Nadchodzi kolejna fala niechcianych wiadomości – przygotujmy się na SPAM
REKLAMA
REKLAMA
W ostatnich latach poziom i intensywność wiadomości typu spam jest wręcz zadziwiająca. W grudniu ubiegłego roku, wiadomości tego typu stanowiły aż 81,69 procent wszystkich wysyłanych e-maili. Co prawda w listopadzie wiadomości typu spam stanowiły aż 84,31 procent wszystkich wiadomości e-mail, jednak nie zmienia to faktu, że jest to wartość ogromna. Warto jednak zwrócić uwagę na różnicę procentową między listopadem a grudniem ubiegłego roku. Najbardziej zauważalny pod tym względem spadek przyniósł czas tuż po świętach Bożego Narodzenia. Otóż 27 grudnia zaledwie 7 na 10 maili zakwalifikowanych zostało, jako spam. Warto zaznaczyć, że jest to najniższy wynik zanotowany w tym okresie od kilku lat.
REKLAMA
Zobacz również: Jak nie stać się ofiarą phishingu?
REKLAMA
Cyberprzestępcy, reklamiarze, naciągacze i nieuczciwi sprzedawcy szukają nowych, skuteczniejszych kanałów dotarcia do zwykłego użytkownika. Być może jest to jeden z powodów spadku liczby spamu w ostatnim czasie. Bardzo znaczącą rolę w tym procederze ma rosnąca popularność serwisów społecznościowych typu Facebook, Twitter czy nawet nasza rodzima Nasza-Klasa. Spam coraz częściej rozsyłany jest za pomocą portali społecznościowych bo właśnie tam w określonych godzinach w ciągu dnia aktywnych jest najwięcej użytkowników.
Czy taka tendencja coś nam mówi? Otóż niestety, ale liczba spamu nie zmniejszy się. Wręcz przeciwnie, może ciągle rosnąć, ale ze skrzynek mailowych przeniesie się na skrzynki na profilach społecznościowych. O wiele częściej sprawdzamy swój status na FB, śledzimy wypowiedzi naszych znajomych lub „siedzimy” na ulubionym forum, niż sprawdzamy skrzynkę mailową. Nie możemy również zmieniać naszego podejścia do tego typu wiadomości. Nawet najbardziej profesjonalnie wyglądająca wiadomość czy strona internetowa wysłana do nas w wiadomości może prowadzić do złośliwego oprogramowania, a ono z kolei może nas doprowadzić do dużych kłopotów.
Warto zobaczyć: Problemy z gwarancją – gdzie udać się po pomoc?
Tak jak przed rokiem niekwestionowanym rekordzistą w ilości rozsyłanego spamu są Stany Zjednoczone. Z tego kraju rozsyłanych jest niemal 29 procent wszystkich niechcianych wiadomości. Również w tym kraju znajduje się najwięcej hostów wykorzystywanych do ataków phishingowych – aż 56 %.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.