Spółki muszą tworzyć rezerwy
REKLAMA
Firmy, których sprawozdania finansowe zgodnie z prawem bilansowym podlegają obowiązkowemu badaniu, ponoszą często bardzo wysokie koszty. Niezbędne jest więc tworzenie na ten cel specjalnych rezerw.
Zdaniem Przemysława Kędzi, biegłego rewidenta, partnera zarządzającego w departamencie audytu HLB Frąckowiak i Wspólnicy zasadność ich tworzenia jest w praktyce dość problematyczna. Jego zdaniem przeciwnicy tworzenia rezerw na tego typu koszty uważają, że koszty te ponoszone są z roku na rok w podobnej wysokości, a więc tworzenie rezerwy nie ma istotnego wpływu na wynik finansowy jednostki. Zasadność tworzenia rezerw należy jednak rozpatrywać z punktu widzenia kompletnego ujęcia aktywów i pasywów w bilansie.
Badanie sprawozdania
– W bilansie należy wykazać wszystkie zobowiązania i rezerwy na zobowiązania, co do których wystąpiło tzw. zdarzenie przeszłe, czyli zdarzenie wywołujące powstanie obowiązku – argumentuje nasz rozmówca. Dodaje, że w przypadku badania sprawozdania finansowego zdarzeniem takim jest po prostu zakończenie roku obrotowego, za który jednostka ma obowiązek przeprowadzenia badania. Zdaniem naszego eksperta obowiązek ten wynika więc z przepisów prawa i nie można uniknąć poniesienia tego kosztu.
Z kolei Jacek Kaczka, dyrektor Kancelarii Biegłego Rewidenta JK Revi-Consult wskazuje, że konieczność tworzenia takich rezerw wynika z obowiązku stosowania zasady memoriału przy sporządzaniu sprawozdań finansowych. Zgodnie z tą zasadą, skutki zdarzeń gospodarczych należy uwzględniać w okresie sprawozdawczym, którego dotyczą.
Ważne!
Wartości w bilansie
– Na dzień bilansowy w sprawozdaniu finansowym należy również ująć łączne koszty związane z badaniem sprawozdania finansowego za dany rok – twierdzi nasz ekspert. Jego zdaniem, jeśli spółka zawarła umowę z audytorem o badanie za 2006 rok na łączną kwotę netto 10 tys. zł, zgodnie z którą 40 proc. wynagrodzenia zostanie zafakturowane po zakończeniu badania wstępnego (np. w listopadzie 2006 r.), a 60 proc. po zakończeniu badania końcowego i wydaniu przez biegłego opinii (co nastąpi np. w marcu 2007 r.), to na dzień bilansowy należy utworzyć rezerwę na badanie w wysokości kwoty, która nie była jeszcze fakturowana – 6 tys. zł.
Agnieszka Pokojska
REKLAMA
REKLAMA