Coraz więcej seniorów w sieci – czas zmienić podejście do reklamy?
REKLAMA
REKLAMA
Warto zacząć od początku, a mianowicie od tego, ilu jest internautów w Polsce. Otóż w naszym kraju udział internautów to przeszło 54 procent całej populacji. Ponadto coraz większą grupą są osoby, które korzystają z Internetu już od przeszło pięciu lat. Jest to już prawie jedna czwarta wszystkich Polaków i zarazem połowa surfujących po sieci. W porównaniu do analogicznego okresu w zeszłym roku, to o 6 punktów procentowych więcej.
REKLAMA
Bez zmian pozostał zaś czas, jaki spędzamy przed monitorem. Do codziennego surfowania po sieci przyznaje się przeszło 72 procent ankietowanych. Prawie co czwarty internauta wchodzi do Internetu kilka razy w ciągu tygodnia. Co ciekawe, wśród aktywnych internautów nie przybywa osób, które łączą się z siecią za pomocą urządzeń mobilnych. Coraz mniejszą popularnością cieszą się za to kafejki internetowe, do których przychodzi zaledwie 0,4 procenta badanych.
Zobacz również: SPAM - Polska w niechlubnej dziesiątce krajów rozsyłających najwięcej spamu
REKLAMA
Korzystanie z Internetu w domu jest ciągle najpopularniejsze – tą drogą łączy się z siecią prawie 95 procent badanych. O jeden punkt procentowy zwiększył się udział osób które wchodzą do sieci w pracy. W tym roku do surfowania podczas wykonywania swojego zawodu przyznało się 21,1 procent ankietowanych. Co ciekawe, nie zmienił się rozkład płci internautów – z siecią ciągle łączy się równo 50 procent kobiet i tyle samo mężczyzn.
Z najnowszych badań wynika, że również niewiele zmieniła się struktura wieku. W porównaniu do analogicznego okresu z roku 2010, o jeden punkt procentowy zwiększył się udział seniorów. Jak już wspomnieliśmy, już co dwudziesty internauta ma ponad 60 lat. Warto zauważyć, że dynamika przyrostu najstarszych użytkowników sieci jest największa. Warto również zwrócić uwagę na to, że wciąż dominującą, przeszło 40-procentową grupą użytkowników stanowią osoby ze średnim wykształceniem. Na drugim miejscu z wynikiem 27 procent znalazły się osoby z wyższym wykształceniem. Internauci z wykształceniem podstawowym i zasadniczym stanowią 32 procent ankietowanych.
Warto również wspomnieć o tym, że wciąż największą świadomością wśród internautów cieszy się Google. Znajomość największej na świecie wyszukiwarki potwierdziło blisko 60 procent wszystkich badanych. To nadal dużo, choć w porównaniu z ubiegłym rokiem Google zanotowało dwuprocentowy spadek. O wiele większy spadek zanotowała Nasza-Klasa.pl. W zeszłym roku znajomość portalu deklarowała 42,5 procenta internautów, w tym już tylko 29,3. W tym samym czasie największy konkurent - Facebook zwiększył swoje grono o 12,4 punktów procentowych.
Sprawdź też: Telefon z tradycyjną klawiaturą – jaki wybrać?
Po co komu potrzebne są takie dane? Otóż przede wszystkim firmom, które świadomie mogą modyfikować swoją ofertę, a przede wszystkim reklamę biorąc pod uwagę zmieniające się trendy w użytkowaniu Internetu. Miejmy nadzieję, że statystyki te potraktuje poważnie każda firma zwiększając tym samym swoje obroty oraz pozycję w sieci.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.