Zużyty sprzęt w resortowym rejestrze
REKLAMA
Obowiązek składania sprawozdań o odpadach do Głównego Inspektora Ochrony Środowiska wynika z ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym. Dotyczą one tych podmiotów, które zgodnie z przepisami ustawy są wprowadzającymi sprzęt elektryczny i elektroniczny na rynek lub zbierającymi zużyte tego rodzaju urządzenia. Do pierwszej grupy należy zaliczyć producentów, importerów oraz dystrybutorów urządzeń RTV i AGD. Z kolei zbierającymi są zarówno zwykłe sklepy, które handlują tego rodzaju urządzeniami, jak i gminne jednostki organizacyjne prowadzące działalność w zakresie odbierania odpadów oraz firmy prywatne świadczące usługi w tym zakresie. Obowiązek zbierania elektrycznych odpadów spoczywa na wszystkich wymienionych grupach.
Do 30 października wprowadzający sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz zbierający zużyte urządzenia muszą przesłać do Głównego Inspektora Ochrony Środowiska sprawozdanie zawierające wykaz ilość zebranych tego typu odpadów. Sprawozdania te muszą być przekazane w formie pisemnej lub elektronicznie.
– Kłopot polega na tym, że są podmioty – najczęściej nieduże sklepy – które ciągle nie złożyły wniosku o wpis do rejestru w GIOŚ. W dodatku dużo tego rodzaju wniosków wciąż do nas napływa, a znaczna ich część jest błędnie wypełniana – mówi Małgorzata Tomczak, główny specjalista w Departamencie Kontroli Rynku w GIOŚ. Zgodnie z ustawą wszystkie podmioty miały obowiązek złożyć wniosek o wpis do rejestru do końca września.
Wojciech Konecki, dyrektor stowarzyszenia zrzeszającego producentów AGD – CECED Polska – mówi, że pojawiły się pewne wątpliwości związane z definiowaniem i kategoryzacją sprzętu.
– Nie wiedzieliśmy, czy niektóre urządzenia są objęte ustawą, mimo że są elektryczne. Wyjaśnienia nie mogliśmy uzyskać łatwo z uwagi na to, że w GIOŚ do obsługi sprawozdań wyznaczono jedną osobę, która nie jest w stanie sprawnie obsługiwać całego kraju – mówi Wojciech Konecki.
Łukasz Kuligowski
REKLAMA
REKLAMA