reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Firma za granicą > Zawieszenie czasowej transgranicznej działalności usługowej

Zawieszenie czasowej transgranicznej działalności usługowej

Do zawieszenia czasowej transgranicznej działalności usługowej nie znajduja zastosowania przepisy o zawieszeniu działalności gospodarczej. Ekspert wyjaśnia dlaczego.

Po pierwsze samo zawieszenie działalności gospodarczej zakłada pewną ciągłość i trwałość tej działalności, istniejącą zarówno przez zawieszeniem, jak i planowaną po zakończeniu okresu zawieszenia (zawieszenie działalności gospodarczej ma bowiem z założenia charakter jedynie czasowy i nie oznacza całkowitej rezygnacji z dalszej działalności gospodarczej). Świadczenie usług w ramach swobody świadczenia usług ma natomiast charakter czasowy, wobec czego nie występuje to ciągłość działalności, którą mogłoby przerwać trwające od 1 do 24 miesięcy zawieszenie.

Polecamy: Jak zarejestrować firmę w Niemczech

Nadto jedną z głównych korzyści płynących z zawieszenia działalności gospodarczej jest zwolnienie z obowiązku regulowania składek na ZUS, a tymczasem podmiot czasowo świadczący usługi w Polsce, zgodnie z ustawą o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach Unii Europejskiej, nie jest objęty obowiązkiem rejestracji w ZUS i nie ma obowiązku odprowadzania w Polsce składek z tego tytułu.

Polecamy: Jak założyć firmę w Irlandii – spółka kapitałowa

Wreszcie warunkiem niezbędnym dla zawieszenia działalności gospodarczej jest zgłoszenie przez przedsiębiorcę stosownej informacji do Ewidencji Działalności Gospodarczej albo KRS, a tymczasem na mocy art. 13 ust. 1a ustawy o swobodzie działalności gospodarczej przedsiębiorcy z państw UE oraz Norwegii, Islandii, Liechtensteinu oraz Szwajcarii świadczący w Polsce czasowo usługi są zwolnieni z obowiązku uzyskania wpisu w Ewidencji Działalności Gospodarczej albo KRS.

Jedynie obywatele innych państw UE, którzy nie prowadzą w nich działalności gospodarczej, a zatem nie są zwolnieni z obowiązku wpisu do Ewidencji Działalności Gospodarczej, mogliby teoretycznie zawiesić swoją działalność w Polsce. Ze względu na czasowy charakter samego świadczenia usług nie wydaje się to wszakże zasadne, ani praktycznie przydatne.

Źródło: eu-go.gov.pl

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zawieszenie czasowej transgranicznej działalności usługowej
Zawieszenie czasowej transgranicznej działalności usługowej

Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Szymon Chyra

doświadczony konsultant podatkowy w Andersen Tax & Legal, Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama