REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Mikroprzedsiębiorca, Fundusze unijne

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Umowa partnerska w projekcie współfinansowanym ze środków unijnych

Umowa partnerstwa zawierana jest między podmiotami w celu realizacji projektu i wymaga podjęcia uchwał właściwych organów. Każdy z partnerów może ubiegać się o dofinansowanie ze środków unijnych. Sama realizacja projektu na podstawie umowy partnerstwa wymaga ustanowienia lidera będącego beneficjentem projektu.

Ostatnie fundusze na systemy informatyczne w firmach

Rusza nabór wniosków o dofinansowanie integracji systemów informatycznych w firmach. Za tydzień Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłosi jeszcze jeden konkurs, związany z e-usługami. – To są już ostatnie konkursy z programów finansowanych ze środków unijnych na lata 2007-2013 – mówi prezes PARP, Bożena Lublińska-Kasprzak.

Gwarancje de minimis są niewystarczające

Pomoc de minimis to za mało dla małych firm, by przetrwać na rynku. Aby przetrwać firmy potrzebują dziś wyraźnego wsparcia – mówi Jarosław Dąbrowski, prezes firmy doradczej Dąbrowski Finance. Kredyty z gwarancją de minimis to krok w dobrym kierunku, ale muszą zwiększyć się wolumeny oraz zmodyfikować zasady ich udzielania. Konieczne są szybkie działania, których efekt przedsiębiorcy odczują od razu, a nie za 3 czy 5 lat.

Praca w motoryzacji

Większość Polaków jest skłonna zmienić pracę, jeśli dostanie propozycję wyższego wynagrodzenia. W branży motoryzacyjnej szansę na rozwój i dobre zarobki mają przede wszystkim dobrze wykwalifikowani specjaliści.

REKLAMA

Kolejna ustawa antykryzysowa

Zdaniem ekspertów Pracodawców RP wejście w życie tzw. ustawy antykryzysowej bis dopiero pod koniec II kwartału 2013 r. – co zapowiedział Wiceminister Pracy i Polityki Społecznej Jacek Męcina – może być spóźnioną decyzją.

Pieniądze dla rolnika na założenie firmy

Osoba będąca rolnikiem może ubiegać się o dofinansowanie na założenie pozarolniczej działalności gospodarczej. Jak tego dokonać?

Działalność gospodarcza - zakres definicji

Definicję działalności gospodarczej można znaleźć m.in. w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej. Jaki jest zakres tej definicji?

Konkurs na pomysł - weź udział w IV edycji konkursu dla studentów

„Konkurs na pomysł” to propozycja Kancelarii Prawno-Patentowej Jarzynka i Wspólnicy dla studentów, łącząca w sobie możliwość rozwinięcia talentów z okazją do uzyskania praw w zakresie własności intelektualnej.

REKLAMA

Przetarg na zakup bonów towarowych

Kwoty jakie zamawiający wydają w ciągu roku na zakup bonów towarowych wynoszą najczęściej od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. W większości przypadków jednak środki wydatkowane na powyższy cel przekraczają próg 14.000 Euro. To z kolei oznacza – przyjmując zasadę zgodnie, z którą zakup bonów towarowych stanowi dostawę w rozumieniu Prawa zamówień publicznych – konieczność zastosowania odpowiednich przepisów Prawa zamówień publicznych.

Ranking kont osobistych - z którymi najmniejsze rachunki?

Konto bez opłat za prowadzenie, darmowa karta debetowa, bezpłatne przelewy internetowe czy moneyback. Tym banki kuszą potencjalnych posiadaczy kont osobistych. Najnowszym pomysłem niektórych instytucji jest zwrot części rachunków opłacanych za pośrednictwem bankowości internetowej.

Jakie konto dla dwuletniej firmy?

Każdy przedsiębiorca działa w innej branży. Każdy też ma inne potrzeby. Łączy ich jedno – konieczność dokonywania rozliczeń, czy to z kontrahentami biznesowymi, czy z urzędami. Niezbędne jest do tego konto bankowe. TotalMoney.pl postanowił sprawdzić, które z nich będzie najkorzystniejsze dla firmy, która na rynku działa już od dwóch lat.

Ceny energii dla przedsiębiorców w 2013 roku

W ostatnich latach ceny energii dla przedsiębiorców rosły zdecydowanie wolniej niż ceny dla gospodarstw domowych. Czy w 2013 roku ten trend został utrzymany?

Obraz polskiego przedsiębiorcy

Polscy przedsiębiorcy odpowiadają za trzy czwarte polskiego PKB, a inwestycje firm są trzy razy większe niż samorządów. Jaki jest obraz polskich przedsiębiorców?

Czy każdy produkt musi mieć naklejoną cenę?

Obecnie każda sztuka towaru musi być obowiązkowo oznaczona ceną. Rząd przyjął jednak założenia do projektu ustawy, który ma znieść ten obowiązek.

Funkcje kierownicze pomagają osiągać założone cele

Zapewne żaden kierownik nie lubi, kiedy po wydaniu polecenia, podwładny czy podwładni zaczynają piętrzyć trudności argumentując dlaczego to zadanie jest trudne albo niemożliwe do wykonania. Ja, w każdym razie nie lubię. Nie zwalnia to jednak takiego kierownika od zastanowienia się czy te wątpliwości są uzasadnione merytorycznie, czy też nie. A z tym może być różnie. Im częściej kierownikowi jego funkcja kojarzy się wyłącznie z wydawaniem poleceń, tym większe prawdopodobieństwo, że podwładni mają jednak rację, a ich obiekcje są zasadne. Wtedy to nawet dobrze, że je składają. Dzięki temu zwiększają prawdopodobieństwo, że projekt jednak zostanie zrealizowany, a "skóra" kierownika uratowana.

Przedsiebiorcy nie chcą jednolitego patentu

Polscy przedsiębiorcy uważają, że porozumienie o jednolitym sądzie patentowym zaszkodzi ich działalności.

Awans Polski w rankingu wolności gospodarczej

Polska zajęła 57 miejsce w światowym rankingu wolności gospodarczej i awansowała, w porównaniu z zestawieniem z ubiegłego roku, o siedem pozycji.

Planowanie projektów inwestycyjnych - priorytet IX

Wprowadzanie inwestycji na rzecz poprawy efektywności w Polsce jest zahamowane przez nadmierną biurokrację oraz złe przygotowanie projektów inwestycyjnych. Poprawa efektywności w użytkowaniu i produkcji energii jest pracochłonna i kosztowna. Ryzyko oraz wielkość stopy zwrotu są najważniejszymi miernikami oraz motywami wprowadzania inwestycji dla innowacji i modernizacji na rynku energii. Znaczne nakłady początkowe są ograniczeniem na wiele lat.

Wykorzystanie środków unijnych w Polsce

Wartość ogłoszonych konkursów na rzecz poprawy efektywności energii w ramach PO IiŚ ocenia się na 539 mln euro (osiem konkursów). W ramach Strategii Lizbońskiej na efektywność energetyczną oraz produkcje skojarzoną i zarządzanie energią przeznaczono 108 mln euro. Niezbędnym elementem jest nowoczesna infrastruktura oraz konkurencyjne warunki w sektorze energii.

Kolejne ułatwienia dla przedsiębiorców - zapowiedzi Ministra Gospodarki

Przygotowaliśmy kolejne ułatwienia w prawie gospodarczym, które stworzą przyjazne otoczenie dla biznesu i przyniosą wymierne oszczędności dla przedsiębiorców. Pracujemy również nad rozwiązaniami, które będą wsparciem m.in. dla przemysłu motoryzacyjnego w czasach kryzysu - powiedział wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński

Co dalej z dotacjami dla startupów?

Zakończył się nabór do trzeciego i ostatniego w tym roku konkursu z Działania 8.1 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (POIG). Złożono rekordową od dwóch lat liczbę wniosków – 1221 na łączną kwotę ponad 535 mln zł. Tymczasem zbliżają się rewolucyjne zmiany w Działaniu 8.1, które mają ułatwić dostęp do wsparcia dla startupów i pomóc w rozdysponowaniu pozostałych w budżecie środków.

Bariery w prowadzeniu firmy

Największą barierą w rozwoju przedsiębiorczości w Polsce są pozapłacowe koszty zatrudnienia – tak uważa 32% ankietowanych mikroprzedsiębiorców. Niemal równie istotnym ograniczeniem jest utrudniony dostęp do finansowania.

Od 1 stycznia 2013 bez druku ZUS RMUA u lekarza

Wraz z 1 stycznia 2013 roku pracownik nie będzie musiał okazywać druku ZUS RMUA podczas wizyty u lekarza. Jaki dokument wystarczy do potwierdzenia prawa do publicznej opieki zdrowotnej?

MŚP w recesji - najgorsze wyniki od trzech lat

Najnowszy odczyt nastrojów i planów inwestycyjnych przedsiębiorstw sektora MŚP wskazuje, że firmy działają już w klimacie recesji. Zastój i dekoniunktura to dla wielu firm już nie czarnowidztwo, lecz realna ocena gospodarczej rzeczywistości – wynika z najnowszego badania Instytutu Keralla Research, który co kwartał monitoruje sektor MŚP.

Większe bezpieczeństwo obrotu gospodarczego

Rada Ministrów przyjęła założenia do projektu zmian w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej, przygotowane przez Ministerstwo Gospodarki. Nowe przepisy upraszczają procedurę sprostowania i wykreślenia wpisu z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) oraz poszerzają zakres danych w nim zawartych. Propozycje MG ułatwiają prowadzenie firmy, usprawniają procedury administracyjne i zwiększają bezpieczeństwo obrotu gospodarczego.

Zastosowanie metody ABC/xyz w ocenie wiarygodności płatniczej klientów firmy, w polityce rabatowej i zarządzaniu należnościami.

Metoda ABC jest dobrze znana specjalistom logistyki, szczególnie, jeśli zajmują się logistyką magazynową. Swoje założenia, czerpie z dorobku V.Pareto. Pozwala na przykład optymalizować efektywność wykorzystania magazynów, to jest ułatwia manipulowanie zapasami o szczególnej rotacji, bowiem przy jej wykorzystaniu można optymalizować składowanie i transport wewnątrz magazynowy przy przyjmowaniu i wydawaniu towarów. Ta metoda może też przyczyniać się do bardziej efektywnej kontroli pracy magazynów, zgodnie z zasadą, że towary z grupy A wymagają większej uwagi niż z grupy B i C, a więc czas zaoszczędzony na kontroli B i C może być wykorzystany przy kontroli A. Przykładów można podawać więcej. Niejako rozwinięciem metody ABC jest metoda ABC/xyz.

Opłaty produktowe 2013

W 2013 roku przedsiębiorcy zapłacą wyższe opłaty produktowe niż w 2012 roku. Wynika to z obwieszczenia Ministra Środowiska dotyczącego maksymalnych stawek opłat produktowych na rok 2013.

Opłaty środowiskowe 2013

Opłaty środowiskowe 2013. W artykule przedstawiamy wysokość opłat środowiskowych, jakie będą musieli pokryć przedsiębiorcy w 2013 roku.

Ograniczenie obowiązków statystycznych dla mikroprzedsiębiorców – projekt zmian

Ministerstwo Gospodarki pracuje nad projektem ustawy o ułatwieniu warunków wykonywania działalności gospodarczej. Jednym z założeń tego projektu jest ograniczenie obowiązków statystycznych dla mikroprzedsiębiorców.

Dotacje i mikropożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Osoby, które chcą założyć własną działalność gospodarczą, ale nie mają na to pieniędzy, mogą poszukiwać potrzebnych środków w funduszach Unii Europejskiej. Na co może liczyć osoba, która chce założyć własną działalność? Jak złożyć wniosek o dotację?

Uznanie orzeczeń sądów państw obcych

Przepisy regulujące kwestię uznania i stwierdzenia wykonalności orzeczeń, zawartych ugód oraz innych aktów i rozstrzygnięć organów zagranicznych odgrywają niezwykle istotną rolę. Od ponad trzech lat obowiązuje regulacja prawna dotyczącą sposobu uznawania przez sądy krajowe orzeczeń sądów obcych, dzięki której do uznania zagranicznych orzeczeń nie jest potrzebne przeprowadzenie oddzielnego postępowania.

Mandat za nieodśnieżanie

Nawet 500 zł będzie musiał zapłacić przedsiębiorca, który dostanie mandat karny za nieodśnieżanie chodnika przed należącą do niego nieruchomością. Kara za zgarnięcie śniegu na ulicę może być nawet trzykrotnie wyższa.

Zwalania sprzedaż detaliczna

Sprzedaż detaliczna we wrześniu br. wzrosła o 3,1 proc. - podał GUS. To wynik świadczący o spowolnieniu gospodarki - komentują eksperci.

Doing Business 2013: Łatwiej otworzyć firmę w Polsce

Założenie i prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce zostało ułatwione w ciągu ostatniego roku - wynika z raportu „Doing Business 2013” opublikowanego przez Bank Światowy.

Małe firmy walczą z bezrobociem

Pomimo słabej kondycji gospodarki firmy bronią się przed redukcją zatrudnienia - wynika z raportu NBP "Badanie Ankietowe Rynku Pracy 2012". Przedsiębiorcy wolą uniknąć kosztownego procesu rekrutacji.

Rząd przyjął projekt trzeciej ustawy deregulacyjnej

Rada Ministrów przyjęła projekt trzeciej ustawy de regulacyjnej przygotowany przez resort gospodarki. Zmiany mają poprawić płynność finansową przedsiębiorstw oraz uprościć zasady rozliczania z fiskusem.

Kocham antyki - o rynku antykwarycznym z Agatą Sondej

Wizerunek kolekcjonera antyków kojarzy się z osobą starszą, trzymającą lupę w ręku i przeglądającą znaczki. Tak było. Obecnie sytuacja wygląda zdecydowanie inaczej – o rynku antykwarycznym z Agatą Sondej, redaktor naczelną kochamantyki.pl, rozmawia Marcin Milewski.

Wskaźnik wykorzystania aktywów czynnych - aktywa do przeglądu (!)

W bilansie dowolnego przedsiębiorstwa, można zauważyć charakterystyczny, wertykalny, podział tego dokumentu, na aktywa (po lewej stronie bilansu) i pasywa (po prawej). Czym są "aktywa" i do czego wiedza o nich może się przydać?

Biopaliwa będą dofinansowane

Resort gospodarki będzie dofinansowywał wytwarzanie biopaliw oraz zakup napędzanych z ich wykorzystaniem samochodów.

Hamuje produkcja przemysłowa

Produkcja sprzedana przemysłu we wrześniu 2012 r. była o 5,2 proc. niższa niż w tym samym okresie 2011 r. - wynika z danych GUS. Eksperci spodziewali się mniejszych spadków.

Trendy w budownictwie krajów Unii Europejskiej

Na rynku nieruchomości w Unii Europejskiej największe zyski czerpane są z wynajmu pomieszczeń, a tylko 10% stanowią zyski ze sprzedaży. Unijny rynek nieruchomości stale się rozwija, a wartość dodana tego rynku (wzrost wartości finansowej) w tym roku to 220 000 mln euro. Nowe inwestycje stanowią obecnie 140 000 mln euro.

Niezbędnik kandydata – negocjatora przyszłej pensji

Na rozmowie rekrutacyjnej padło pytanie o oczekiwania finansowe? Dowiedz się w jaki sposób negocjować przyszłe wynagrodzenie.

Kupując aparat fotograficzny na firmę odliczysz VAT

Zakup aparatu fotograficznego w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, pozwoli przedsiębiorcy odliczyć VAT. Jednak wykorzystywanie nabytego sprzętu do celów prywatnych rodzi dodatkowe zobowiązania wobec fiskusa.

Inflacja taka jak w sierpniu

Inflacja we wrześniu osiągnęła poziom 3,8 proc. To wynik analogiczny do sierpnia - wynika z danych GUS. Eksperci zapowiadają stopniowe obniżanie cen przez przedsiębiorców.

Podpis elektroniczny dla przedsiębiorcy

Podpis elektroniczny gwarantuje tożsamość przedsiębiorcy oraz integralność przesyłanych dokumentów. Dowiedz się czym jest podpis elektroniczny i kiedy można go stosować.

Drugie expose Tuska: Nie będzie ZUS-u od umów śmieciowych w 2013 r.

Nie będzie ozusowania umów śmieciowych - wynika z drugiego expose premiera Donalda Tuska. Prezes Rady Ministrów zapowiedział zmiany zasad rozliczania nadgodzin oraz wydłużenie urlopu macierzyńskiego.

Drugie expose Tuska nie poruszyło rynków

Drugie expose Tuska nie miało wpływów na zachowanie rynków. Ani zapowiedź wydłużenia urlopu macierzyńskiego, ani stymulowania inwestycji nie wywołały zmiany zachowań inwestorów.

Ustawa deregulacyjna 2012/2013: VAT uderzy w zatory płatnicze

Ustawa deregulacyjna 2012/2013. Rząd przyjął założenia do projektu ustawy o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce. Nowe przepisy mają uwolnić przedsiębiorców od zobowiązań podatkowych z nieopłaconych faktur.

Trzecia ustawa deregulacyjna: jakie zmiany wprowadzi?

Trwają prace nad trzecią ustawą deregulacyjną, która ma ułatwić przedsiębiorcom prowadzenie działalności gospodarczej. Co się zmieni, gdy ustawa przejdzie ścieżkę legislacyjną?

Rząd przyjął kolejny pakiet ułatwień dla firm

Projekt 31 propozycji ułatwiających prowadzenie działalności gospodarczej został przyjęty przez Radę Ministrów. Zmiany mają uprościć m.in. system podatkowy.

REKLAMA