Zawieszenie czasowej transgranicznej działalności usługowej
REKLAMA
REKLAMA
Po pierwsze samo zawieszenie działalności gospodarczej zakłada pewną ciągłość i trwałość tej działalności, istniejącą zarówno przez zawieszeniem, jak i planowaną po zakończeniu okresu zawieszenia (zawieszenie działalności gospodarczej ma bowiem z założenia charakter jedynie czasowy i nie oznacza całkowitej rezygnacji z dalszej działalności gospodarczej). Świadczenie usług w ramach swobody świadczenia usług ma natomiast charakter czasowy, wobec czego nie występuje to ciągłość działalności, którą mogłoby przerwać trwające od 1 do 24 miesięcy zawieszenie.
REKLAMA
Polecamy: Jak zarejestrować firmę w Niemczech
Nadto jedną z głównych korzyści płynących z zawieszenia działalności gospodarczej jest zwolnienie z obowiązku regulowania składek na ZUS, a tymczasem podmiot czasowo świadczący usługi w Polsce, zgodnie z ustawą o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach Unii Europejskiej, nie jest objęty obowiązkiem rejestracji w ZUS i nie ma obowiązku odprowadzania w Polsce składek z tego tytułu.
Polecamy: Jak założyć firmę w Irlandii – spółka kapitałowa
REKLAMA
Wreszcie warunkiem niezbędnym dla zawieszenia działalności gospodarczej jest zgłoszenie przez przedsiębiorcę stosownej informacji do Ewidencji Działalności Gospodarczej albo KRS, a tymczasem na mocy art. 13 ust. 1a ustawy o swobodzie działalności gospodarczej przedsiębiorcy z państw UE oraz Norwegii, Islandii, Liechtensteinu oraz Szwajcarii świadczący w Polsce czasowo usługi są zwolnieni z obowiązku uzyskania wpisu w Ewidencji Działalności Gospodarczej albo KRS.
Jedynie obywatele innych państw UE, którzy nie prowadzą w nich działalności gospodarczej, a zatem nie są zwolnieni z obowiązku wpisu do Ewidencji Działalności Gospodarczej, mogliby teoretycznie zawiesić swoją działalność w Polsce. Ze względu na czasowy charakter samego świadczenia usług nie wydaje się to wszakże zasadne, ani praktycznie przydatne.
Źródło: eu-go.gov.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.