REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

W jaki sposób wypowiedzieć pełnomocnictwo procesowe?

Mocodawca może w każdym czasie wypowiedzieć pełnomocnictwo procesowe. Jednakże skutki prawne wystąpią dopiero w momencie zawiadomienia sądu o tym fakcie oraz z chwilą doręczenia zawiadomienia stronom oraz innym uczestnikom postępowania.

Jak pracują pieniądze na kontach firmowych?

Jedynie dziewięć banków oferuje oprocentowanie firmowych kont. W skali roku stawki oprocentowania wynoszą zaledwie 4%, a wskazany próg nie jest zazwyczaj przekraczany. W większości banków oprocentowanie kont jest znikome, przynoszące symboliczne zyski.

Zmiany w świadczeniach zdrowotnych dopiero od 2014 r.

Nowelizacja ustawy o świadczeniach zdrowotnych miała wejść w życie 25 października. Wprowadzałaby zmiany dotyczące możliwości korzystania z opieki zdrowotnej za granicą. Jednakże projekt zmian zacznie obowiązywać prawdopodobnie od marca 2014 r.

Małe firmy bez szans na kredyt

Połowa polskich małych firm nie ma szansy na kredyt. Polska jest europejskim liderem pod względem liczby firm wykluczonych z sektora bankowego z powodu złej historii kredytowej – wynika z danych Eurostatu.

REKLAMA

Szkolenie "Nasilone kontrole ZUS i kontrole Państwowej Inspekcji Pracy w zakładzie pracy - nowe założenia kontrolujących w 2013 r."

Szkolenie "Nasilone kontrole ZUS i kontrole Państwowej Inspekcji Pracy w zakładzie pracy - nowe założenia kontrolujących w 2013 r." odbędzie się 13 listopada 2013 r. w Poznaniu.

Spadek po najbliższej rodzinie zwolniony z podatku

Spadkobiercy najbliższej rodziny mogą w ogóle nie zapłacić podatku od nabytego spadku. Jednakże są zobowiązani do zgłoszenia faktu jego nabycia w terminie nie później niż pół roku od dnia zatwierdzenia nabycia przez sąd bądź notariusza.

Egzekucja z majątku wspólników w razie upadłości spółki jawnej

Spółka jawna ogłosi upadłość, jeżeli nie będzie w stanie wykonać zobowiązań pieniężnych. Egzekucji z majątku wspólnika można dokonać jedynie wówczas, gdy egzekucja z majątku spółki okaże się bezskuteczna. Jednakże sąd oddali wniosek o ogłoszenie upadłości, jeżeli spółka nie będzie w stanie opłacić kosztów postępowania.

Leasing popularny wśród przedsiębiorców

O ponad 10 procent w trzecim kwartale zwiększyła się flota samochodów firm leasingowych zrzeszonych w Polskim Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów. Te informacje mogą być kolejną oznaką poprawy w polskiej gospodarce.

REKLAMA

Nieuczciwi przedsiębiorcy obniżają koszty pracownicze

Ministerstwo Finansów ostrzega przed nieuczciwymi praktykami przedsiębiorców, które polegają na obniżaniu kosztów pracowniczych, w tym składek na ZUS czy zaliczek na podatek. Przedsiębiorcy wykorzystują do tego outsourcing personalny. Takie działanie stanowi zagrożenie dla uczciwych przedsiębiorców.

Knowledge Management - umiejętne wykorzystanie wiedzy kluczem do sukcesu przedsiębiorstwa

W dzisiejszym zabieganym świecie, gdzie doba jest zbyt krótka, bardzo ważna jest optymalizacja naszego cennego czasu... Zadajmy sobie ważne pytanie!

Za pracę za darmo również należy opłacać składki ZUS

Przedsiębiorcy, zatrudniający członków najbliższej rodziny, którzy pomagają im w prowadzeniu działalności muszą za takich pracowników opłacać składki ZUS. Obowiązku tego należy dopełnić nawet wtedy, gdy praca jest nieodpłatna.

Prawa i obowiązki spółki przekształconej

Każda spółka prawa handlowego może zostać przekształcona w inną spółkę handlową. Wyjątkiem będzie jedynie spółka w likwidacji oraz w upadłości. Po dokonaniu przekształcenia, spółce przekształconej przysługują wszelkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej. Jakie są zatem tego skutki prawne?

Składki ZUS 2014

Składki ZUS 2014. Wysokość składek ZUS w 2014 roku. O ile wzrosły składki ZUS 2014? Sprawdź ile wynoszą poszczególne składki ZUS w 2014 roku!

Zmiana miejsca prowadzenia działalności regulowanej

Niektóre rodzaje działalności gospodarczej podlegają ustawowym ograniczeniom. Ograniczenia te warunkują możliwość wykonywania danej działalności od spełnienia określonych kwalifikacji. Jaki wpływ na działalność regulowaną ma zmiana miejsca prowadzenia działalności gospodarczej?

Wypłacanie świadczeń po śmierci pracownika

Po śmierci pracownika jego najbliższym należą się odpowiednie świadczenia. Komu i na podstawie jakich dokumentów należy wypłacić świadczenia po śmierci pracownika?

Czy można odzyskać zapłacony podatek?

Możliwe będzie odzyskanie zapłaconego podatku za świadczenia nieodpłatne, jeżeli okaże się, że dany przepis prawny nie spełnił norm konstytucyjnych. Chodzi o świadczenia takie jak użytkowanie służbowego samochodu w prywatnych celach czy koszt imprez integracyjnych.

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości

Już po raz szósty w Polsce odbędzie się Światowy Tydzień Przedsiębiorczości. Ty też możesz się włączyć w Światowy Tydzień Przedsiębiorczości.

UE zamierza walczyć z korupcją i przestępczością zorganizowaną

Najważniejszym obszarem działań UE będzie pozbawienie zorganizowanych grup przestępczych zasobów finansowych oraz próba likwidacji wszelkich źródeł dochodów. Środki walki z korupcją i przestępstwami finansowymi zakłada plan działań UE na lata 2014 – 2019.

Wspólny wzór deklaracji podatkowej VAT w całej UE

Komisja Europejska zaproponowała standardową deklarację VAT, jaka miałaby obowiązywać na terenie całej Unii. Jeden wzór deklaracji podatkowej miałby zastąpić 28 krajowych. Bruksela przekonuje, że przyczyni się to do ograniczenia biurokracji i poprawi przestrzeganie przepisów podatkowych. 

Czy śmierć pracodawcy wiąże się z wygaśnięciem stosunku pracy?

W przypadku śmierci pracodawcy, wszystkie umowy o pracę z pracownikami wygasają. Okoliczność ta następuje w dniu zgonu, gdy pracodawca zatrudniał podwładnych bezpośrednio, oraz gdy zakład pracy nie podlega przejęciu przez innego pracodawcę.

Prawa autorskie obroną przed negatywnymi recenzjami

Recenzje stanowią jedno z najważniejszych narzędzi opiniotwórczych, gdyż często od nich zależy sprzedaż danego dzieła. Pozytywne recenzje zwiększają popyt, a negatywne szkodzą. Firmy starają się bronić przed negatywnymi recenzjami, używając do tego praw autorskich. Jakie są skutki takich działań?

Dodatek za pracę w porze nocnej 2014

Pracownik, który wykonuje pracę w porze nocnej jest uprawniony do dodatku do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w porze nocnej w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w danym roku. Jaka jest wysokość dodatku za pracę w porze nocnej w 2014 roku?

Opłata reprograficzna 2014

Opłata reprograficzna 2014. Producenci oraz importerzy urządzeń reprograficznych mają obowiązek uiszczania opłaty reprograficznej. Dotyczy ona przedsiębiorców produkujących lub importujących m.in. magnetofony, magnetowidy, kserokopiarki, skanery i czyste nośniki służące do utrwalania utworów lub przedmiotów praw pokrewnych.

Opłata za usunięcie pojazdu 2014

Opłata za usunięcie pojazdu jest ustalana corocznie przez przez radę powiatu. Rada powiatu nie ma jednak pełnej swobody w ustalaniu opłaty za usunięcie pojazdu. Maksymalne stawki opłaty za usunięcie pojazdu określa w obwieszczeniu Minister Finansów. Jakie są maksymalne stawki opłat za usunięcie pojazdu w 2014 roku?

Opłaty w Krajowym Rejestrze Sądowym 2014

Opłaty w Krajowym Rejestrze Sądowym wynikają z ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Jakie są opłaty w Krajowym Rejestrze Sądowym w 2014 roku?

Zakaz reklamy aptek tylko w Polsce

Polska jest jedynym krajem UE, gdzie obowiązuje zakaz reklamy aptek. Zakaz reklamy aptek ma negatywny wpływ na ich rozwój i pośrednio prowadzi do likwidacji części z nich. Sprawa może trafić do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Czy pracownik ma obowiązek podpisania umowy szkoleniowej?

Pracodawca może zawrzeć z pracownikiem podnoszącym kwalifikacje zawodowe umowę na piśmie, określającą prawa i obowiązki stron umowy. Kiedy powstaje obowiązek zawarcia takiej umowy?

Zmiany w zarządzaniu zasobami ludzkimi

Przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z nowych rozwiązań dotyczących zarządzania zasobami ludzkimi. Szkolenia i programy coachingowe mają być przeznaczone dla najbardziej utalentowanych pracowników. Tego typu rozwiązania mają pomóc w obniżeniu kosztów.

Szkolenie "Egzekucja z wynagrodzenia i zasiłku - potrącenia i zajęcia komornicze w praktyce"

Dnia 7 listopada w Katowicach odbędzie się szkolenie "Egzekucja z wynagrodzenia i zasiłku - potrącenia i zajęcia komornicze w praktyce. Obowiązki pracodawcy, uprawnienia komornika – współpraca i zasady postępowania przy dokonywaniu potrąceń pracownikom i zleceniobiorcom".

Obowiązki przedsiębiorcy zatrudniającego na zlecenie

Przedsiębiorcy zatrudniający na umowę zlecenie nie tylko muszą płacić składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, lecz także ponosić koszty związane z badaniami lekarskimi czy szkoleniem bhp. Można tego uniknąć tylko w wyjątkowych sytuacjach. Jakie są obowiązki przedsiębiorcy zatrudniającego zleceniobiorców?

ING udostępnił Aleo - platformę handlowo-aukcyjną dla firm

ING Bank Śląski zaoferował pierwsze na polskim rynku kompleksowe i zaawansowane narzędzie do zarządzania procesem zakupowym i sprzedażowym dla firm. Z nowej platformy handlowo-aukcyjnej Aleo mogą korzystać firmy reprezentujące różne branże takie jak: usługi, produkcja, handel.

Zmiana miejsca prowadzenia działalności spółek handlowych

Zmiana miejsca prowadzenia działalności w przypadku spółek handlowych wymaga zgłoszenia do Krajowego Rejestru Sądowego. W jaki sposób zmiana miejsca prowadzenia działalności wpływa na obowiązki spółek handlowych?

Na przygotowanie regulaminu warto poświęcić czas i pieniądze

Niestety, mimo kolejnych postępowań i decyzji Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nakładających kary pieniężne na przedsiębiorców stosujących praktyki naruszające zbiorowe interesy konsumentów, wciąż powszechną praktyką przy konstruowaniu własnych regulaminów jest  kopiowanie ich treści ze stron innych podmiotów.

W jakim systemie czasu pracy można zatrudnić bezrobotnego stażystę?

Czas pracy bezrobotnego stażysty nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. Zatrudnienie w wymiarze przekraczającym 5 dni w tygodniu może stanowić naruszenie przepisów prawa.

Wyższe kary za wykroczenia skarbowe od 2014 r.

Wraz ze wzrostem wysokości płacy minimalnej, od 2014 r. wzrosną kary za wykroczenia skarbowe. Za niedopełnienie obowiązków podatkowych, sąd będzie mógł wymierzyć karę grzywny nawet do 16 milionów złotych.

Warsztaty managera biznesu

Zapraszamy na cykl wykładów poświęconych różnym aspektom prowadzenia własnej firmy. Zaproszeni goście, praktycy z zakresu finansów, księgowości, sprzedaży, PR i marketingu podzielą się własnymi doświadczeniami i zdradzą tajniki skutecznego działania w biznesie.

Mieszkanie w zamian za rentę dożywotnią

UOKiK przedstawił raport odnoszący się do praw seniorów, którzy chcą przekazać własne mieszkania w zamian za dożywotnią rentę. Przeprowadzono kontrolę działalności wszystkich przedsiębiorców. Jakie zmiany należy wprowadzić?

Rozliczenie kosztów na podstawie potwierdzenia przelewu

Przedsiębiorca może rozliczyć w kosztach podatkowych wydatek udokumentowany dowodem dokonania opłaty na poczcie czy wydrukowanym potwierdzeniem przelewu. Jeżeli w firmie prowadzone są księgi rachunkowe istnieje możliwość posłużenia się dokumentem zastępczym, który w określonych warunkach może nie posiadać np. danych klienta, o ile zakupione towary nie są opodatkowane VAT-em.

Dwa dni na opiekę nad dzieckiem

Zgodnie z art. 188 kodeksu pracy pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy na dwa dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Kiedy pracownikowi przysługuje dwa dni na opiekę nad dzieckiem?

Pozostawanie pracownika w dyspozycji pracodawcy

Pracodawca może zobowiązać pracownika do pozostawania w jego dyspozycji poza normalnymi godzinami pracy. Czas dyżuru nie jest jednakże wliczany do czasu pracy. Czy pracownik otrzymuje z tego tytułu dodatkowe świadczenia pracownicze?

Prawo indywidualnej kontroli wspólników

Każdy wspólnik jest uprawniony do indywidualnego bądź za pośrednictwem upoważnionej osoby przeglądania dokumentów spółki oraz do sporządzania bilansu dla osobistego użytku. Prawo indywidualnej kontroli jest prawem ustawowym przyznanym osobiście każdemu wspólnikowi.

Wpływ wydatków sprzed założenia firmy na koszty

Niektóre wydatki, które poniósł przyszły przedsiębiorca przed formalnym założeniem firmy, będzie mógł zaliczyć je do kosztów podatkowych. Przychodu nie zmniejszą natomiast np. koszty aplikacji radcowskiej. Jakie wydatki sprzed założenia firmy można zaliczyc do kosztów?

Elastyczne formy zatrudnienia w małych firmach

Stosowanie elastycznych form zatrudnienia w odniesieniu do starszych pracowników jest możliwe zarówno w dużej, jak i bardzo małej organizacji. Wiele opisanych powyżej zaleceń eksponuje jednak wykorzystanie tych form w sposób charakterystyczny dla większych firm. Firmy te dysponują osobnymi działami HR, zatrudniającymi specjalistów, którzy świadomie kształtują politykę zatrudnienia i wynagradzania kadr.

Ułatwienia przy prowadzeniu firmy

Resort gospodarki szykuje kolejne ułatwienia dla firm, m.in. będzie mniej obowiązków informacyjnych, różnego rodzaju formularzy, druczków. To krok w dobrym kierunku - ocenia Konfederacja Lewiatan.

Zwolnienie z VAT od podarowanej żywności

Nowe przepisy, zwalniające z podatku VAT od podarowanej żywności hurtowników, sprzedawców i sieci handlowe obowiązują od dwóch tygodni. Teraz dystrybutorzy żywności zaczynają z nich korzystać, podobnie jak producenci, którzy zostali zwolnieni z tego podatku już wcześniej. Dzięi temu nawet 600 tysięcy ton żywności może trafić do potrzebujących. 

Dopłaty do wynagrodzeń dla pracowników

Sejm przyjął projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy. W projekcie znajdują sie m.in. plany uruchomienia dopłat do wynagrodzeń dla pracowników. Jakie są szczegóły?

Zapobieganie praniu brudnych pieniędzy

W dniach 10-11 października odbyła się 2. Ogólnopolska Konferencja Compliance, organizowana przez Stowarzyszenie Compliance Polska. Dwudniowe wydarzenie poświęcone zostało tematyce zapobiegania praniu brudnych pieniędzy, zagadnieniom Compliance, nowym trendom w dziedzinie technologii oraz aspektom regulacyjnym. Konferencja była platformą do wymiany doświadczeń i opinii między cenionymi specjalistami oraz ekspertami w tej dziedzinie oraz stanowiła największe wydarzenie dotyczące tematyki Compliance w Polsce.

Inkubatory przedsiębiorczości - pomoc na start

Osoby, które chcą rozpocząć własną działalność, ale brakuje im kapitału na rozpoczęcie oraz doświadczenia w prowadzeniu biznesu – mogą skorzystać z pomocy inkubatorów przedsiębiorczości.

Odwrócony kredyt hipoteczny - nowy projekt ustawy

Projektowane przepisy ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym adresowane są do osób starszych oraz beneficjentów kredytów. Nowe rozwiązania mają umożliwić bankom i instytucjom kredytowym oferowanie tego rodzaju kredytów i skuteczne dochodzenie roszczeń bez określania limitu wieku osób, które chcą zawrzeć umowę kredytową.

Projekt zmian w ustawie o świadczeniach zdrowotnych

Najważniejszą propozycją wprowadzenia zmian w ustawie o świadczeniach zdrowotnych jest możliwość włączenia lekarzy pediatrów i internistów w zakres systemu podstawowej opieki zdrowotnej w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego. Głównym celem jest szerszy dostęp dzieci do podstawowej opieki.

REKLAMA