REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rynek pracy. Na obniżkę kosztów pracy nie ma szans

REKLAMA

Należy wprowadzić mechanizmy, które zapobiegną nadmiernym migracjom zarobkowym Polaków - podkreślają przedsiębiorcy.Rządowe propozycje liberalizacji rynku pracy dla pracowników z nowych państw członkowskich oraz pracowników z krajów byłego Związku Radzieckiego są nieatrakcyjne, choć konieczne przede wszystkim ze względu na brak rąk do pracy – uznali przedsiębiorcy.

Podczas wczorajszej konferencji Business Centre Club: Rynek zatrudnienia w Polsce po akcesji – czy praca w kraju ma przyszłość? przedsiebiorcy wskazywali, że zarówno pracodawcom, jak i pracownikom potrzebna jest strategia, która obniży koszty pracy. Tego jednak bez długo zapowiadanej, ale wciąż odraczanej reformy finansów nie da się osiągnąć.

– Przyjmijmy, że pracownik otrzymuje 2600 zł wynagrodzenia miesięcznie. Na rękę dostaje z tego 1760 zł. Pracodawca natomiast płaci za to w przybliżeniu 3194 zł, czyli tzw. narzut na pracę w tym przypadku to około 45 proc. – mówił Bogusław Piwowar, dyrektor Instytutu Lobbingu BCC.

Jeśli natomiast pensja pracownika jest wyższa, na przykład 6,5 tys. zł, to dostaje on na rękę 3200 zł. W tym przypadku tzw. narzut wynosi ponad 59 proc. W opinii Bogusława Piwowarskiego, gdyby koszty pracy były obniżane, powstrzymałoby to obserwowaną ostatnio migrację zarobkową, która powoduje, że pracodawcy narzekają na brak pracowników. Dzięki takiemu rozwiązaniu mogliby podnosić pensje pracowników.

– Zdajemy sobie sprawę, że wynagrodzenia w Polsce są niskie. Osiągają zaledwie 20-25 proc. pensji wypłacanych w innych krajach Unii. Dlatego nie ma się co dziwić temu, że młodzi ludzie wyjeżdżają z kraju w poszukiwaniu lepszych warunków pracy – podkreślał Marek Goliszewski, prezes BCC. Według niego jednak nie będzie możliwe zachęcanie ich wyższą pensją do pozostawania w kraju, bez odwrócenia proporcji, dzięki którym płaca będzie wyższa niż narzuty na nią.

– Przy obecnych obciążeniach systemu ubezpieczeń społecznych, który jest w złej kondycji, nie jest możliwe obniżenie w najbliższym czasie kosztów pracy – uważa Teresa Guzelf, dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Społecznych w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej.

Główną przyczyną niestabilności tego systemu jest, według niej, zachwiana proporcja między osobami zatrudnionymi a biorącymi świadczenia emerytalno-rentowe. Obecnie 13,5 osób (poza rolnictwem) płaci składki na ubezpieczenie społeczne, a świadczenia pobiera aż 7 mln osób.


Izabela Rakowska-Boroń

REKLAMA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

  Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

  Polskie firmy co roku wyrzucają do kosza miliony złotych! Recykling oprogramowania jest możliwy

  W zasobach wielu firm i instytucji publicznych zalegają niekiedy nawet setki sztuk niewykorzystywanych licencji wieczystych na oprogramowanie wartych dziesiątki, a czasem i setki tysięcy złotych. Nieliczne podmioty decydują się na ich odsprzedaż – a szkoda, bo to przedsięwzięcie nie tylko zgodne z prawem, ale i mogące stanowić jeden z elementów optymalizacji kosztowej działalności każdej organizacji.

  Będą przepisy regulujące zasady wykonywania działalności kosmicznej

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt ustawy o działalności kosmicznej. Nowa ustawa będzie regulowała m.in. zasady wykonywania działalności kosmicznej, jak również warunki i tryb wydawania zezwolenia na prowadzenie działalności kosmicznej. Działalność kosmiczna będzie mogła być wykonywana wyłącznie po uzyskaniu zezwolenia udzielanego przez Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK).

  REKLAMA

  PIT kasowy coraz bliżej. Rząd chce w II kw. przyjąć projekt ustawy. Ale nie wszyscy przedsiębiorcy będą mogli wybrać PIT kasowy

  Kasowy PIT będą mogli wybrać przedsiębiorcy wykonujący działalność wyłącznie indywidualnie, jeżeli ich przychody z tej działalności w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły kwoty 500 tys. zł oraz przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej. Kasowego PIT nie będą mogli wybrać przedsiębiorcy, którzy prowadzą księgi rachunkowe.

  Od 2025 roku zapłacisz podatek dopiero gdy kontrahent zapłaci za fakturę. Uwzględnisz koszty, gdy za nie zapłacisz [kasowy PIT]

  Najprawdopodobniej w 2025 roku wejdą w życie przepisy wprowadzające tzw. kasowy PIT. Opublikowano już założenia nowelizacji wprowadzającej te przepisy. Co z nich wynika?

  Polska wystąpi z wnioskiem o zezwolenie na połów szprota w kwietniu. Chodzi o zapewnienie żywności ukraińskim żołnierzom

  Połów szprota w kwietniu na głębokości większej niż 65 m – to będzie przedmiotem wniosku polskiego rządu do Komisji Europejskiej. Argumentem za uwzględnieniem tego wniosku przez władze Unii Europejskiej ma być fakt, że łowiony przez polskich rybaków szprot stanowi podstawę wyżywienia ukraińskich żołnierzy walczących na froncie wojny z Rosją.

  Dominujący wspólnik sp. z o.o. nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako jedyny wspólnik spółki – uchwała Sądu Najwyższego

  21 lutego 2024 r. Sąd Najwyższy (SN) podjął uchwałę (III UZP 8/23), w której stwierdził, że wspólnik dwuosobowej spółki z o.o. posiadający 99% udziałów (wspólnik dominujący) nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność.

  REKLAMA

  Handel hurtowy i nowe zamówienia w przemyśle - co pokazują najnowsze dane GUS?

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował dane o wynikach handlu hurtowego i nowych zamówieniach w przemyśle w styczniu 2024 roku.

  Ceny zbóż 2024 - koniec lutego. Ile kosztują pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, pszenżyto w Polsce i na giełdach światowych?

  Ile kosztują zboża na polskim rynku i w eksporcie w ostatniej dekadzie lutego 2024 roku? Jakie są ceny na giełdach światowych? Jakie ceny osiągają: pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, rzepak, pszenżyto? 

  REKLAMA