REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bank Światowy: Polska wciąż bez reform

REKLAMA

Świat pędzi do przodu, my stoimy w miejscu - tyle wynika z najnowszego raportu Banku Światowego na temat prowadzenia biznesu w 175 krajach. Polska spadła w nim z 74. na 75. pozycję.

W reformach gospodarki wyprzedziły nas m.in. Gruzja, Rumunia i Chiny. - Ale za reformy wzięły się też skostniałe do niedawna państwa tzw. starej UE, jak Francja. Dlatego skoczyły w rankingu. Polska, stojąc w miejscu, cofa się - przyznaje Jacek Wojciechowicz, polski ekspert Banku Światowego.

Nawet fatalnie

Raporty "Doing Business" powstają w oparciu o jednakowe we wszystkich państwach kryteria. Eksperci co roku oceniają regulacje prawne pod względem ich wpływu na aktywność biznesową. Chodzi m.in. o prawo pracy, możliwości pozyskania kredytu, ochronę inwestorów, podatki, przepisy upadłościowe, łatwość zakładania i zamykania firmy. Pełna analiza za rok 2005 ma zostać przedstawiona w tym tygodniu, dotarliśmy jednak do jej podstawowych wyników.

- Niestety, nie wyglądają dla nas dobrze. A w kilku dziedzinach nawet fatalnie - komentuje Jacek Wojciechowicz. I wymienia największe bariery:
* Dostęp do uzyskiwania kredytu - to jedna z największych barier dla przedsiębiorstw.
* Rejestracja własności. Czas rejestracji prawa własności w Polsce to 197 dni, w państwach starej Unii - 15 dni, na Słowacji - 17 dni, a w Norwegii - 1 dzień.
* Czas egzekucji zobowiązań - w stosunku do 2004 r. zmniejszył się z 1000 dni do... 980, to wciąż ogon Europy. W Holandii ściąganie należności od złożenia wniosku, przez proces, do egzekucji trwa 48 dni, a w Estonii - 150.
* Wysokie podatki - zsumowane wszystkie obciążenia podatkowe w Polsce wynoszą 55,6 proc. wynagrodzeń i są wyższe nawet od szwedzkich, niemieckich i francuskich, na Słowacji sięgają 39,5 proc., a na Łotwie - 38,7.
* Ogromna liczba płatności podatkowych w ciągu roku - 43 (na Słowacji - 31, w Czechach - 14, a w Hongkongu - 1).

Ale z jaskółkami


Z punktu widzenia ułatwień dla przedsiębiorczości najlepszą gospodarką jest Singapur. Dalej - Nowa Zelandia, USA, Kanada, Hongkong i Wielka Brytania. W latach 2004-05 najszybciej reformowały się m.in. Gruzja i Rumunia, ale też takie państwa, jak Chiny, Gwatemala i Ghana. Najwyżej spośród nowych członków UE sklasyfikowano Litwę (16. miejsce), tuż za nią jest Estonia.

Raport pokazuje też zupełnie praktyczny wymiar prowadzenia interesów w konkretnych państwach. Przykład? Czas potrzebny na zbudowanie magazynu. W Polsce to 322 dni, na Słowacji - 272, na Litwie - 151 a w tylko Finlandii - 57.

- W zamyśle BŚ raport ma być inspiracją do zmian. Przedstawiamy go najważniejszym władzom państwowym. Analizę dostają ministrowie, parlamentarzyści. I przynajmniej na niektórych płaszczyznach widać jaskółki pozytywnych zmian - ocenia Jacek Wojciechowicz.

Takim przykładem mają być zmiany wprowadzane przez Ministerstwo Sprawiedliwości dotyczące m.in. komorników. Dziś na odzyskanie długu w Polsce przedsiębiorcy czekają średnio blisko 1000 dni. To dłużej niż w Albanii i Kazachstanie.

- Spotkałem się z przypadkami, w których komornik nie potrafił wyegzekwować długu od firmy, która właśnie wyleasingowała samochody. Ryzyko nieściągalnych należności trzeba sobie wliczyć w koszty. To blokuje rozwój - podkreślał w rozmowie z nami Krzysztof Adamek, prezes LCS Logisitcs (finalista konkursu "Przedsiębiorca roku").

Co zmienia ministerstwo?

- To działania w kilku sferach. Przyspieszymy działania sądów. Ale wyrok to połowa sukcesu, potem jest egzekucja. Otworzymy więc drogę do zawodu komornika. Komorników będzie więc więcej, w niektórych regionach ich liczba może się nawet potroić. Zdecyduje o tym rynek - tłumaczył nam wiceminister sprawiedliwości Krzysztof Józefowicz.

Zmiany proponowane przez MF (m.in. przyspieszenie i uproszczenie postępowania sądowego w sprawach gospodarczych, rozszerzenie uprawnień tzw. referendarza sądowego, który ma odciążyć sędziów, informatyzacja sądów) są m.in. efektem konsultacji z Bankiem Światowym.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: gazeta.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA