REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Aktualności

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Dłużej na urlopie macierzyńskim

Urlop macierzyński będzie dłuższy o 2 tygodnie. Posłowie nie chcą wprowadzenia ochrony matek wracających do pracy.

Nowa opłata skarbowa

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych przejęła wczoraj rządowy projekt nowej ustawy o opłacie skarbowej.

Akcyza wyższa od unijnych limitów

Na początku 2007 roku wzrośnie akcyza na paliwa, papierosy i piwo. Stawki podatku na niektóre wyroby przekroczyły już minimalne limity ustalone przez władze unijne.

Firmy audytorskie mogą stracić uprawnienia

Do lutego firmy audytorskie powinny złożyć sprawozdanie ze swojej działalności. Część tych podmiotów nie wywiązała się do tej pory z tego obowiązku. Ci, którzy zlekceważyli obowiązek, mogą stracić licencję na badanie sprawozdań finansowych

REKLAMA

Wnioski patentowe przez internet

Już wkrótce będzie można zgłaszać wnioski o uzyskanie patentu drogą elektroniczną lub faksem. Urząd Patentowy będzie prowadził także postępowania w sprawie międzynarodowej rejestracji.

Sejm. Ulga na dobroczynność jednak pozostanie

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych opowiedziała się za pozostawieniem ulgi podatkowej dla firm wspierających działalność pożytku publicznego.

Termin składania deklaracji

7 września, czyli już dziś, mija termin składania deklaracji i odprowadzenia podatku od dochodów z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych (CIT-6).

Niższe składki do ZUS dla przedsiębiorców

Przez trzy najbliższe miesiące osoby prowadzące firmy zapłacą do ZUS z tytułu składek o ponad 20 zł mniej niż dotychczas.

REKLAMA

Wysokie kary za łamanie prawa pracy

Nawet 30 tys. zł mogą zapłacić pracodawcy, którzy popełnią wykroczenia przeciwko prawom pracowniczym. Rząd poparł wczoraj prezydencki projekt ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy zaostrzającej kary za łamanie prawa pracy.

Nowelizacja ustawy o rzemiośle

Zakłady rzemieślnicze będą mogły zatrudniać do 50 osób, działalność rzemieślniczą prowadzić mogłyby również spółki cywilne osób cywilnych - takie zmiany przewiduje projekt nowelizacji ustawy o rzemiośle.

Lewiatan o poprawce do ustawy lustracyjnej

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan jest przeciwna poprawce Senatu do ustawy lustracyjnej, nakazującej zwalnianie z pracy osób, które w zaświadczeniu IPN będą wskazane jako osobowe źródła informacji służb specjalnych PRL.

Niemcy zapobiegają nadużyciom

Rząd niemiecki przedstawił propozycję wprowadzenia rozwiązań, które mają na celu ograniczenie nadużywania przez zagraniczne podmioty niższych od podstawowej stawek podatku źródłowego od dywidend.

CIT. Ulga sprzeczna z przepisami UE

Sprawa zniesienia ulgi w CIT dla przedsiębiorców wspierających organizacje charytatywne zdominowała dyskusję przed posiedzeniem sejmowej Komisji Finansów Publicznych.

PFRON. Pracodawcy muszą zostać poinformowani

Przedsiębiorcy uzyskają dodatkowe informacje dotyczące korzyści, jakie przynosi zatrudnienie osób niepełnosprawnych. Udzielać ich będą samorządy i PFRON.

Polskie firmy niezainteresowane eksportem?

Jak to się dzieje, że eksport rośnie, jego udział w przychodach firm też, ale odsetek eksporterów pierwszy raz od wielu lat zmalał?

Lepsze dane Eurostatu

Według wstępnych szacunków unijnego urzędu statystycznego Eurostatu wzrost produktu krajowego Polski w drugim kwartale wyniósł 5,6 proc.

Izba Skarbowa o podatku od czynności cywilnoprawnych

Zawarcie umowy spółki cywilnej i niewykonanie obowiązku polegającego na wniesieniu aportu powoduje konieczność zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych.

Dialog społeczny. Wicepremier w Komisji Trójstronnej

Rząd chce aktywnie uczestniczyć w pracach nad tworzeniem umowy społecznej. Nowym szefem Komisji Trójstronnej może zostać wicepremier Andrzej Lepper.

Sejm. Ustawa o CIT w Komisji Finansów Publicznych

Dziś sejmowa Komisja Finansów Publicznych rozpocznie prace nad rządowym projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Praca sezonowa dla cudzoziemców w wielu branżach?

Szkoda, że mimo odpływu specjalistów różnych branż z Polski wprowadzono jedynie ułatwienia w zatrudnianiu cudzoziemców do prac sezonowych w rolnictwie - podkreślają eksperci Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

PIT. Płace do zaksięgowania

Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów, którzy zatrudniają pracowników, muszą uwzględniać wypłacane im wynagrodzenie w kolumnie 13 księgi.

Raport na temat upadłości przedsiębiorstw w Polsce

W I półroczu 2006 r. zanotowano 307 przypadków niewypłacalności firm. Jest to o 24% mniej niż w analogicznym okresie 2005 r. Firma Coface Poland przygotowała informację na temat przypadków niewypłacalności przedsiębiorstw w Polsce w I półroczu 2006 r.

Wiążące interpretacje podatkowe wyda minister

Od 1 stycznia 2007 r. wydawaniem wiążących interpretacji podatkowych będzie się zajmował minister finansów, a nie poszczególne organy podatkowe.

Międzynarodowe standardy dla kolejnych spółek

Od 1 stycznia 2007 r. kolejna grupa spółek będzie miała obowiązek stosowania Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej.

Znak towarowy nie może wprowadzać w błąd

Fonetyczne podobieństwo znaków towarowych może wprowadzać w błąd konsumentów. Dlatego niedopuszczalna jest rejestracja takiego znaku dla produktów tej samej kategorii - orzekł sąd administracyjny.

Wspomagane zatrudnienie niepełnosprawnych

Rząd zapowiada wprowadzenie na szerszą skalę modelu wspomaganego zatrudnienia niepełnosprawnych. Samorządy już szkolą i zatrudniają pracowników, którzy w miejscu pracy będą pomagać takim osobom.

Kontrola podatkowa pod nieobecność przedsiębiorcy

Od 2007 roku w uzasadnionych przypadkach kontrola podatkowa w firmie będzie mogła rozpocząć się pod nieobecność kontrolowanego przedsiębiorcy. Urzędnik będzie miał prawo przystąpić do kontroli po okazaniu legitymacji. Obecnie dodatkowo potrzebne jest do tego imienne upoważnienie do wszczęcia kontroli.

Już obowiązuje. Obowiązek ewidencji poprzez kasę fiskalną

Jak już informowaliśmy, od dzisiaj, 1 września, obowiązek ewidencji poprzez kasę fiskalną dotyczy kolejnych grup podatników.

Sprzeciw dla akcyzy na opał

Branżapaliwowa jest przeciwna wprowadzeniu akcyzy na mazut (ciężki olej opałowy) oraz zrównaniu stawek akcyzy na oleje opałowy i napędowy.

Kasy fiskalne dla nowych podatników

Od jutra, czyli od 1 września, kolejna grupa podatników musi prowadzić ewidencję sprzedaży za pomocą kas fiskalnych.

Polska otwiera rynek pracy dla Ukraińców i Rosjan

Ukraińcy, Rosjanie i Białorusini, a także Niemcy będą mogli pracować w Polsce sezonowo bez konieczności posiadania zezwoleń. Anna Kalata, minister pracy i polityki społecznej, podpisała wczoraj rozporządzenie otwierające dla tych osób rynek pracy sezonowej.

VAT-11. Mija termin składania deklaracji

Dzisiaj, 31 sierpnia, mija termin składania deklaracji dla podatku od towarów i usług od wewnątrzwspólnotowej dostawy nowego środka transportu (VAT-11).

Spółdzielnia grupą producentów rolnych

Na wczorajszym posiedzeniu rząd przyjął projekt zmian w ustawie o grupach przedsiębiorców rolnych i ich związkach. Spółdzielnia rolnicza będzie mogła prowadzić działalność jako grupa producentów rolnych.

Prawo nie sprzyja firmom - raport o przedsiębiorczości

Rząd przyjął wczoraj przygotowany przez Ministerstwo Gospodarki raport o przedsiębiorczości w Polsce w 2006 roku.

Termin kontroli będzie ograniczony do 4 tygodni

Wczoraj rząd przyjął rozporządzenie do ustawy o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym. Zawęża o­no czas kontroli funkcjonariuszy CBA w przedsiębiorstwach do 4 tygodni.

Wielkopolska: 286 mln euro na przedsiębiorczość

Wielkopolski Urząd Marszałkowski chce zwiększyć wydatki na rozwój przedsiębiorczości w regionie z 202 mln do 286 mln euro w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.

Unijna pomoc napędza popyt na gwarancje ubezpieczeniowe

Rośnie popyt na gwarancje ubezpieczeniowe wśród przedsiębiorców. Dzięki gwarancji jej beneficjent ma pewność, że nie poniesie strat wynikających z nierzetelności kontrahenta. Natomiast towarzystwo ubezpieczeniowe ma prawo żądać od niego zwrotu pieniędzy.

MF: PKB wzrośnie o 5,5 proc.

Resort finansów prognozuje, że PKB wzrośnie o 5,5 proc. Wcześniej eksperci ministerstwa prognozowali 5-proc. wzrost PKB.

Międzynarodowa współpraca Sądu Arbitrażowego

Sąd Arbitrażowy przy Krajowej Izbie Gospodarczej podpisał umowę o współpracy z Międzynarodowym Centrum Rozstrzygania Sporów (ICDR).

EFS. Szkolenia współfinansowane dla firm

Na dotowane z funduszy unijnych szkolenia wysyłają swoich pracowników przede wszystkim małe i średnie firmy. Szacuje się, że z tańszych kursów skorzysta 184 tys. pracowników z około 86 tys. należących do tego sektora firm.

Przedsiębiorcy żądają wyjaśnień

Tenaris, czołowy producent instalacji dla spółek wydobywczych, zażądał od władz Luksemburga i Komisji Europejskiej wyjaśnień dotyczących sytuacji podatkowej firm działających w formie spółki holdingowej 1929.

Obowiązek odrębnej rachunkowości

Obowiązek informowania organów nadzorczych o wszelkiej pomocy ze środków publicznych nakłada na przedsiębiorców ustawa o przejrzystości stosunków finansowych.

Jasne kryteria dla holujących

Sejm uchwalił nowelizację prawa o ruchu drogowym (Dz.U. z 2005 r. nr 108 poz. 908). Starosta, wybierając firmę holującą, będzie musiał pamiętać, aby zachować wszelkie zasady konkurencji.

Sejm uchwalił. Szczelniejsza kontrola jakości paliw

Sejm przyjął senackie poprawki do ustawy przewidującej wprowadzenie od 1 stycznia 2007 r. szczelniejszej kontroli paliw.

Żywność bardziej chroniona

Sejm uchwalił ustawę o bezpieczeństwie żywienia i żywności, która dostosowuje nasze prawo do wymagań UE.

Ponad 360 inwestycji

W zakończonym 18 sierpnia naborze zgłoszeń do Planu Inwestycyjnego Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013 wpłynęło 366 zgłoszeń.

Firmom opłaca się sponsorowanie kultury

Renowacja zabytków, festyny, projekcje filmowe - na to, zdaniem większości badanych, sponsorzy powinni wydawać pieniądze - wynika z badań ARC Rynek i Opinia.

WSA Przekształcenie kapitałowe w spółce

W postępowaniu o udzielenie zezwolenia na zmianę struktury kapitałowej spółki z o.o. na prawach strony może występować tylko podmiot zbywający udziały.

Pracodawcy protestują

Konfederacja Pracodawców Polskich sprzeciwia się pominięciu udziału partnerów społecznych w pracach podkomisji nadzwyczajnej do nowelizacji kodeksu pracy.

Dane o abonentach przez 5 lat

Sejm będzie dziś głosował nad zmianami w prawie telekomunikacyjnym.

REKLAMA