny i urządzenia, czy chemia. Wśród sektorów eksportowych nieźle radzi sobie branża spożywcza, ale wzrosty są tu coraz mniejsze.


Jeszcze po pierwszych dwóch miesiącach br. można było mieć nadzieję, że wzrost gospodarczy w I kwartale br. pociągnie eksport netto. Dane dotyczące spadku produkcji w branżach eksportowych w marcu, każą wątpić w siłę wpływu tego czynnika na tempo wzrostu PKB w pierwszych 3. miesiącach br. Nic nie wskazuje na to, aby w najbliższych miesiącach sytuacja w przemyśle się poprawiła, o czym świadczy również kiepski marcowy wskaźnik PMI. Mówi on jednoznacznie, że spowolnienie w polskim sektorze przemysłowym pogłębia się.


Prawie od roku spada produkcja, kurczą się zamówienia, w tym eksportowe. W efekcie mamy relatywnie niskie wykorzystanie mocy wytwórczych, co wzmacnia niską skłonność firm do inwestycji.


Zobacz: Jakie zmiany niesie czwarta ustawa deregulacyjna?


Prawdziwą zapaść mamy w budownictwie, chociaż w pewnym stopniu można ją usprawiedliwić złą pogodą. Jednak 20 proc. spadek produkcji budowlanej w marcu br., przy uwzględnieniu, że w analogicznym okresie ubiegłego roku budownictwo rosło już w niewielkim stopniu (+3,5 proc. w marcu 2012 r/r), musi niepokoić. O prawie jedną czwartą skurczyło się wznoszenie obiektów inżynierii lądowej i wodnej (przede wszystkim dróg). A jeszcze do niedawna budowa dróg i autostrad była motorem napędowym gospodarki.


Z informacji , które napływają z przedsiębiorstw wynika, że trudno liczyć, aby przemysł, który wypracowuje 25 proc. naszego PKB, przyczynił się w pierwszym kwartale br. do wzrostu gospodarczego.


Zobacz: Nowa ustawa antykryzysowa


Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Zawadzka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »