reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Bank Światowy: Polska wciąż bez reform

Bank Światowy: Polska wciąż bez reform

Świat pędzi do przodu, my stoimy w miejscu - tyle wynika z najnowszego raportu Banku Światowego na temat prowadzenia biznesu w 175 krajach. Polska spadła w nim z 74. na 75. pozycję.


W reformach gospodarki wyprzedziły nas m.in. Gruzja, Rumunia i Chiny. - Ale za reformy wzięły się też skostniałe do niedawna państwa tzw. starej UE, jak Francja. Dlatego skoczyły w rankingu. Polska, stojąc w miejscu, cofa się - przyznaje Jacek Wojciechowicz, polski ekspert Banku Światowego.Nawet fatalnie

Raporty "Doing Business" powstają w oparciu o jednakowe we wszystkich państwach kryteria. Eksperci co roku oceniają regulacje prawne pod względem ich wpływu na aktywność biznesową. Chodzi m.in. o prawo pracy, możliwości pozyskania kredytu, ochronę inwestorów, podatki, przepisy upadłościowe, łatwość zakładania i zamykania firmy. Pełna analiza za rok 2005 ma zostać przedstawiona w tym tygodniu, dotarliśmy jednak do jej podstawowych wyników.- Niestety, nie wyglądają dla nas dobrze. A w kilku dziedzinach nawet fatalnie - komentuje Jacek Wojciechowicz. I wymienia największe bariery:


* Dostęp do uzyskiwania kredytu - to jedna z największych barier dla przedsiębiorstw.


* Rejestracja własności. Czas rejestracji prawa własności w Polsce to 197 dni, w państwach starej Unii - 15 dni, na Słowacji - 17 dni, a w Norwegii - 1 dzień.


* Czas egzekucji zobowiązań - w stosunku do 2004 r. zmniejszył się z 1000 dni do... 980, to wciąż ogon Europy. W Holandii ściąganie należności od złożenia wniosku, przez proces, do egzekucji trwa 48 dni, a w Estonii - 150.


* Wysokie podatki - zsumowane wszystkie obciążenia podatkowe w Polsce wynoszą 55,6 proc. wynagrodzeń i są wyższe nawet od szwedzkich, niemieckich i francuskich, na Słowacji sięgają 39,5 proc., a na Łotwie - 38,7.


* Ogromna liczba płatności podatkowych w ciągu roku - 43 (na Słowacji - 31, w Czechach - 14, a w Hongkongu - 1).Ale z jaskółkami


Z punktu widzenia ułatwień dla przedsiębiorczości najlepszą gospodarką jest Singapur. Dalej - Nowa Zelandia, USA, Kanada, Hongkong i Wielka Brytania. W latach 2004-05 najszybciej reformowały się m.in. Gruzja i Rumunia, ale też takie państwa, jak Chiny, Gwatemala i Ghana. Najwyżej spośród nowych członków UE sklasyfikowano Litwę (16. miejsce), tuż za nią jest Estonia.Raport pokazuje też zupełnie praktyczny wymiar prowadzenia interesów w konkretnych państwach. Przykład? Czas potrzebny na zbudowanie magazynu. W Polsce to 322 dni, na Słowacji - 272, na Litwie - 151 a w tylko Finlandii - 57.- W zamyśle BŚ raport ma być inspiracją do zmian. Przedstawiamy go najważniejszym władzom państwowym. Analizę dostają ministrowie, parlamentarzyści. I przynajmniej na niektórych płaszczyznach widać jaskółki pozytywnych zmian - ocenia Jacek Wojciechowicz.

reklama

Czytaj także

Źródło:

gazeta.pl
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kredytmarket

Kredyty online dla małych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama