REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

E-commerce, Działalność gospodarcza

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak ustalić wartość przedmiotu zamówienia?

W ramach czynności przygotowawczych na zamawiającym spoczywa obowiązek ustalenia wartości zamówienia. W jaki sposób powinien tego dokonać?

Planowanie i szacowanie wartości zamówienia publicznego - porada

Zarówno szacowanie i sporządzanie planu zamówienia spoczywa na barkach zamawiającego. Jak oceniać wartość zamówienia i na co należy zwrócić szczególną uwagę? Przeczytaj.

Jakie są zadania Urzędu Zamówień Publicznych?

Urząd Zamówień Publicznych jest jednostką budżetową zapewniającą obsługę Prezesa Urzędu, który jest centralnym organem administracji rządowej właściwym w sprawach zamówień publicznych. Jakie są jego zadania?

Kiedy oferta w zamówieniu może zostać odrzucona?

Jeżeli treść złożonej oferty nie spełnia wymogów treści specyfikacji i istotnych warunków zamówienia, zostanie odrzucona przez zamawiającego na podstawie przesłanek ustawowych. Musi on jednak podczas oceny zgodności uwzględnić całą treść oferty.

REKLAMA

Jak przedsiębiorca może zabezpieczyć się przez ryzykiem kursowym?

Ryzyko zmiany kursów walutowych stanowi nieodłączny problem przedsiębiorców, których firmy działają opierając się na imporcie lub eksporcie. Znaczna zmiana kursu waluty może zarówno zwiększyć zyski jak i doprowadzić firmę do bankructwa. Aby wyeliminować czynnik zmiany kursu waluty zarządzający muszą stosować rozwiązania ochronne. Jakie możliwości ma przedsiębiorca aby przeciwdziałać ryzyku kursowemu? Dowiesz się z poniższego artykułu.

Jakie są zasady dokonywania odpisów na ZFŚS w 2011r.?

Pracodawcy, którzy są zobowiązani do tworzenia ZFŚS mogą dokonywać ustalenia odpisu podstawowego na fundusz oraz odpisów szczegółowych, obowiązujących w danym roku kalendarzowym w chwili, gdy GUS poda wskaźniki niezbędne do wyliczenia kwot odpisu.

Obliczanie odpisów na ZFŚS w 2011r. - krok po kroku

Pracodawcy, którzy są zobowiązani do tworzenia ZFŚS mogą dokonywać ustalenia odpisu podstawowego na fundusz oraz odpisów szczegółowych, obowiązujących w danym roku kalendarzowym w chwili, gdy GUS poda wskaźniki niezbędne do wyliczenia kwot odpisu. Jak obliczyć wysokość odpisów?

Jakie są zasady kwalifikowania wydatków do kosztów uzyskania przychodów?

Zgodnie art. 22 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz.307) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. A więc główną zasadą kwalifikowania wydatków do kosztów uzyskania przychodów jest fakt aby były one współmierne do osiąganych przychodów.

REKLAMA

Ile można zarobić na małej firmie hostingowej?

Myśląc o prowadzeniu firmy hostingowej warto zastanowić się nad kosztami jej funkcjonowania. Jakie wydatki są niezbędne? Jakich środków potrzeba?

Czy korzystać z programów dealerskich zakładając e-firmę?

Możliwość korzystania z programów dealerskich w przypadku firm działających na rynku IT nie należy do rzadkości. Czy warto sięgać po to rozwiązanie?

Jak zarabiać na usługach IT?

Prowadzenie firmy, której usługi są ściśle związane z Internetem i ogólnie pojętym IT może przybrać zróżnicowane formy od domen internetowych, przez hosting, strony www i sklepy internetowe, aż po marketing internetowy, backup online czy e-fax. Jak prowadzenie takiej działalności wygląda od kuchni? Przeczytaj.

Jak założyć firmę za granicą? - program Progress

Progress to utworzony przez Komisję Europejską instrument mikrofinansowy, który ma ułatwić dostęp do kapitału osobom zakładającym firmę lub planującym rozwój działalności. Jak można z niego skorzystać?

Kiedy Inspekcja Handlowa może kontrolować przedsiębiorcę?

Państwowa Inspekcja Handlowa, nazywana także Inspekcją Handlową, jest państwowym organem kontroli powołanym do ochrony i praw konsumentów oraz interesów gospodarczych państwa uregulowanym w ustawie z dnia 15 grudnia 2000 r. o Inspekcji Handlowej (Dz.U. 2009 r., Nr 151, poz. 1219 z późn. zm.). Pozostając w ramach struktury Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów jest jednym z najważniejszych organów kontroli występujących w polskim systemie prawnym posiadającym szeroki zakres zadań.

Jak wysokie są podatki dla firm w Polsce?

Jak opodatkowanie prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce plasuje się na tle europejskiej konkurencji? Jak się okazuje nie jest aż tak wysokie jak w innych państwach członkowskich.

Ulgi podatkowe dla przedsiębiorcy - porada

Przedsiębiorca może wykorzystywać ulgi podatkowe jedynie w ograniczonym zakresie. Wiele zależy od formy opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej oraz innych uzyskiwanych dochodów.

Zasada Pareto w praktyce, na przykładzie analizy stanów magazynowych i ich wpływu na płynność finansową i rentowność firmy

Vilfredo Pareto, wybitny włoski ekonomista i socjolog, pod koniec XIX wieku zauważył, że 80% majątku Włoch jest w posiadaniu 20% obywateli tego kraju. To cenne spostrzeżenie. Jednak Pareto nie zdawał sobie sprawy jak cenne, nie tylko dla Włoch, ale dla reszty ludzi i wielu dyscyplin naukowych w ogóle, jeśli tylko pokusić się o dalej idące uogólnienia. Blisko 50 lat później Joseph Juran, amerykański teoretyk zarządzania, emigrant rumuński, w swoich badaniach nad jakością, użył sformułowania „zasada Pareto” wobec różnych zjawisk, które analizował, zauważając powtarzającą się regułę. Na przełomie XX i XXI wieku Richard Koch, absolwent uniwersytetu w Oxfordzie, w swoich opracowaniach spopularyzował tę zasadę akcentując jej praktyczne znaczenie między innymi w sferze działań gospodarczych.

Coraz więcej seniorów w sieci – czas zmienić podejście do reklamy?

Od lat uważano, że Internet to miejsce dla ludzi młodych i aktywnych. Z czasem jednak popularność sieci bardzo wzrosła, a internautami nie są już tylko młodzi ludzie. Okazuje się, że największa jest dynamika przyrostu internautów po sześćdziesiątce. Już co dwudziesty surfujący w sieci skończył 60 lat. Poznajmy więcej statystyk na ten temat.

Samsung E2330 – muzyka i komunikacja w jednym urządzeniu

Firma Samsung rozszerzyła swoją ofertę telefonów komórkowych o nowy, muzyczny model oznaczony symbolem E2330. Urządzenie będzie dostępne na naszym rynku w atrakcyjnej cenie 189 złotych. Co ciekawe, mimo przynależności do budżetowego segmentu, wcale nie jest ubogo wyposażony. Warto poznać Samsunga E2330.

SPAM - Polska w niechlubnej dziesiątce krajów rozsyłających najwięcej spamu

SPAM – chyba najlepiej znane słowo w świecie ogólnie pojętego IT, od dawna wywołujące mieszane uczucia, przeważnie negatywne. Codziennie dostajemy mnóstwo niechcianej poczty: reklamy, oferty czy inne zbędne listy. Ustawianie filtrów w programach pocztowych nie zawsze działa. Niestety Polska zajmuje niechlubne, 9 miejsce wśród krajów wysyłających najwięcej spamu. Niestety to powód do wstydu. Jak przedstawiają się pozostałe dane na temat niechcianych wiadomości?

Reklamy online biją rekordy – jaką wartość osiągnęły?

Nie od dziś wiadomo, że reklamy online to obecnie prawdopodobnie najprężniej rozwijający się rynek tego szczebla marketingu. Świadczyć o tym może fakt, że wartość reklamy online w USA wzrosła w 2010 roku o 15 procent w porównaniu do roku 2009. To świetny wynik, a prognozy są jeszcze bardziej optymistyczne. Jak może rozwijać się rynek reklam w tym roku?

Sony Ericsson W8 - walkman z Androidem

Nie da się ukryć, że w przeciągu ostatniego roku firma Sony Ericsson przeszła z systemem Android bardzo długą drogę. Po wielu miesiącach oporności firma wreszcie zrozumiała, że warto zdecydować się na zielonego robota od Google’a. Ostatnio widać, że firma coraz mocniej zaczyna stawiać właśnie na ten system, czego przykładem może być pierwszy walkman działający pod kontrolą Androida. Jak przedstawia się brat bliźniak bardzo popularnej Xperii X8?

Acer Iconia Tab W500 – tablet z procesorem AMD już w sprzedaży

Amerykański oddział firmy Acer uruchomił sprzedaż nowego modelu tabletu, opartego na platformie procesorowej AMD Brazos. Urządzenie pracujące pod kontrolą systemu operacyjnego Windows 7 jest już dostępne na obszarze Stanów Zjednoczonych Ameryki oraz Kanady. Czym charakteryzuje się urządzenie o grubości 0,63 cala?

Tablet z trzema systemami – dla każdego coś miłego

Już w czerwcu na amerykańskim rynku pojawi się bardzo nietypowy i ciekawy Evolve Maestro C. A w czym owo urządzenie jest tak nietypowe? Otóż oprócz dość wysokiej jak na tablet mocy obliczeniowej urządzenie będzie mogło działać pod kontrolą aż trzech systemów operacyjnych: Android, Windows 7 i MeeGo. Czym jeszcze charakteryzuje się nowe urządzenie?

Regza Tablet AT300 - tablet Toshiby z Honeycomb już oficjalnie

Firma Toshiba zaprezentowała oficjalnie swój pierwszy tablet z systemem Android 3.0 Honeycomb. Nowe urządzenie o nazwie Regza Tablet AT300 zostało zapowiedziane jeszcze w styczniu tego roku, ale dopiero teraz doczekaliśmy się oficjalnej premiery. Czego możemy się spodziewać po nowym tablecie od firmy Toshiba?

Bezpieczne oprogramowanie – fakt czy mit?

Każdy wie, że zagrożenia z Internetu potrafią „wejść” do komputera wieloma drogami, a jedną z nich są luki w oprogramowaniu. Oczywiście można aktualizować oprogramowanie antywirusowe, system operacyjny, a nawet samo oprogramowanie, ale to właśnie w tym ostatnim elemencie znajduje się najwięcej niedociągnięć. Czy istnieje w pełni bezpieczne oprogramowanie?

Zagrożenia internetowe w faktach i liczbach

Nie jest tajemnicą, że z roku na rok Internet staje się coraz bardziej niebezpieczny. Coraz więcej ataków, zagrożeń, wirusów, oszustw i wyłudzeń. Czy mamy szansę na jakąś poprawę? Trudno powiedzieć, ale statystyki są bezlitosne. Poznajmy najważniejsze dane i fakty dotyczące zagrożeń internetowych w zeszłym roku.

DreamBook PhonePad M7 – pionierski tablet od firmy… Pioneer

Australijska firma Pioneer Computers już wkrótce uruchomi sprzedaż nowego modelu tabletu o dość długiej nazwie DreamBook PhonePad M7. Nowe urządzenie pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Google Android i może też służyć do wykonywania rozmów telefonicznych. Czy jest to kolejna kopia w nowej obudowie czy jednak unikatowy okaz?

ViewPad 10s z Tegrą 2 - już dostępny w Europie

Firma ViewSonic wprowadziła na rynek europejski nowy tablet o nazwie ViewPad 10s. Urządzenia to oparto na dwurdzeniowych układach NVIDIA Tegra 2 i zastosowano w nich system Google Android "Froyo" 2.2. Czy w dobie niemal codziennych premier nowych tabletów, urządzenie firmy ViewSonic wyróżnia się czymś na tle konkurencji?

Uwaga na niebezpieczne maile – jak wyglądają i jak się przed nimi chronić?

Klienci polskich banków znów muszą mieć się na baczności, gdyż po raz kolejny są na celowniku cyberprzestępców. Tym razem wykorzystywane są niebezpieczne pliki PDF, które mogą zainfekować nasz komputer i wydobyć z niego prywatne dane, w tym oczywiście hasła i loginy do systemów bankowych. Jak wygląda taki niebezpieczny mail i co zrobić, gdy damy się oszukać?

iGlo Mobile F2000 – telefon na… cztery karty SIM!

Chińczycy nie przestają nas zadziwiać: następca nieistniejącego jeszcze iPhone’a, telefony z nietypowymi funkcjami czy lepsze kopie istniejących już telefonów. Kolejną nowością, która z pewnością zachwyci biznesmenów to nowy telefon z obsługą… aż czterech kart SIM. Poznajmy bliżej ten niecodzienny wynalazek.

Nokia C5 – prosty i funkcjonalny telefon dla tradycjonalistów

Prezentowany telefon nie jest ani ciekawostką, ani nowością wkraczającą na rynek. Nokia C5 jest dostępna w sprzedaży od roku, ale tylko pozornie wydaje się starociem i mało interesującym modelem. Nokia C5 cieszy się ogromną popularnością wśród zadowolonych z niej użytkowników. Poznajmy co kryje się pod tradycyjną obudową z klawiaturą alfanumeryczną.

Packard Bell Liberty Tab – kolejny tablet z Tegrą 2 na pokładzie

Firma Packard Bell oficjalnie zapowiedziała wprowadzenie na europejskie rynki nowego modelu tabletu. Nowość o nazwie Liberty Tab oparta jest na układzie NVIDIA Tegra 2 i pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Google Android. Czy warto będzie czekać na nowość od Packard Bell? Poznajmy szczegóły specyfikacji.

Pamięci masowe – jak kształtuje się przyszłość składowania danych?

Składowanie danych to udręka każdej firmy. Jak wiadomo, dane firmowe są niezwykle ważne, a zapewnienie im bezpieczeństwa jest coraz trudniejsze. Na szczęście wszystko idzie w dobrym kierunku. W zeszłym roku dało się zauważyć zmianę podejścia do sposobów przechowywania danych. Ale co czeka nas w najbliższych latach? Przecież ilość danych ciągle wzrasta. Czy firmy IT i dostawcy pamięci masowych nadążą za firmami?

Telefon IP Yealink T38G już dostępny

Firma VoIPoint, dystrybutor urządzeń VoIP, wprowadziła nowy telefon IP marki Yealink – T38G, wyposażony w kolorowy wyświetlacz i dwa porty Gigabit Ethernet. Telefon przeznaczony jest dla klientów biznesowych. Posiada menu w języku polskim.

Nokia X7 – multimedialny kombajn od Nokii

Fińska firma Nokia zaprezentowała kolejnego smartfona działającego pod kontrolą systemu Symbian Anna (^3). Nowość nosi oznaczenie X7, a informacje na temat nowości pojawiały się w sieci już od kilku miesięcy. Tym razem jednak możemy już zapoznać się z oficjalną specyfikacją i podziwiać na dobrej jakości zdjęciach. Czym więc zaskoczy nowa Nokia X7.

Klawisze zamiast ekranu dotykowego – jaki telefon wybrać?

Nie dla wszystkich ekran dotykowy to wygoda i funkcjonalność. Niektórzy wolą poczuć pod palcami normalną fakturę klawiszy niż płaski ekran. Niestety rynek nie rozpieszcza miłośników telefonów z tradycyjną klawiaturą fizyczną oferując coraz to nowe smartfony. Na szczęście znajdzie się kilka modeli, które zainteresują komórkowych tradycjonalistów.

Telefon z tradycyjną klawiaturą – jaki wybrać?

Miłośnicy telefonów z tradycyjną klawiaturą nie są rozpieszczani przez producentów. Czasy, w których nowości miały zwykłą klawiaturę alfanumeryczną niestety skończyły się, a w sklepach pojawia się coraz więcej smartfonów z dotykowymi wyświetlaczami. Jaki więc wybrać telefon, jeśli nie chcemy korzystać z dotykowca?

Jak nie zapłacić podatku kupując samochód firmowy?

Jednorazowa amortyzacja to sen niejednego przedsiębiorcy. Pozwala zakupiony do firmy samochód w całości zaliczyć w koszty, tuż po jego nabyciu. W rezultacie podatek można obniżyć do minimum lub… nie płacić go w ogóle. Jak to zrobić? Przeczytaj.

Za co odpowiada menedżer floty?

Twoja firma zdecydowała się na zmianę metod zarządzania flotą samochodową i sięgnęła po usługi zewnętrznych podmiotów? Nie zapomnij o roli jaką będzie ogrywał teraz menedżer floty oraz o odpowiedzialności z nią związanej.

Jakie są prawa i obowiązki rolników podczas kontroli projektów unijnych?

Jedną z najczęstszych kontroli, której mogą podlegać rolnicy realizujący projekty ze środków unijnych jest tzw. kontrola na miejscu. Jest to kontrola przeprowadzana przez osoby do tego uprawnione bezpośrednio w gospodarstwie rolnika. W przypadku takiej kontroli warto znać prawa i obowiązki zarówno kontrolujących i kontrolowanych. O tym w niniejszym artykule.

Telefon z klawiaturą zamiast smartfona – co wybrać?

Rynek niemal w pełni został opanowany przez różnego rodzaju smartfony z dotykowym wyświetlaczem. Miłośnicy tradycyjnych rozwiązań szukający telefonu mają twardy orzech do zgryzienia, gdyż na rynku pojawia się coraz mniej urządzeń z tradycyjną klawiaturą. Na szczęście na rynku można znaleźć kilka modeli, które z pewnością przypadną do gustu tym, którzy stawiają na tradycyjne rozwiązania.

Przesłanki nieważności umowy o udzielenie zamówienia publicznego

Prawo zamówień publicznych zawiera katalog okoliczności, których zaistnienie powodować może stwierdzenie nieważności umowy w sprawie udzielenia zamówienia publicznego. Jakie to okoliczności? Przeczytaj.

Od kiedy umowa o udzielenia zamówienia zostaje uznana za nieważną?


Sankcją wadliwości umowy w sprawie udzielenia zamówienia jest tzw. nieważność względna (unieważnialność). Możliwe jest wyznaczenie konkretnego momentu, w którym umowa ta staje się nieważna i tym samym nie wywołuje skutków prawnych. Jaki to moment? Przeczytaj.

Względna nieważność umowy o udzielenie zamówienia - porada


Tak zwana "duża nowelizacja" ustawy Prawo zamówień publicznych zmieniła charakter nieważności umowy w sprawie udzielenia zamówienia. Początkowo bezwzględna, obecnie względna. Jakie znaczenie ma zmiana dla przedsiębiorców?

Kiedy można odrzucić ofertę w zamówieniach publicznych?

Prawna dopuszczalność odrzucenia oferty przez zamawiającego uzależniona jest od spełnienia określonych warunków. O jakich przesłankach mowa? Przeczytaj. 

Jakie pułapki podatkowe przy sprzedaży firmowego auta?

Masz zamiar sprzedać samochód, którego używasz do prowadzenia firmy? Jeśli uda ci się zawrzeć umowę to od dochodu zapłacisz podatek. Korzystniejszym rozwiązaniem może być darowizna, w szczególności na rzecz kogoś z najbliższej rodziny.

CFM coraz popularniejszy w Polsce

Rynek CFM w Polsce jest stosunkowo młody, jednak konsekwentnie rośnie. Na koniec ubiegłego roku 13,8 tys. firm korzystało z outsourcingu floty samochodowej. W sumie było to ponad 132 tys. aut.

Na wojnę ze smartfonami - jaki telefon z klawiaturą wybrać?

Miłośnicy tradycyjnych telefonów z pewnością nie cieszą się z faktu, że rynek telefonii komórkowej jest zdominowany przez urządzenia mobilne posiadające panele dotykowe. Z jednej strony nie ma co się dziwić – ekrany dotykowe odsłaniają ogromne pole możliwości, szczególnie jeśli mówimy o ekranach wykonanych w technologii pojemnościowej z funkcją multitouch. Ale czy telefony tradycyjne są aż tak w tyle?

Kiedy Państwowa Inspekcja Pracy może kontrolować przedsiębiorcę?

Państwowa Inspekcja Pracy (PIP) jest instytucją powołaną do sprawowania nadzoru i kontroli przestrzegania prawa pracy, w szczególności przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy (przepisów BHP), a także przepisów dotyczących legalności zatrudnienia i innej pracy zarobkowej. Kiedy i na jakiej podstawie może kontrolować przedsiębiorcę?

Najem dla początkującego przedsiębiorcy - porada

Większość osób rozpoczynających działalność gospodarczą nie dysponuje pomieszczeniem, w którym firma może być prowadzona. Wiąże się to z koniecznością zawarcia umowy najmu. W praktyce wybór lokalizacji i zawarcie umowy o odpowiedniej treści est najważniejszą decyzją dla każdego nowego przedsiębiorcy.

REKLAMA