| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Na restrukturyzację i nowe inwestycje

Na restrukturyzację i nowe inwestycje

Nawet 10 mln euro może otrzymać przedsiębiorca dokonujący restrukturyzacji w swojej firmie - przewiduje przyjęty przez Radę Ministrów projekt rozporządzenia.

 
Zmiana prawa

Podmioty, które chcą skorzystać z programu pomocowego będą musiały przedstawić dokładny plan restrukturyzacji. Taka forma pomocy może być udzielona raz na 10 lat. Rozwiązania takie przewiduje projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków udzielania pomocy na restrukturyzację w formie poręczeń i gwarancji, który wczoraj przyjęła Rada Ministrów.

Projekt rozporządzenia definiuje przedsiębiorcę w trudnej sytuacji ekonomicznej, któremu przysługuje taka pomoc. Może być nim mały lub średni przedsiębiorca albo inny, pod warunkiem, że nie należy on do grupy kapitałowej lub nie jest przejmowany przez grupę kapitałową. Z pomocy będzie mógł skorzystać także ten, który należy do grupy kapitałowej, ale jego trudna sytuacja ekonomiczna ma charakter wewnętrzny i nie może być przezwyciężona przez samą grupę kapitałową oraz nie jest wynikiem nieuzasadnionego podziału kosztów w ramach tej grupy kapitałowej.
Podobne rozwiązania przewiduje projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków udzielania niektórym przedsiębiorcom, będącym dłużnikami Skarbu Państwa z tytułu połączenia lub gwarancji, pomocy na restrukturyzację. Oba projekty zakładają, że w przypadku spełnienia warunków na uzyskanie środków pomocowych nie jest wymagana opinia prezesa UOKiK.

Rada Ministrów przyjęła także projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków udzielania pomocy regionalnej na wspieranie nowych inwestycji. Warunkiem jej udzielenia będzie pokrycie przez przedsiębiorcę 25 proc. kosztów inwestycji z własnych środków.
Wszystkie trzy projekty nie wymagają notyfikacji do Komisji Europejskiej, co ma usprawnić system udzielania pomocy. Regulacje te dostosowują także polskie przepisy do norm unijnych.

Łukasz Kuligowski

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Treco Inspiracja do sukcesu

Portal dla szkoleniowców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »