reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Firma za granicą > Jak założyć firmę w Irlandii – spółka kapitałowa

Jak założyć firmę w Irlandii – spółka kapitałowa

Decydując się na założenie  działalności gospodarczej w Irlandii przedsiębiorca stanie przed problemem wyboru formy prawnej. Czy warto zakładać prywatną spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością - private limited company (Ltd.).

Obok niej występują: publiczna spółka z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółka akcyjna - public limited company.  Spółki kapitałowe powołuje się poprzez sporządzenie aktu założycielskiego spółki (Memorandum of association), statutu spółki (Articles of association) oraz dopełnienie innych formalności. Szczegółowe regulacje dotyczące ich utworzenia znajdują się w Ustawie o spółkach kapitałowych z 1963 roku z późniejszymi zmianami (Companies Act 1963). Odpowiedzialność wspólników jest w nich ograniczona do wysokości udziałów/akcji. 

Dostępną w praktyce dla polskiego przedsiębiorcy będzie prywatna spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Ltd.). Spółka ta należąc do spółek kapitałowych posiada własną osobowość prawną. Jej założenie oznacza, iż odpowiedzialność wspólników za wszelkie zobowiązania spółki jest ograniczona do wysokości posiadanych udziałów. Minimalna liczba wspólników to 1 osoba, nie powinna ona przekraczać 50 osób. 

Zakładając prywatną spółkę z o.o. należy pamiętać, że w nazwie musi pojawić się słowo „Limited” lub jego skrót w postaci „Ltd”. Spółka z o.o. Śzobowiązana jest do publicznego ujawniania kont bankowych, a także do przekazywania sprawozdania rocznego do Krajowego Rejestru Spółek (Companies Registration Office, CRO). Posiada ona swój statut i umowę.
Umowa spółki powinna zawierać informacje dotyczące nazwy, przedmiotu działalności spółki, a także wielkości i rodzaju udziałów. Natomiast w statucie powinny zostać zawarte informacje dotyczące wewnętrznej organizacji spółki, w tym sposób powoływania i odwoływania dyrektorów, przebiegu zgromadzenia itd.

Polecamy: Jak założyć własną firmę w Polsce

Spółka z o.o. powinna posiadać co najmniej 2 dyrektorów, a jeden z nich powinien być rezydentem podatkowym w Irlandii. Można tego uniknąć w momencie wykupienia ubezpieczenia, który zwalnia z wymogu bycia rezydentem. Ubezpieczenie to, tzw. „bond”, kosztuje ok. € 1600 i jest ważne 2 lata. Kopię ubezpieczenia notarialnie potwierdzoną należy złożyć w Krajowym Rejestrze Spółek (Companies Registration Office, CRO).

Spółka ta winna mieć również swojego sekretarza, który najczęściej jest jej dyrektorem. Poza tym jest ona zobligowana do dokonania rejestracji na potrzeby VAT. Dochody spółki są opodatkowane podatkiem od osób prawnych/spółek (Corporate Income Tax - CIT). 

Ze względu na niską stawkę podatku CIT, ograniczoną odpowiedzialność wspólników, a także brak w praktyce wymogów w odniesieniu do kapitału zakładowego jest najczęściej wybieraną przez przedsiębiorców irlandzkich formą działalności gospodarczej. Spółki kapitałowe ustają w wyniku likwidacji (upadłości) lub rozwiązania umowy.

Polecamy: serwis Mała firma

Zalety:
- niższe ryzyko - odpowiedzialność wspólników ograniczona do wysokości udziałów/akcji,
- niższe niż inne formy działalności gospodarczej opodatkowanie, tzn. podatek dochodowy od spółek (Corporate Income Tax - CIT). 

Wady:
- wyższe koszty założenia działalności,
- wyższe koszty organizacyjne i administracyjne,
- konieczność wypłaty dywidendy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Diana Renata Bożek

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama