REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na ryczałcie zostaną tylko nieliczni podatnicy

REKLAMA

Z 250 tys. do 150 tys. euro zmaleje od 2008 roku limit wysokości przychodów dla ryczałtowców. Przedsiębiorcy korzystający z ryczałtu będą dzielić swoje firmy na mniejsze lub je likwidować. Zamiast wzrostu dochodów budżetowych, zwiększy się jedynie szara strefa
 
Zmiana prawa


Liczba podatników płacących ryczałt od przychodów ewidencjonowanych co rok maleje. W 1994 roku tę formę opodatkowania wybrało 1 226 312 podatników, a w 2005 roku już tylko 639 167 osób.

– Ryczałt staje się coraz mniej popularny, głównie z uwagi na nieuwzględnianie w nim kosztów podatkowych – twierdzi Krzysztof Koślicki, starszy asystent podatkowy BDO Polska.

Od 2008 roku krąg ryczałtowców jeszcze się zmniejszy. Sejm obniżył limit wysokości przychodów, którego przekroczenie umożliwi opłacanie podatku w tej formie, do 150 000 euro z 250 000 euro. Zdaniem ekspertów nowy limit nie tylko ograniczy liczbę podatników korzystających z tej formy opodatkowania, ale przyczyni się do zwiększenia szarej strefy.

– Pomysł obniżenia limitu przychodów w podatku zryczałtowanym, poza teoretycznym zwiększeniem dochodów budżetowych, może okazać się mało korzystny dla gospodarki – podsumowuje Paweł Fabianowski, prawnik w kancelarii Grynhoff, Woźny i Wspólnicy.

Ucieczka w szarą strefę

Również według Krzysztofa Koślickiego zmniejszenie limitu ograniczy liczbę podatników korzystających z ryczałtu.
– Podatnicy, których przychody przekroczą tę kwotę, będą musieli opodatkować swoje dochody na zasadach ogólnych, określonych w ustawie o PIT: według skali lub podatkiem liniowym – tłumaczył ekspert BDO Polska.
Łukasz Postrzec, konsultant Accreo Taxand, twierdzi, że z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych korzystają głównie małe i średnie firmy. Przewidywane obniżenie limitu spowoduje zawężenie zakresu podmiotowego tej formy opodatkowania.

– W konsekwencji, obserwowany na przestrzeni ostatnich lat, proces systematycznego zmniejszania się grupy ryczałtowców ulegnie dalszemu przyśpieszeniu – twierdzi nasz rozmówca. Jego zdaniem niewykluczone, że odebranie podatnikom możliwości rozliczania się za pośrednictwem tej formy opodatkowania doprowadzi bądź do sztucznego dzielenia się przedsiębiorstw na mniejsze jednostki, zachowujące prawo do ryczałtu, bądź do zwiększania pokusy ucieczki w szarą strefę, co pozbawi źródła dochodów budżet państwa.

Wpływy mogą nie wzrosnąć

Ministerstwo Finansów chciało początkowo zlikwidować ryczałt od przychodów ewidencjonowanych od 2007 roku. Pomysł ten przyniósłby budżetowi 200 mln zł wpływów. Jednak po konsultacjach z przedsiębiorcami postanowiono ryczałt zostawić, zmniejszając limit. Wilk miał być syty i owca cała: podatnicy nadal będą mogli korzystać z ryczałtu, ale ze względu na zmianę limitu wzrosną wpływy budżetowe.

Justyna Mirkowska, doradca podatkowy HLB Frąckowiak i Wspólnicy twierdzi, że trudno się dziwić chęci ograniczenia kręgu podatników korzystających z takiej formy opodatkowania, jeśli uwzględnić, że obciążenie przychodu brutto ryczałtem wynosiło w 2005 roku 4 proc., a potrzeby budżetowe stale rosną. Jej zdaniem można postawić tezę, że liczba podatników nie ulegnie dużej zmianie, gdyż średnia wielkość przychodu na jednego podatnika na podstawie danych z 2005 roku wyniosła 53 000 zł.

– Pewna grupa podatników będzie jednak zmuszona do rozliczania się na zasadach ogólnych – stwierdziła nasza rozmówczyni.

Nie zlikwidują firm

Ewelina Bąk, starszy konsultant w dziale doradztwa podatkowego PricewaterhouseCoopers, uważa, że pomysł ograniczenia zastosowania ryczałtu jest uzasadniany tym, iż komplikuje on system podatkowy wbrew postulatom jego uproszczenia i może być postrzegany jako forma uprzywilejowania określonych grup przedsiębiorców. Jej zdaniem ryczałt ma swoje zalety. Podatnik składa jedynie zeznanie roczne zamiast miesięcznych deklaracji, zachowuje prawo do odliczeń składek na ZUS, na ubezpieczenie zdrowotne, ulg podatkowych.

– Obniżenie limitu zmniejszy liczbę przedsiębiorców korzystających z ryczałtu. Nie wydaje się jednak, aby doprowadziło do likwidacji tych firm – twierdzi nasza rozmówczyni. Nie zgadza się, że mali i średni przedsiębiorcy nie poradzą sobie z prowadzeniem rachunkowości na ogólnych zasadach i będą zmuszeni skorzystać z pomocy księgowego, co podwyższy ceny ich usług. Jej zdaniem firma, która ma 1 mln zł obrotów, nie jest mała, a w wielu przypadkach generuje koszty, które uzasadniają przejście ze zryczałtowanej formy opodatkowania na zasady ogólne.

– Po 1 stycznia 2004 r. wielu przedsiębiorców zrezygnowało z ryczałtu, wybierając opodatkowanie 19-proc. liniowym PIT. Stawki zryczałtowanego podatku były ustalane, gdy wybór liniowego PIT jeszcze nie istniał – dodała ekspert PricewaterhouseCoopers. Po wprowadzeniu podatku liniowego ryczałt stracił na atrakcyjności.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Ewa Matyszewska
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  REKLAMA

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  REKLAMA

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

  Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

  REKLAMA