REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wysokie są podatki dla firm w Polsce?

Jak wysokie są podatki dla firm w Polsce?
Jak wysokie są podatki dla firm w Polsce?

REKLAMA

REKLAMA

Jak opodatkowanie prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce plasuje się na tle europejskiej konkurencji? Jak się okazuje nie jest aż tak wysokie jak w innych państwach członkowskich.

Belgia, Szwecja i Austria to kraje UE, w których podatki są najwyższe. Fiskus odbiera pracującym nawet ponad jedną trzecią dochodów. W Polsce sytuacja nie jest aż tak zła. Wyliczona efektywna stopa podatkowa wynosi 16%, co plasuje nas w połowie stawki. Najlepiej mają mieszkańcy Cypru i Malty, którzy na rzecz państwa oddają zaledwie kilka procent swoich rocznych dochodów.

REKLAMA

REKLAMA

Polacy narzekają na wysokość płaconych podatków. Mimo redukcji stawek na przestrzeni ostatnich lat, cały czas uważamy, że płacimy za dużo. Porównując jednak efektywne stawki opodatkowania liczone na podstawie średniego wynagrodzenia w różnych krajach Unii Europejskiej, można dojść do wniosku, że Polska wypada całkiem dobrze. Inną kwestią pozostaje jakość polskiego systemu podatkowego, w tym przede wszystkim niejasność przepisów podatkowych, zakres obowiązków podatników itd.

Badanie przeprowadzone przez Tax Care, którego rezultatem jest prezentacja efektywnych stawek opodatkowania, polegało na wyliczeniu kwoty podatku dochodowego od osób fizycznych dla średnich rocznych dochodów brutto. Stawka efektywna wynika natomiast z podzielenia wyliczonego podatku przez dochód brutto podatnika w różnych krajach UE. W badaniu uwzględniono wyłącznie średni roczny dochód brutto. Wszelkiego rodzaju odliczenia od dochodu i podatku pominięto. 

Polecamy: Ulgi podatkowe dla przedsiębiorcy - porada

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polska nie jest najgorsza

Na tle krajów UE Polska ze stawką 16% nie wypada najgorzej. Można wskazać kraje, w których średnio zarabiający obywatel musi oddawać fiskusowi prawie 40% swoich zarobków (np. Belgia). Biorąc pod uwagę fakt, że polscy podatnicy chętnie korzystają z ulg, stawka efektywna będzie jeszcze niższa.

Z danych Ministerstwa Finansów dotyczących rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych za 2009r. wynika, że stawka efektywna po uwzględnieniu składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne wynosi tylko 6,16%.

Malta i Cypr to kraje przyjazne podatnikom

Nie można jednak zapomnieć o krajach, w których życie wydaje się być idealne pod względem podatkowym. Malta i Cypr to państwa, w których obciążenie podatkami jest minimalne. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż w tych krajach w skali podatkowej uwzględniona jest relatywnie wysoka kwota wolna w stosunku do średniego wynagrodzenia za pracę.

W Polsce niska kwota wolna od podatku

Niestety Polska na tle państw, które uwzględniają kwotę wolną nie przedstawia się konkurencyjnie. U nas kwota wolna od opodatkowania wynosi 3091zł co stanowi zaledwie 7,5% średniego rocznego wynagrodzenia. Na Cyprze natomiast kwota wolna to aż 74% średniego wynagrodzenia brutto. Podobnie jest w Finlandii i na Malcie.

Przykłady państw o progresywnym systemie opodatkowania dochodów osobistych uwzględniających kwotę wolną od podatku:

Podatek liniowy nie zawsze korzystny

Wśród naszych sąsiadów są państwa, które stosują podatek liniowy do opodatkowania dochodów osobistych. Mimo, że jest to podatek prosty, nie wymagający skomplikowanych wyliczeń, stawka efektywna nie zawsze jest dla podatnika korzystna. Przykładem może być Słowacja (19%) lub Łotwa (25%). W tym przypadku podatek liniowy nie oznacza podatku niskiego. Na tle państw UE o progresywnym systemie opodatkowania dochodów osobistych kraje z liniową stawką podatkową nie wypadają konkurencyjnie. Wyjątek stanowi tutaj Bułgaria ze stawką 10%.

Przykłady państw o liniowym systemie opodatkowania dochodów osobistych:

Polecamy: Jak założyć firmę za granicą?

Autor: Zespół Analiz Podatkowych Tax Care

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA