reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Blog firmowy > SPAM - Polska w niechlubnej dziesiątce krajów rozsyłających najwięcej spamu

SPAM - Polska w niechlubnej dziesiątce krajów rozsyłających najwięcej spamu

SPAM – chyba najlepiej znane słowo w świecie ogólnie pojętego IT, od dawna wywołujące mieszane uczucia, przeważnie negatywne. Codziennie dostajemy mnóstwo niechcianej poczty: reklamy, oferty czy inne zbędne listy. Ustawianie filtrów w programach pocztowych nie zawsze działa. Niestety Polska zajmuje niechlubne, 9 miejsce wśród krajów wysyłających najwięcej spamu. Niestety to powód do wstydu. Jak przedstawiają się pozostałe dane na temat niechcianych wiadomości?

Co ciekawe, dotychczasowy lider w rankingu, czyli USA nieco osłabił swoją pozycję. Otóż spadek spamu w USA to zasługa przeprowadzonej w ubiegłym roku kampanii antyspamowej, dzięki której udało się zlikwidować takie botnety, czyli sieci zainfekowanych komputerów, jak np. Waledac, Pushdo/Cutwail, Lethic czy Bredolab.

Niestety mimo znacznej poprawy, Amerykanie, którzy generują 11,3 procent niechcianych wiadomości na świecie, nadal zajmują pierwsze miejsce wśród największych spamerów. Po piętach depczą im Chiny i Rosja. Co ciekawe, polscy cyberprzestępcy i nieporadni reklamiarze odpowiadają za 3 procent światowego spamu. Na liście 20 największych źródeł niechcianych e-maili dominują kraje Europy Wschodniej i Azji. Za sprawą słabszego i bardziej tolerancyjnego prawa dotyczącego spamu, przestępcy zaczęli przenosić tam swoje botnety.

Warto przeczytać: Bezpieczne oprogramowanie – fakt czy mit?

O tym, jak wielkim problemem jest spam mogą świadczyć liczby i statystyki. Średni odsetek spamu w porównaniu do innych wiadomości w 2010 roku wynosił aż 82,2 procent ruchu pocztowego. Co ciekawe, spam zaczyna zmieniać swój wizerunek, choć nadal mu daleko do pozytywnego. Otóż spam nie jest już głównie niechcianą informacją handlową. Od wykorzystywania niechcianej poczty jako metody reklamowania swoich produktów odchodzi bowiem coraz więcej małych i średnich firm. Wiedzą one już, że spam to najgorsza forma reklamy, która szybko może obrócić się na niekorzyść przedsiębiorstwa.

Obecnie ze spamu korzystają przede wszystkim oszuści i dystrybutorzy nielegalnych produktów, którzy w 2010 roku wysłali dwa razy więcej oszukańczych e-maili niż rok wcześniej. Pojawiło się również więcej plików z wirusami. Szkodliwe oprogramowanie pojawiało się w mailach trzy razy częściej niż w 2009 roku i wynosiło 2,2 procent. Najwięcej ataków odnotowano w sierpniu, odsetek zainfekowanych plików wyniósł wówczas 6,9 procent.

Polecamy: Sprzęt, a oprogramowanie do analizowania sieci – jak to działa?

Warto również wspomnieć o tym, że w 2010 roku cyberprzestępcy przyłożyli się do tworzenia stron phishingowych. Nie tylko dlatego, że podrabiane przez nich oficjalne wiadomości od legalnych witryn były dobrą imitacją oryginalnych. Oszuści nauczyli się również podrabiać nagłówki wiadomości, które z reguły nie są widoczne dla zwykłego użytkownika, ale są bardzo istotne dla filtrów antyspamowych. Miejmy nadzieję, że w tym roku ilość zabezpieczeń antyspamowych sprawi, że nasza poczta nie będzie pękać w szwach od niechcianych wiadomości.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

WspolnyPozew.com

Portal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama