REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

SPAM - Polska w niechlubnej dziesiątce krajów rozsyłających najwięcej spamu

Kamil Rogala
Polska zajmuje niechlubne, 9 miejsce wśród krajów wysyłających najwięcej spamu.
Polska zajmuje niechlubne, 9 miejsce wśród krajów wysyłających najwięcej spamu.

REKLAMA

REKLAMA

SPAM – chyba najlepiej znane słowo w świecie ogólnie pojętego IT, od dawna wywołujące mieszane uczucia, przeważnie negatywne. Codziennie dostajemy mnóstwo niechcianej poczty: reklamy, oferty czy inne zbędne listy. Ustawianie filtrów w programach pocztowych nie zawsze działa. Niestety Polska zajmuje niechlubne, 9 miejsce wśród krajów wysyłających najwięcej spamu. Niestety to powód do wstydu. Jak przedstawiają się pozostałe dane na temat niechcianych wiadomości?

Co ciekawe, dotychczasowy lider w rankingu, czyli USA nieco osłabił swoją pozycję. Otóż spadek spamu w USA to zasługa przeprowadzonej w ubiegłym roku kampanii antyspamowej, dzięki której udało się zlikwidować takie botnety, czyli sieci zainfekowanych komputerów, jak np. Waledac, Pushdo/Cutwail, Lethic czy Bredolab.

REKLAMA

Niestety mimo znacznej poprawy, Amerykanie, którzy generują 11,3 procent niechcianych wiadomości na świecie, nadal zajmują pierwsze miejsce wśród największych spamerów. Po piętach depczą im Chiny i Rosja. Co ciekawe, polscy cyberprzestępcy i nieporadni reklamiarze odpowiadają za 3 procent światowego spamu. Na liście 20 największych źródeł niechcianych e-maili dominują kraje Europy Wschodniej i Azji. Za sprawą słabszego i bardziej tolerancyjnego prawa dotyczącego spamu, przestępcy zaczęli przenosić tam swoje botnety.

Warto przeczytać: Bezpieczne oprogramowanie – fakt czy mit?

REKLAMA

O tym, jak wielkim problemem jest spam mogą świadczyć liczby i statystyki. Średni odsetek spamu w porównaniu do innych wiadomości w 2010 roku wynosił aż 82,2 procent ruchu pocztowego. Co ciekawe, spam zaczyna zmieniać swój wizerunek, choć nadal mu daleko do pozytywnego. Otóż spam nie jest już głównie niechcianą informacją handlową. Od wykorzystywania niechcianej poczty jako metody reklamowania swoich produktów odchodzi bowiem coraz więcej małych i średnich firm. Wiedzą one już, że spam to najgorsza forma reklamy, która szybko może obrócić się na niekorzyść przedsiębiorstwa.

Obecnie ze spamu korzystają przede wszystkim oszuści i dystrybutorzy nielegalnych produktów, którzy w 2010 roku wysłali dwa razy więcej oszukańczych e-maili niż rok wcześniej. Pojawiło się również więcej plików z wirusami. Szkodliwe oprogramowanie pojawiało się w mailach trzy razy częściej niż w 2009 roku i wynosiło 2,2 procent. Najwięcej ataków odnotowano w sierpniu, odsetek zainfekowanych plików wyniósł wówczas 6,9 procent.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Sprzęt, a oprogramowanie do analizowania sieci – jak to działa?

Warto również wspomnieć o tym, że w 2010 roku cyberprzestępcy przyłożyli się do tworzenia stron phishingowych. Nie tylko dlatego, że podrabiane przez nich oficjalne wiadomości od legalnych witryn były dobrą imitacją oryginalnych. Oszuści nauczyli się również podrabiać nagłówki wiadomości, które z reguły nie są widoczne dla zwykłego użytkownika, ale są bardzo istotne dla filtrów antyspamowych. Miejmy nadzieję, że w tym roku ilość zabezpieczeń antyspamowych sprawi, że nasza poczta nie będzie pękać w szwach od niechcianych wiadomości.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA