REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Za utrzymanie sieci płacą przedsiębiorcy

REKLAMA

Przedsiębiorca, który wytwarza energię na własne potrzeby, a jest podłączony do sieci elektroenergetycznej, musi ponosić koszty jej utrzymania, gdyż dzięki sieci może sprzedawać swoją energię i uzyskiwać zyski - orzekł wczoraj Trybunał Konstytucyjny.


Polska Sieć Elektroenergetyczna wystąpiła do Sądu Okręgowego w Warszawie przeciwko Zakładowi Energetycznemu Płock oraz PKN Orlen o zapłacenia opłaty systemowej w wysokości 62 mln zł, za korzystanie z sieci elektroenergetycznych przez autoproducenta, jakim jest PKN Orlen. Kwotę roszczenia zakwestionowała spółka z Płocka, która twierdzi, że wytwarza energię na własne potrzeby, a tylko jej nadwyżkę sprzedaje innym przedsiębiorcom przy wykorzystaniu sieci elektroenergetycznej i z tego względu powinna płacić jedynie za przesyłanie energii sprzedanej, a nie wytwarzanej – jak jest to obecnie.

Zgodnie z par. 36 rozporządzenia ministra gospodarki z dnia 14 grudnia 2000 r. w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf, wydanym na podstawie art. 42 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne (Dz.U. z 2006 r. nr 170, poz. 1217), składnikiem opłaty przesyłowej jest opłata systemowa. Wysokość tej opłaty jest proporcjonalna do ilości energii zużytej bez względu na to, czy energia ta była przesyłana czy też została wyprodukowana i zużyta na potrzeby własne autoproducenta bez jej przesłania.

Taka sytuacja autoproducentów zaniepokoiła sąd okręgowy, który skierował pytanie prawne do Trybunału Konstytucyjnego. Zdaniem sądu obowiązujące prawo nie precyzuje, czy przy obliczaniu opłaty przesyłowej należy brać pod uwagę ilość energii wyprodukowanej przez autoproducentów. Gdyby tak było w istocie, to zdaniem sądu okręgowego taka sytuacja powoduje, że autoproducenci mają obowiązek ponoszenia opłat, mimo że energia ta nie przepływa przez system przedsiębiorstwa energetycznego zajmującego się przesyłaniem i dystrybucją energii. Takie ukształtowanie sytuacji prawnej autoproducentów budzi zdaniem sądu wątpliwości konstytucyjne.

Z takim stanowiskiem sądu nie zgodził się przedstawiciel Sejmu. Poseł Wojciech Szarama, który reprezentował parlament, wskazał, że także autoproducenci mogą korzystać z sieci elektroenergetycznych i z tego względu powinny ponosić koszty ich utrzymania.

– Nawet jeżeli wysokość tej opłaty jest duża, to zawsze wynika ona z kosztów utrzymania sieci – argumentował poseł Wojciech Szarama.

Taką argumentację podzielił także Trybunał Konstytucyjny. We wczorajszym wyroku uznał on, że każdy wytwórca energii osiąga korzyści ekonomiczne z podłączenia do sieci elektroenergetycznej, gdyż w każdej chwili może włączyć do niej nadwyżki swojej energii celem jej sprzedaży.

– Z tego względu niezbędne jest ponoszenie przez przedsiębiorców wytwarzających energię kosztów utrzymania sieci, nawet jeżeli tylko część energii sprzedają przy jej użyciu – wyjaśnił sędzia TK Janusz Niemcewicz. Dodał on, że pośrednio koszty te ponoszą nawet zwykli odbiorcy energii.
Sygn. akt P 28/05

SŁOWNIK
AUTOPRODUCENT przedsiębiorca, który wytwarza energię na własne potrzeby oraz, będąc przyłączonym do ogólnodostępnej sieci elektroenergetycznej, sprzedaje przy jej użyciu innym przedsiębiorcom nadwyżkę wytworzonej przez siebie energii.
 


Arkadiusz Jaraszek
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA