reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Firma za granicą > Jak założyć firmę za granicą? - program Progress

Jak założyć firmę za granicą? - program Progress

Progress to utworzony przez Komisję Europejską instrument mikrofinansowy, który ma ułatwić dostęp do kapitału osobom zakładającym firmę lub planującym rozwój działalności. Jak można z niego skorzystać?

99 proc. zakładanych w Europie firm to małe przedsiębiorstwa, a jedna trzecia spośród nich to firmy założone przez osoby bezrobotne. Mikrofinanse to ważne narzędzie pobudzania samozatrudnienia i tworzenia mikroprzedsiębiorstw. Istotna jest także ich rola w promowaniu włączenia społecznego.

Europejski instrument mikrofinansowy Progress nie udostępnia środków finansowych bezpośrednio przedsiębiorcom, ale ułatwia instytucjom mikrofinansowym w krajach UE udzielanie przedsiębiorcom pożyczek. W tym celu działa w dwojaki sposób: wydaje gwarancje podmiotom oferującym mikrofinansowanie, a więc bierze na siebie część ryzyka straty, oraz zwiększa ich zdolności w zakresie udzielania mikrokredytów poprzez instrumenty finansowania (tj. pożyczki i kapitał własny).

Jeśli chodzi o gwarancje, Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFI), który zarządza instrumentem mikrofinansowym Progress w imieniu Komisji Europejskiej, opublikował w Dzienniku Urzędowym UE i na stronie EFI zaproszenie do wyrażenia zainteresowania skierowane do podmiotów oferujących produkty mikrofinansowe. W procesie selekcji zostanie wzięte pod uwagę to, czy instytucje, które się zgłoszą, spełniają standardowe wymogi bankowe, oraz jakie jest ich doświadczenie w mikrofinansach.

Natomiast jeśli chodzi o instrumenty finansowania, specjalny fundusz inwestycyjny, w ramach którego inwestorami są Komisja Europejska i Europejski Bank Inwestycyjny, udostępnia instytucjom mikrofinansowym pożyczki i kapitał własny, umożliwiając im zwiększenie środków przeznaczonych na pożyczki dla przedsiębiorców, również początkujących.

Polecamy: Jakie bariery dla przedsiębiorcy w Unii Europejskiej?

Przedsiębiorcy (także przyszli) i firmy zatrudniające mniej niż 10 osób, które potrzebują mikrokredytu (tj. pożyczki nieprzekraczającej 25 tys. euro), mogą uzyskać dalsze informacje od podmiotu oferującego produkty mikrofinasowe, który został wybrany jako pośrednik Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego.

Polecamy: Jak zarejestrować firmę w Niemczech?

Źródło: Komisja Europejska

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

AYMING POLSKA

Konsulting strategiczny i operacyjny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama