REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Aktualności

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Produkcja ma się coraz lepiej

Według informacji Głównego Urzędu Statystycznego, w czerwcu produkcja przemysłowa zwiększyła się o 6,2 proc. w porównaniu do maja. W stosunku do czerwca ubiegłego roku była niższa o 4,3 proc.

Mieszkań więcej, ale będzie mniej

Według opublikowanych danych Głównego Urzędu Statystycznego, w pierwszym półroczu oddano do użytkowania nieco ponad 76 tys. mieszkań. To o 9,7 proc. więcej niż w ubiegłym roku i aż o 43,9 proc. więcej niż w pierwszym półroczu 2007 r.

Płace rosną, zatrudnienie spada wolniej

Z opublikowanych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że liczba zatrudnionych w sektorze przedsiębiorstw obniżyła się w czerwcu o 12,2 tys. osób i wyniosła 5,28 mln osób.

Rezerwy walutowe Chin największe w historii

Wartość walutowych rezerw chińskiego banku centralnego przekroczyła 2,1 biliona dolarów. Drugi kwartał przyniósł wzrost wartości rezerw Banku Ludowego Chin o 178 mld USD do kwoty 2138 mld USD. W poprzednim kwartale rezerwy również rosły, lecz w znacznie wolniejszym tempie, tzn. o niespełna 8 mld USD.

REKLAMA

Ceny rosną coraz wolniej

Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych wyniósł w czerwcu 3,5 proc. w porównaniu do tego samego miesiąca ubiegłego roku. W maju wyniósł 3,6 proc. A więc inflację mamy coraz niższą. To oznacza, że coraz bardziej prawdopodobna jest obniżka stóp procentowych.

Inflacja i posiedzenia banków centralnych

W tym tygodniu zaplanowano publikację danych makroekonomicznych odnośnie dynamiki cen konsumentów i producentów m.in. w USA, strefie euro, Wielkiej Brytanii i Polsce.

Deflacja wkrada się do Europy

Producenci z Europy Zachodniej ratują się przed stratami poprzez cięcie kosztów (miejsc pracy) i pozostawianie cen na poziomach sprzed roku. Spirala deflacyjna zaczyna się powoli rozkręcać.

Paliwowe koncerny zdominowały świat

Ranking największych firm świata Fortune 500 dobrze oddaje zmiany zachodzące w światowej gospodarce: spółki surowcowe zajęły 7 z 10 najwyższych pozycji, największe straty generuje branża finansowa.

REKLAMA

Będzie lepiej w światowej gospodarce

Międzynarodowy Fundusz Walutowy podwyższył z 1,9 proc. do 2,5 proc. prognozę światowego wzrostu gospodarczego na przyszły rok. Jednocześnie jednak nieznacznie obniżył przewidywania dynamiki globalnego PKB na ten rok.

Publikacja PKB w strefie euro

W Europie najistotniejszymi danymi będą w środę informacje o dynamice PKB w strefie euro. Analitycy szacują, że w I kw. gospodarki 16 krajów posługujących się wspólną walutą skurczyła się o 4,8 proc. r/r.

Problemy budżetowe kaliforni

Agencja Fitch obniżyła w poniedziałek ocenę zdolności kredytowej stanu Kalifornia - to za sprawą olbrzymiego deficytu budżetowego mającego w ciągu najbliższego roku przekroczyć 26 mld USD.

Kwartalne wyniki spółek

Rozpoczynający się sezon publikacji wyników finansowych spółek powinien dostarczyć inwestorom przynajmniej odrobinę dowodów potwierdzających słuszność optymizmu z ostatnich miesięcy.

Dane z rynku pracy w USA

W ostatnich miesiącach to dane z rynku pracy w Stanach były często najważniejszą publikacją miesiąca dla rynków finansowych. Czy ich waga się utrzymuje?

Aktywność gospodarcza powoli rośnie

W czerwcu wskaźnik aktywności gospodarczej PMI w Polsce zwiększył swoją wartość z 42,5 do 43 punktów. Dla strefy euro wskaźnik ten wyniósł 42,6 punktu i zwiększył się z 40,7 punktu w maju. Choć wciąż pozostają one poniżej poziomu 50 punktów, od którego wskaźnik sygnalizuje poprawę w gospodarce, powoli pną się w górę.

Realna sprzedaż detaliczna wciąż spada

Piąty miesiąc z rzędu realna sprzedaż detaliczna spadała. W wartościach nominalnych zwiększyła się w maju o 1,1% w porównaniu z tym samym okresem 2008 r. Natomiast po uwzględnieniu inflacji spadła o 2,5%. To sprawia, że kondycja konsumentów wciąż martwi.

Stopy spadły, ale raty kredytu nie

RPP obniżyła dziś stopy procentowe do nowego rekordowo niskiego poziomu 3,5%. Stabilizacja stopy WIBOR i marż kredytowych spowodowała, że w czerwcu oprocentowanie kredytów w złotych nie zmieniło się. W stosunku do poprzedniego miesiąca nie zmieniło się też oprocentowanie lokat.

Złe prognozy już nie straszne

Opublikowana w poniedziałek prognoza Banku Światowego, dotycząca perspektyw globalnej gospodarki, spowodowała małe trzęsienie ziemi na rynkach finansowych i surowcowych. Przewidywania OECD, dotyczące tej samej kwestii są nieco bardziej pesymistyczne.

Deficyt wzrośnie o 9 mld PLN

Ubytek w dochodach budżetu w postaci mniejszych wpływów podatkowych szacowany jest na 37 mld PLN. O tyle rząd nie doszacował przygotowując budżet na 2009 r. Mniej więcej tego rynek się spodziewał.

Klimat koniunktury przestał się u nas poprawiać

Czerwcowy wskaźnik klimatu koniunktury w przemyśle naszego kraju skłania do stonowania oczekiwań na szybką poprawę kondycji gospodarki. Pozostał on na poziomie z maja i wyniósł minus 5 pkt – 17% badanych przedsiębiorstw sygnalizuje poprawę koniunktury, 22% - jej pogorszenie.

Tydzień: RPP i sprzedaż detaliczna w Polsce

W tym tygodniu ważnych publikacji makroekonomicznych nie zabraknie. Zaczynamy już dziś niemieckim indeksem Ifo - oczekiwana jest poprawa nastrojów przedsiębiorców.

Lepiej w przemyśle, gorzej w budownictwie

Maj był kolejnym miesiącem zmniejszania się tempa spadku produkcji przemysłowej w Polsce. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym obniżyła się w minionym miesiącu o 5,9% wobec 8% miesiąc wcześniej i 12,7% w styczniu tego roku. Coraz słabiej natomiast prezentuje się budownictwo.

Produkcja przemysłowa i ceny produkcji w Polsce

Według consensusu ekonomistów z ankiety "Parkietu" produkcja w maju spadła o 6,9 proc. (mediana oczekiwań), a ceny produkcji wzrosły o 4,5 proc.

Realne płace prawie nie rosną

Tak słabo na rynku pracy nie było od dawna – dynamika wzrostu wynagrodzeń spadła do najniższego poziomu od jesieni 2006 r., a realnych płac do poziomu ostatni raz widzianego 4 lata temu

Lepszy bilans obrotów bieżących dzięki motoryzacji?

Nie 69 mln euro jak oczekiwali ekonomiści, ale 171 mln euro nadwyżki zanotowano w kwietniu na rachunku obrotów bieżących. Rynek walutowy nie zareagował.

Saldo obrotów bieżących

Ekonomiści spodziewają się trzeciej z rzędu nadwyżki na rachunku obrotów bieżących, co ma być spowodowane głównie szybszym tempem spadku importu niż eksportu.

Nastroje w Niemczech na pograniczu euforii

Opinie 350 analityków ankietowanych przez instytut ZEW obrazowane indeksem o tej samej nazwie, po raz kolejny pokazały dynamicznie poprawiające się nastroje w niemieckiej gospodarce. Informacja ta może być niezwykle cenna m.in. dla polskiego eksportu.

Wyniki produkcji i budowy domów w USA

Bank Japonii nie zmienił stóp procentowych, ale w komunikacie stwierdzono, że recesja jest łagodniejsza, a działalność przedsiębiorstw zaczyna się stabilizować.

Tydzień: Inflacja, wynagrodzenia i produkcja

Nadchodzące dni będą obfitowały w publikacje istotnych informacji makroekonomicznych. Już dziś poznamy inflację w Polsce za maj (oczekiwania to 3,8 proc.).

Spadają ceny w Japonii i inflacja w Chinach

Zamówienia w przemyśle maszynowym Japonii (wskaźnik przyszłych inwestycji) spadły o 5,4 proc. w kwietniu do najniższego kwotowo (7,1 mld USD) poziomu od 1987 roku.

Niemiecka produkcja osłabia euro i giełdy

Informacja o nieoczekiwanym spadku produkcji przemysłowej w Niemczech spowodowała osłabienie się euro wobec dolara oraz pogorszenie nastrojów na europejskich giełdach.

Dziesięć banków odkupi akcje od rządu USA

Bloomberg podaje, że taka informacja zostanie opublikowana jeszcze dziś. Wśród banków, które spłacą pomoc rządową jest JPMorgan Chase & Co.

Wyniki produkcji przemysłowej w naszym regionie w tym tygodniu

Skrócony tydzień nie przyniesie nadmiaru istotnych publikacji makroekonomicznych, przynajmniej z punktu widzenia krajowych inwestorów skoncentrowanych na GPW.

Bezrobocie w USA najwyższe od 25 lat

Stopa bezrobocia w USA mogła wzrosnąć do 9,2 proc. - wynika z prognoz ekonomistów, którzy spodziewają się, że gospodarka straciła w maju 520 tys. miejsc pracy.

Decyzja ECB i Banku Anglii

Europejski Bank Centralny najpewniej pozostawi bez zmian stopy procentowe po dzisiejszym posiedzeniu, ale może zwiększyć zakupy obligacji.

Bezrobocie w Polsce mniejsze niż w Europie

Według opublikowanych we wtorek danych europejskiego urzędu statystycznego Eurostat, bezrobocie w Polsce wyniosło w kwietniu 7,8 proc., a w strefie euro 9,2 proc., rosnąc do poziomu najwyższego od 1999 r. Europejscy rekordziści pod względem stopy bezrobocia to Hiszpania (18,1 proc.) i Łotwa (17,4 proc.).

Chiny inwestują w energię wiatrową

Śmiała teza, wedle której inwestycje w energię alternatywną mogą stać się motorem przyszłej hossy, ma coraz większe szanse się urzeczywistnić.

Wskaźniki wyprzedzające koniunktury

Początek miesiąca przynosi ze sobą publikację indeksów PMI dla sektora usług i produkcji w Europie oraz indeksów ISM w USA. Przez inwestorów traktowane są jako wskaźniki wyprzedzające.

Polska gospodarka błyszczy

Nasza gospodarka świetnie daje sobie radę w czasie globalnego kryzysu. W pierwszym kwartale PKB wzrósł o 0,8 proc. Takiego wyniku wszyscy mogą nam pozazdrościć.

Giełdy nie reagują na gospodarcze wieści

W czwartek przed południem na europejskich parkietach zdecydowanie przeważają niewielki spadki. Inwestorzy nie reagowali zbyt wyraźnie na liczne informacje płynące ze sfery gospodarki.

RPP raczej nie zmieni stóp procentowych

Dziś poznamy dane dotyczące sprzedaży domów na rynku wtórnym w USA. Ekonomiści szacują, że dynamika sprzedaży wzrośnie o 1,3 proc. w kwietniu po spadku o 3 proc. w marcu.

Powódź amerykańskich obligacji

W tym tygodniu na rynku amerykańskich obligacji skarbowych będzie skupiona uwaga całego świata. Na aukcjach oferowane będą obligacje za 162 miliardów USD. Jeżeli nie wszystkie zostaną sprzedane – Stany Zjednoczone będą mogły się pożegnać z poprawą kondycji całej gospodarki, ponieważ obligacje są istotnym źródłem finansowania deficytu budżetowego.

Czekamy na dynamikę PKB w Polsce

Nadchodzące dni będą obfitowały w publikacje makroekonomiczne także dotyczące Polski. Dziś poznamy dynamikę sprzedaży detalicznej na Węgrzech oraz odczyt indeksu Ifo w Niemczech.

Inwestorzy w USA boją się o rating

Bank Japonii nie zmienił dziś stóp procentowych, ale z komunikatu po posiedzeniu rady banku wynika, że lepiej ocenia ona sytuację gospodarczą kraju.

Złoto odzyskuje siłę

W czwartek rano za uncję złota płacono 942 dolary, o prawie 9 proc. więcej niż w połowie kwietnia, kiedy dalszy spadek cen kruszcu wydawał się nieuchronny. Notowania złota idą w górę od połowy kwietnia, co można uznać za zachowanie nieco nietypowe dla tego kruszcu.

Produkcja spada, ale nie dramatycznie

W kwietniu produkcja polskiego przemysłu spadła w porównaniu do kwietnia ubiegłego roku o 12,4 proc. To sporo, ale i tak zdecydowanie mniej, niż w innych państwach europejskich. Mniej również niż w styczniu i lutym.

Wyniki produkcji przemysłowej w Polsce i PKB w Japonii

Dane z Japonii już znamy - PKB spadł w I kwartale o 4 proc. w porównaniu do IV kw. 2008 r., co jest wynikiem lepszym od oczekiwań minus 4,2 proc.

Indeks strachu pikuje

Nie tylko wzrosty cen akcji na całym świecie są oznaką lepszych nastrojów na rynkach. Indeks VIX nazywany „indeksem strachu”, który obrazuje oczekiwaną przez inwestorów zmienność indeksu S&P 500 spadł do 30 punktów.

Wynagrodzenia w Polsce i rynek domów w USA

Według wyników ankiety ISB wśród ekonomistów wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw wzrosły w Polsce w kwietniu o 4,6 proc. wobec 5,7-proc. wzrostu w marcu.

Tydzień: wynagrodzenia i produkcja przemysłowa

Kolejne dni nie będą obfitowały w tak liczne publikacje makroekonomiczne jak poprzednio, jednak nadal ich waga może wpływać np. na decyzję Rady Polityki Pieniężnej.

PKB Niemiec spadł o 6,7 proc. w I kwartale

Spadek PKB Niemiec o 6,7 proc. to wynik znacznie gorszy od oczekiwań (prognoza -6 proc.) W porównaniu do IV kwartału PKB spadł o 3,8 proc., a przecież już czwarty kwartał był słabszy od trzeciego o 2,2 proc.

REKLAMA