REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wiążące interpretacje wyda minister

REKLAMA

Pełnomocnicy podatnika będą mogli podpisywać jego deklaracje. Interpretacje podatkowe będzie wydawał minister finansów. Nie będzie natomiast instytucji sprawdzonego podatnika.

Zmiana prawa

Uchwalona w piątek przez Sejm nowelizacja Ordynacji podatkowej przewiduje kilka zmian, które mogą usprawnić kontakty podatników z organami podatkowymi.

Zmienią się zasady wydawania pisemnych interpretacji prawa podatkowego. Będzie je wydawał minister finansów, co ma zapewnić ich jednolitość. Wniosek o wydanie interpretacji będzie podlegał opłacie w wysokości 75 zł. Nie uzyskały poparcia poprawki SLD, by opłatę tę obniżyć do 50 zł, a także by w przypadku rożnych stanów faktycznych przedstawionych we wniosku opłaty nie trzeba było uiszczać kilkakrotnie.

Posłowie skreślili przepis, zgodnie z którym interpretacje miałyby być wydawane także na wniosek podmiotów planujących działania w Polsce. Ministrowi finansów pozwolono natomiast, by upoważniał podległe mu organy do wydawania interpretacji w jego imieniu. Przepisy o wiążących interpretacjach wejdą w życie od 1 lipca 2007 r.

Nowością w Ordynacji podatkowej będzie wnioskowane od dawna przez podatników umożliwienie podpisywania deklaracji podatkowych tylko przez pełnomocników. W takim przypadku zwolniony z obowiązku podpisania deklaracji będzie podatnik, płatnik lub inkasent.

W ustawie pojawi się instytucja rozprawy podatkowej. Będzie ją można przeprowadzić z urzędu lub na wniosek strony. Podczas rozprawy strona będzie mogła składać wyjaśnienia, zgłaszać żądania, propozycje i zarzuty oraz odnosić się do postępowania dowodowego.

Podatników nie ucieszy wprowadzenie do Ordynacji podatkowej możliwości wszczęcia kontroli podatkowej po okazaniu legitymacji służbowej pracownikowi osoby kontrolowanej w razie jego nieobecności w miejscu kontroli.

Kontrowersje wzbudziło umożliwienie rządowi nadania (w drodze rozporządzenia), m.in. szefowi Agencji Wywiadu, CBA czy ABW uprawnień organów podatkowych.

Z zaproponowanych przez rząd rozwiązań uznania posłów koalicji nie znalazła instytucja sprawdzonego podatnika. Jej wprowadzenie miało ułatwić funkcjonowanie firm, które nie mają problemów z fiskusem. Po spełnieniu określonych warunków sprawdzony podatnik korzystałby ze specjalnych praw, m.in. byłyby z wyprzedzeniem informowany o zamiarze przeprowadzenia u niego kontroli. Sejmowa Komisja Finansów Publicznych wyrzuciła przepisy o sprawdzonym podatniku z projektu. Okazało się, że propozycję rządu popiera tylko opozycja, ale podczas piątkowego głosowania Sejm odrzucił poprawkę SLD przewidującą wprowadzenie instytucji sprawdzonego podatnika.

CO SIĘ ZMIENI W ORDYNACJI PODATKOWEJ
• na wniosek strony lub z urzędu będzie można przeprowadzić rozprawę podatkową
• kontrolerzy prowadzą kontrole „na legitymacje” pod nieobecność podatnika
• wiążące interpretacje podatkowe będzie wydawał minister finansów
• pełnomocnicy podatników będą mogli podpisywać deklaracje podatkowe

Marcin Musiał
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

REKLAMA

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

REKLAMA

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

REKLAMA