reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Kodeks pracy. Elastyczne formy zatrudnienia

Kodeks pracy. Elastyczne formy zatrudnienia

W kodeksie pracy znajdą się przepisy regulujące telepracę. Podstawą nowelizacji jest porozumienie zawarte przez związki zawodowe i pracodawców.Zmiana prawa


Po wstępnej analizie projektu można powiedzieć, że rząd wiernie oddał to, co zostało wynegocjowane z pracodawcami. Mam nadzieję, że wkrótce projekt trafi do laski marszałkowskiej – mówi Sławomir Adamczyk z NSZZ Solidarność, uczestnik negocjacji nad porozumieniem w sprawie telepracy.

Ponieważ Unia Europejska nie wydała dyrektywy w sprawie telepracy, więc w krajach Wspólnoty obowiązuje jedynie Porozumienie Ramowe w Sprawie Telepracy z dnia 16 lipca 2002 r. Zgodnie z nim, podstawą krajowych rozstrzygnięć w tym zakresie ma być autonomiczne porozumienie wypracowane przez związki zawodowe i organizacje pracodawców. Zostało ono zawarte i rząd w oparciu o jego treść przygotował nowelizację kodeksu pracy.

Autorzy projektu zaproponowali dodanie do kodeksu pracy nowego rozdziału II b zatytuowanego: Warunki zatrudniania pracowników w formie telepracy.

Nowa definicja

W projekcie znalazła się definicja telepracy. Zgodnie z nią, ta forma zatrudnienia ma się charakteryzować stałym, systematycznym i regularnym wykonywaniem przez pracownika pracy poza zakładem pracy, z wykorzystaniem technologii informatycznej. W pozostałym zakresie wykonywanie pracy w tej formie powinno charakteryzować się odpłatnym, osobistym wykonywaniem pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem. Możliwość wprowadzenia telepracy u danego pracodawcy będzie wymagała zawarcia między pracodawcą a związkami zawodowymi porozumienia określającego warunki korzystania z takiej formy świadczenia pracy. Porozumienie ma być uzgodnione i zawarte ze wszystkimi reprezentatywnymi organizacjami działającymi w zakładzie pracy. Związki nie będą mogły zablokować pracodawcy możliwości wdrożenia nowej formy zatrudniania.

Zasada dobrowolności

Pracodawca nie będzie mógł powierzyć pracownikowi wykonywania telepracy w formie czasowego przeniesienia do innej pracy, o którym mowa w art. 42 par. 4 kodeksu. Telepracownikiem będzie można zostać na etapie zawierania umowy o pracę lub w trakcie trwającego już stosunku pracy zawrzeć z pracodawcą porozumienie w sprawie zmiany dotychczasowego charakteru pracy. Autorzy projektu położyli duży nacisk na to, by decyzja o podjęciu telepracy była dobrowolna.

Obowiązki stron

W związku z zatrudnianiem pracowników w ich domu, pracodawca miałby obowiązek dostarczania im bezpiecznego sprzętu, który jest niezbędny do wykonywania pracy. Pracodawca będzie miał obowiązek ubezpieczenia przekazanego sprzętu oraz pokrycia kosztów jego instalacji i konserwacji. Pracownik pracujący na odległość musiałby m.in. przekazać pracodawcy informacje niezbędne do kontaktowania się z nim za pomocą poczty elektronicznej albo podobnych środków indywidualnego porozumiewania się.

Bez dyskryminacji


– Wynegocjowaliśmy dobre rozwiązania. Uważam, że zarówno pracodawcy, jak i pracownicy będą mieli dużo korzyści wynikających z takiego uregulowania telepracy – uważa Adam Ambrozik, ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich.Tomasz Zalewski
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Chałas i Wspólnicy

Kancelaria Prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama