reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Blog firmowy > Stare wirusy wracają – czy nadal są groźne?

Stare wirusy wracają – czy nadal są groźne?

Czasy, w których wirusy były rzadkością, lub wysyłane były mailem, który z kolei można było łatwo wykryć powoli odeszły do historii. Przed laty, cyberprzestępcy ogromną większość szkodliwego oprogramowania rozpowszechniali za pośrednictwem poczty elektronicznej. Doskonale pamiętamy takie sławne wirusy jak ILOVEYOU, Anna Kurnikova etc. Jednak czy ten sposób rozsyłania wirusów całkowicie zaginął? Okazuje się, że już w przyszłości, sposób ten znów może być skuteczny, a w naszych skrzynkach ponownie zaroi się od wirusów.

Jednym z takich wirusów jest W32.Imsolk.A@mm, który zawiera łącze do pliku PDF. W rzeczywistości, zamiast łącza do pliku otrzymujemy plik o rozszerzeniu .scr, czyli wygaszacz ekranu. Po otworzeniu pliku wirus - tak jak klasyczne wirusy e-mailowe - wyśle wiadomości do osób znajdujących się na liście kontaktów oraz wyłączy oprogramowanie antywirusowe. W32.Imsolk.A@mm potrafi także rozpowszechniać się za pośrednictwem pamięci USB, czyli to dość cwana bestia, na którą należy uważać i po pierwsze, nie pobierać niczego z podejrzanych maili.

Zobacz również: Potwierdzenie chęci otrzymywania newsletter'a - czy to konieczne?

Cyberprzestępcy zdają się również powracać również do innych, mało przyjamnych praktyk. Otóż głównym celem oszustów nie jest już wykradanie danych lub tworzenie botnetów, a niszczenie zawartości dysków twardych. W pierwszej połowie roku rozpoznano wirusa znanego pod takimi nazwami, jak Wind32/Zimuse, Worm.Win32.Zimus.a lub Malware.Zimus. Według firmy G Data, wirus występujący w dwóch rodzajach niszczy sektor startowy dysku twardego po 7 lub 10 dniach od infekcji. Brzmi to jak zwykła infekcja wirusowa działająca na człowieka, która po kilku dniach zaczyna wyniszczać organizm. Jeśli nie chcemy, aby to samo stało się z naszym komputerem, uważajmy na wirusy i zaaplikujmy mu odpowiednie witaminki w postaci aktualnego antywirusa. 

Zobacz również: Jak powinien wyglądać dobry newsletter?

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Puchała

Pracownik administracji samorządowej, z wykształcenia administratywista. Absolwentka Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Specjalizuje się w prawie pracy, które stało się jej pasją. Stale podnosi swoje kwalifikacje. Na co dzień zajmuje się m.in. rozliczaniem delegacji służbowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama