REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak założyć firmę w Irlandii – spółka kapitałowa

Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Dublinie
Jak założyć firmę w Irlandii – spółka kapitałowa
Jak założyć firmę w Irlandii – spółka kapitałowa

REKLAMA

REKLAMA

Decydując się na założenie  działalności gospodarczej w Irlandii przedsiębiorca stanie przed problemem wyboru formy prawnej. Czy warto zakładać prywatną spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością - private limited company (Ltd.).

REKLAMA

REKLAMA

Obok niej występują: publiczna spółka z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółka akcyjna - public limited company.  Spółki kapitałowe powołuje się poprzez sporządzenie aktu założycielskiego spółki (Memorandum of association), statutu spółki (Articles of association) oraz dopełnienie innych formalności. Szczegółowe regulacje dotyczące ich utworzenia znajdują się w Ustawie o spółkach kapitałowych z 1963 roku z późniejszymi zmianami (Companies Act 1963). Odpowiedzialność wspólników jest w nich ograniczona do wysokości udziałów/akcji. 

Dostępną w praktyce dla polskiego przedsiębiorcy będzie prywatna spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Ltd.). Spółka ta należąc do spółek kapitałowych posiada własną osobowość prawną. Jej założenie oznacza, iż odpowiedzialność wspólników za wszelkie zobowiązania spółki jest ograniczona do wysokości posiadanych udziałów. Minimalna liczba wspólników to 1 osoba, nie powinna ona przekraczać 50 osób. 

Zakładając prywatną spółkę z o.o. należy pamiętać, że w nazwie musi pojawić się słowo „Limited” lub jego skrót w postaci „Ltd”. Spółka z o.o. Śzobowiązana jest do publicznego ujawniania kont bankowych, a także do przekazywania sprawozdania rocznego do Krajowego Rejestru Spółek (Companies Registration Office, CRO). Posiada ona swój statut i umowę.
Umowa spółki powinna zawierać informacje dotyczące nazwy, przedmiotu działalności spółki, a także wielkości i rodzaju udziałów. Natomiast w statucie powinny zostać zawarte informacje dotyczące wewnętrznej organizacji spółki, w tym sposób powoływania i odwoływania dyrektorów, przebiegu zgromadzenia itd.

Polecamy: Jak założyć własną firmę w Polsce

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Spółka z o.o. powinna posiadać co najmniej 2 dyrektorów, a jeden z nich powinien być rezydentem podatkowym w Irlandii. Można tego uniknąć w momencie wykupienia ubezpieczenia, który zwalnia z wymogu bycia rezydentem. Ubezpieczenie to, tzw. „bond”, kosztuje ok. € 1600 i jest ważne 2 lata. Kopię ubezpieczenia notarialnie potwierdzoną należy złożyć w Krajowym Rejestrze Spółek (Companies Registration Office, CRO).

Spółka ta winna mieć również swojego sekretarza, który najczęściej jest jej dyrektorem. Poza tym jest ona zobligowana do dokonania rejestracji na potrzeby VAT. Dochody spółki są opodatkowane podatkiem od osób prawnych/spółek (Corporate Income Tax - CIT). 

Ze względu na niską stawkę podatku CIT, ograniczoną odpowiedzialność wspólników, a także brak w praktyce wymogów w odniesieniu do kapitału zakładowego jest najczęściej wybieraną przez przedsiębiorców irlandzkich formą działalności gospodarczej. Spółki kapitałowe ustają w wyniku likwidacji (upadłości) lub rozwiązania umowy.

Polecamy: serwis Mała firma

Zalety:
- niższe ryzyko - odpowiedzialność wspólników ograniczona do wysokości udziałów/akcji,
- niższe niż inne formy działalności gospodarczej opodatkowanie, tzn. podatek dochodowy od spółek (Corporate Income Tax - CIT). 

Wady:
- wyższe koszty założenia działalności,
- wyższe koszty organizacyjne i administracyjne,
- konieczność wypłaty dywidendy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA