REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mieszkań więcej, ale będzie mniej

Roman Przasnyski
Główny analityk Gold Finance.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Według opublikowanych danych Głównego Urzędu Statystycznego, w pierwszym półroczu oddano do użytkowania nieco ponad 76 tys. mieszkań. To o 9,7 proc. więcej niż w ubiegłym roku i aż o 43,9 proc. więcej niż w pierwszym półroczu 2007 r.

Wygląda to tak, jakbyśmy mieli do czynienia z mieszkaniowym i budowlanym boomem. To jednak tylko efekt realizacji inwestycji rozpoczętych sporo wcześniej. Jeśli jednak spojrzeć na liczbę mieszkań sprzedawanych przez deweloperów w poszczególnych miesiącach roku, to sytuacja nie wygląda dobrze. Co innego bowiem oddanie do użytkowania, a co innego sprzedanie lokali przez spółdzielnie czy deweloperów i kupienie ich przez klientów. Wskazuje to raczej na rosnącą liczbę „zapasów” mieszkań niesprzedanych i czekających na nabywców.

REKLAMA

REKLAMA

W warunkach wciąż utrzymujących się obostrzeń i ograniczeń w udzielaniu przez banki kredytów na zakup nieruchomości i niepewności na rynku pracy, szansa że te zapasy szybko „stopnieją”, nie jest wielka. Prawdopodobnie będziemy więc mieli do czynienia ze spadkiem cen mieszkań.

Taka sytuacja chyba jednak nie potrwa zbyt długo. Bardzo wyraźnie widać ograniczenie inwestycji budowlanych. W pierwszym półroczu rozpoczęto budowę niespełna 68 tys. nowych mieszkań, o ponad 28 proc. mniej niż przed rokiem. O ponad 21 proc. zmniejszyła się też liczba wydanych pozwoleń na budowę mieszkań (do nieco ponad 90 tys.). Za kilkanaście miesięcy możemy więc mieć do czynienia z przewagą popytu nad podażą, a przynamniej z równoważeniem się tych wielkości.

W mieszkaniowym biznesie w pierwszych sześciu miesiącach roku najbardziej aktywni byli deweloperzy. Oddane przez nich do użytkowania mieszkania stanowiły ponad 47 proc. wszystkich mieszkań. Na drugim miejscu znaleźli się inwestorzy indywidualni. Wyraźnie w tyle pod tym względem pozostają spółdzielnie mieszkaniowe, których aktywność maleje najbardziej dynamicznie, zarówno jeśli chodzi o mieszkania oddawane do użytku, jak i uzyskiwane pozwolenia na nowe budowy. Z planów rozpoczynania nowych inwestycji zdecydowanie rezygnują też deweloperzy. Rozpoczęli oni budowę zaledwie 18,8 tys. mieszkań, czyli o prawie połowę mniej niż w pierwszym półroczu ubiegłego roku. Liczba zgłoszonych przez nich zezwoleń na budowę zmniejszyła się o jedną trzecią.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA