Najlepszy projekt biznesowy wart jest 30 tysięcy złotych
REKLAMA
W 19 dotychczasowych odcinkach podpowiadaliśmy Krystynie, Marcinowi i Małgorzacie m.in., gdzie szukać nieruchomości na restaurację, w jakiej walucie zaciągnąć kredyt, jak zatrudniać pracowników, jak wybrać najkorzystniejszą formę opodatkowania i jak rozliczać się z fiskusem, jak zdobyć niezbędne pozwolenia na działalność, jak promować się w internecie, czy w jaki sposób zawierać umowy z kontrahentami.
Wiele uwagi poświęciliśmy również temu, jak napisać dobry biznesplan. Może się on przydać nie tylko firmie starającej się o kredyt inwestycyjny w banku. Ten dokument, szczegółowo opisujący planowane przedsięwzięcie, na każdym etapie może ułatwić prowadzenie działalności.
– Biorąc pod uwagę wagę i trudności konkursu, zainteresowanie przeszło najśmielsze oczekiwania. Zgłoszono kilkadziesiąt biznesplanów. Niektóre są bardzo rozbudowane, opatrzone wieloma załącznikami. Widać więc, że słuchacze podeszli do sprawy bardzo poważnie – mówi Arkadiusz Ekiert, prowadzący audycję Bardzo Ważny Projekt.
Finał konkursu, czyli wybór najlepszego biznesplanu, przewidziano wstępnie na czwartek 9 listopada, choć niewykluczone, że na przestudiowanie prac jury, w skład którego wchodzą eksperci i redaktorzy naczelni Trójki i GP, potrzebować będzie nieco więcej czasu.
– Będziemy premiować biznesplany, które prezentują przedsięwzięcie przełamujące utarte schematy patrzenia na działalność biznesową, a jednocześnie takie, które są przyjazne dla klientów – mówi Tomasz Tchorowski, odpowiedzialny za realizację konkursu ze strony Lukas Banku.
Przypomnijmy, że profesjonalny biznesplan powinien zawierać:
Należy w nim zamieścić:
Z kolei opis modelu biznesowego powinien zawierać informacje, w jaki sposób zorganizowana jest działalność operacyjna firmy. W harmonogramie działań należy przedstawić cele firmy i zakładane terminy ich realizacji.
– Nagrodą dla najlepszego biznesplanu jest 30 tys. zł z zastrzeżeniem, że pieniądze muszą być wydane na realizację przedstawionego w biznesplanie przedsięwzięcia – dodaje Arkadiusz Ekiert.
REKLAMA
REKLAMA