reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Spółki muszą tworzyć rezerwy

Spółki muszą tworzyć rezerwy

Spółki, których sprawozdania finansowe za 2006 rok będą podlegały badaniu, powinny utworzyć na ten cel rezerwę. Obciąży o­na koszty bieżącego okresu sprawozdawczego.


Firmy, których sprawozdania finansowe zgodnie z prawem bilansowym podlegają obowiązkowemu badaniu, ponoszą często bardzo wysokie koszty. Niezbędne jest więc tworzenie na ten cel specjalnych rezerw.

Zdaniem Przemysława Kędzi, biegłego rewidenta, partnera zarządzającego w departamencie audytu HLB Frąckowiak i Wspólnicy zasadność ich tworzenia jest w praktyce dość problematyczna. Jego zdaniem przeciwnicy tworzenia rezerw na tego typu koszty uważają, że koszty te ponoszone są z roku na rok w podobnej wysokości, a więc tworzenie rezerwy nie ma istotnego wpływu na wynik finansowy jednostki. Zasadność tworzenia rezerw należy jednak rozpatrywać z punktu widzenia kompletnego ujęcia aktywów i pasywów w bilansie.

Badanie sprawozdania

– W bilansie należy wykazać wszystkie zobowiązania i rezerwy na zobowiązania, co do których wystąpiło tzw. zdarzenie przeszłe, czyli zdarzenie wywołujące powstanie obowiązku – argumentuje nasz rozmówca. Dodaje, że w przypadku badania sprawozdania finansowego zdarzeniem takim jest po prostu zakończenie roku obrotowego, za który jednostka ma obowiązek przeprowadzenia badania. Zdaniem naszego eksperta obowiązek ten wynika więc z przepisów prawa i nie można uniknąć poniesienia tego kosztu.

Z kolei Jacek Kaczka, dyrektor Kancelarii Biegłego Rewidenta JK Revi-Consult wskazuje, że konieczność tworzenia takich rezerw wynika z obowiązku stosowania zasady memoriału przy sporządzaniu sprawozdań finansowych. Zgodnie z tą zasadą, skutki zdarzeń gospodarczych należy uwzględniać w okresie sprawozdawczym, którego dotyczą.

Ważne!
Utworzenie rezerwy na wynagrodzenie prac audytora obciąża koszty bieżącego roku obrotowego. Rezerwę należy zatem utworzyć na dzień kończący ten rok

Wartości w bilansie

– Na dzień bilansowy w sprawozdaniu finansowym należy również ująć łączne koszty związane z badaniem sprawozdania finansowego za dany rok – twierdzi nasz ekspert. Jego zdaniem, jeśli spółka zawarła umowę z audytorem o badanie za 2006 rok na łączną kwotę netto 10 tys. zł, zgodnie z którą 40 proc. wynagrodzenia zostanie zafakturowane po zakończeniu badania wstępnego (np. w listopadzie 2006 r.), a 60 proc. po zakończeniu badania końcowego i wydaniu przez biegłego opinii (co nastąpi np. w marcu 2007 r.), to na dzień bilansowy należy utworzyć rezerwę na badanie w wysokości kwoty, która nie była jeszcze fakturowana – 6 tys. zł.

Agnieszka Pokojska

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Waldemar Żuchowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama