Można oddać dniówkę albo godziny
REKLAMA
Chociaż uchwalone przez Sejm nowe zasady uwzględniania świąt przy obliczaniu wymiaru czasu pracy jeszcze nie obowiązują, to wszystko wskazuje na to, że zgodnie z wolą ustawodawcy nie trzeba będzie odpracowywać drugiego dnia świąt Bożego Narodzenia. Pracodawcy nie będą mogli zatem oddać dnia wolnego za święto narodowe przypadające 11 listopada w czasie grudniowych świąt. Pracodawcy muszą więc w inny sposób oddać pracownikom 8 godzin wolnych od pracy za święto, przypadające w sobotę 11 listopada.
Najprostszą formą oddania 8 godzin jest wyznaczenie w okresie rozliczeniowym dnia wolnego, w którym pracownicy nie będą pracować. Oczywiście datę wolnej dniówki wyznacza pracodawca. Nie musi on kierować się w tym zakresie interesem załogi, pierwszeństwo ma interes firmy. Niekoniecznie wolna dniówka musi stanowić przedłużenie weekendu.
Nie zawsze pracodawca może sobie pozwolić na to by przedsiębiorstwo nie pracowało, zatem legalne będzie rozwiązanie polegające na tym, że różne grupy pracowników odbiorą wolną dniówkę w inne dni.
Przepisy kodeksu pracy nie nakładają na pracodawcę obowiązku jednorazowego pomniejszenia wymiaru czasu pracy o 8 godzin z powodu święta przypadającego w wolną sobotę.
– Oznacza to, że rozwiązanie, w którym pracodawca skróci czas pracy z 8 do 7 godzin w ośmiu dniach pracy przypadających w okresie rozliczeniowym, będzie zgodne z przepisami – mówi Anna Tomczyk, dyrektor departamentu prawnego w Głównym Inspektoracie Pracy.
Tomasz Zalewski
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA