reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Najlepszy projekt biznesowy wart jest 30 tysięcy złotych

Najlepszy projekt biznesowy wart jest 30 tysięcy złotych

Od wielu tygodni Gazeta Prawna i radiowa Trójka doradzają rodzinie państwa X, w jaki sposób prowadzić własny biznes, czyli w przypadku naszych bohaterów - restaurację. Nasz cykl jest zarazem kompendium wiedzy i porad dla wszystkich osób planujących założenie własnej firmy.


W 19 dotychczasowych odcinkach podpowiadaliśmy Krystynie, Marcinowi i Małgorzacie m.in., gdzie szukać nieruchomości na restaurację, w jakiej walucie zaciągnąć kredyt, jak zatrudniać pracowników, jak wybrać najkorzystniejszą formę opodatkowania i jak rozliczać się z fiskusem, jak zdobyć niezbędne pozwolenia na działalność, jak promować się w internecie, czy w jaki sposób zawierać umowy z kontrahentami.

Wiele uwagi poświęciliśmy również temu, jak napisać dobry biznesplan. Może się on przydać nie tylko firmie starającej się o kredyt inwestycyjny w banku. Ten dokument, szczegółowo opisujący planowane przedsięwzięcie, na każdym etapie może ułatwić prowadzenie działalności.
Jednocześnie dla czytelników GP i słuchaczy Trójki ogłosiliśmy konkurs na najlepszy i najciekawszy biznesplan. Termin nadsyłania prac upłynął w piątek.

– Biorąc pod uwagę wagę i trudności konkursu, zainteresowanie przeszło najśmielsze oczekiwania. Zgłoszono kilkadziesiąt biznesplanów. Niektóre są bardzo rozbudowane, opatrzone wieloma załącznikami. Widać więc, że słuchacze podeszli do sprawy bardzo poważnie – mówi Arkadiusz Ekiert, prowadzący audycję Bardzo Ważny Projekt.

Finał konkursu, czyli wybór najlepszego biznesplanu, przewidziano wstępnie na czwartek 9 listopada, choć niewykluczone, że na przestudiowanie prac jury, w skład którego wchodzą eksperci i redaktorzy naczelni Trójki i GP, potrzebować będzie nieco więcej czasu.

– Będziemy premiować biznesplany, które prezentują przedsięwzięcie przełamujące utarte schematy patrzenia na działalność biznesową, a jednocześnie takie, które są przyjazne dla klientów – mówi Tomasz Tchorowski, odpowiedzialny za realizację konkursu ze strony Lukas Banku.

Przypomnijmy, że profesjonalny biznesplan powinien zawierać:
• streszczenie, czyli najważniejsze informacje dotyczące przedsięwzięcia, w tym propozycję dla inwestora, czyli kwotę poszukiwanego kapitału, przeznaczenie oraz podział udziałów w firmie,
• podstawowe dane o firmie, a więc lokalizację, formę prawną, strukturę udziałowców oraz dotychczasowej działalności,
• omówienie kwalifikacji zespołu zarządzającego, szczególnie tych przydatnych przy realizacji danego przedsięwzięcia.

Należy w nim zamieścić:
• opis oferowanych produktów i usług,
• prezentację ich zastosowania i korzyści dla konsumentów.
W biznesplanie nie może zabraknąć prezentacji rynku (obecnego i historycznego), na którym firma chce prowadzić działalność, a więc również konkurencji i pozycji firmy na jej tle.
Bardzo poważnie należy podejść też do opisu strategii marketingowej, czyli informacji o polityce cenowej, promocji, kanałach dystrybucji i organizacji, oraz prognozach sprzedaży.

Z kolei opis modelu biznesowego powinien zawierać informacje, w jaki sposób zorganizowana jest działalność operacyjna firmy. W harmonogramie działań należy przedstawić cele firmy i zakładane terminy ich realizacji.
Odrębny rozdział biznesplanu to plan finansowy, w którym powinna znaleźć się historia finansowa firmy, oraz projekcje finansowe związane z prezentowanym w biznesplanie przedsięwzięciem ujęte w bilansie, rachunku wyników i przepływach pieniężnych oraz kalkulacje syntetycznych wskaźników atrakcyjności biznesu.

– Nagrodą dla najlepszego biznesplanu jest 30 tys. zł z zastrzeżeniem, że pieniądze muszą być wydane na realizację przedstawionego w biznesplanie przedsięwzięcia – dodaje Arkadiusz Ekiert.
Maciej Bednarek


reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ogólnopolskie Centrum Rozliczania Kierowców (OCRK)

Ogólnopolskie Centrum Rozliczania Kierowców to nowoczesna firma outsourcingowa, która świadczy kompleksowe usługi dla firm z branży TSL.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama