REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Płace rosną, zatrudnienie spada wolniej

Roman Przasnyski
Główny analityk Gold Finance.

REKLAMA

Z opublikowanych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że liczba zatrudnionych w sektorze przedsiębiorstw obniżyła się w czerwcu o 12,2 tys. osób i wyniosła 5,28 mln osób.

To o 1,9 proc. mniej niż w czerwcu ubiegłego roku. Ale w maju liczba zatrudnionych obniżyła się o 16,5 tys. osób. A więc liczba osób tracących pracę maleje. Wzrosło
za to wynagrodzenie tych, którzy pracę mają.

REKLAMA

REKLAMA

W maju przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 3193,9 zł, w czerwcu zwiększyło się do 3287,9 zł, czyli o 94 zł. W porównaniu do czerwca poprzedniego roku już tak dobrze nie jest. Co prawda wynagrodzenia są wyższe o 2 proc. niż wówczas, ale w maju były wyższe o 3,8 proc. A jeśli uwzględnić czerwcową inflację, to pracujący zarobili realnie mniej o 1,5 proc.

REKLAMA

W grudniu ubiegłego roku w sektorze przedsiębiorstw zatrudnionych było 5,36 mln osób, o 2,3 proc. więcej, niż w grudniu 2007 r. Jeszcze w styczniu 2009 r. zatrudnienie wzrosło o około 14 tys. osób. Spadek zaczął się dopiero w lutym. W maju tego roku zatrudnionych było 5,29 mln, czyli o 68,2 tys. osób mniej niż pod koniec ubiegłego roku. W czerwcu liczba ta była niższa o 80,4 tys. Jak na skalę obecnego spowolnienia gospodarczego, to spadek wciąż jest niewielki, szczególnie jeśli porównać go z tym, co obserwuje się w bardziej rozwiniętych krajach europejskich czy w Stanach Zjednoczonych.

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w grudniu ubiegłego roku wynosiło 3419,82 zł i było wyższe niż w grudniu 2007 r. o 5,4 proc. W maju 2009 r. wyniosło 3193,9 zł. Było ono wyższe niż w maju 2008 r. o 3,8 proc., ale o prawie 226 zł, czyli o 6,6 proc. niższe niż w grudniu ubiegłego roku. Tempo wzrostu średniego wynagrodzenia liczonego rok do roku obniża się dość dynamicznie. W styczniu 2009 r. było ono o 8,1 proc. wyższe niż w styczniu 2008 r., w maju już tylko o 3,8 proc. większe niż w maju ubiegłego roku. Uwzględniając majową inflację, wynoszącą 3,6 proc., realny wzrost średniego wynagrodzenia wyniósł zaledwie 0,2 proc. W styczniu był na poziomie 5 proc. (styczniowa inflacja wyniosła 3,1 proc.). W czerwcu w przedsiębiorstwach zarabiało się o 2 proc. więcej niż przed rokiem, czyli realnie, po uwzględnieniu wynoszącej 3,5 proc. inflacji, o 1,5 proc. mniej. Ale w liczbach bezwzględnych średnie zarobki w czerwcu były o 94 zł wyższe niż w maju. Zawsze to jakieś pocieszenie.

Z tych danych wynika, że tempo spadku zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw wciąż jest niewielkie. Zagrożenie poważnym wzrostem bezrobocia nie jest więc wysokie. Wynika to stąd, że większość firm już wcześniej dokonało racjonalizacji zatrudnienia i dostosowanie do pogarszających się warunków rynkowych nie jest już tak bardzo potrzebne i bolesne dla pracujących. Dostosowanie to dokonuje się bardziej wyraźnie w sferze wysokości wynagrodzenia. W skali roku zatrudnieni są wciąż na symbolicznym plusie, ale nawet jeśli wziąć pod uwagę niespełna 7 proc. spadek średniego wynagrodzenia w porównaniu do końca ubiegłego roku, „cena” płacona przez zatrudnionych za spowolnienie gospodarcze o skali największej od wielu lat, wciąż nie wydaje się być bardzo wysoka. Choć oczywiście uwzględniając inflację i strukturę wydatków oraz skalę wzrostu cen poszczególnych grup towarów i usług, składających się na ogólny wskaźnik, może wielu Polakom wydawać się dokuczliwa. Z punktu widzenia makroekonomicznego istotne jest, jak silnie się to przełoży na skłonność do zakupów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  Nie zrobisz zakupów w swoim ulubionym sklepie osiedlowym, bo powrót VAT na żywność doprowadzi go do bankructwa

  Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.

  REKLAMA

  Windykacja należności krok po kroku

  Windykacja należności krok po kroku czyli jak odzyskać swoje pieniądze? Pierwszym krokiem jest windykacja przedsądowa. Co zrobić, aby windykacja była skuteczna już na tym etapie?

  Praca tymczasowa: Liczy się wynagrodzenie, lokalizacja miejsca pracy, czas trwania rekrutacji i szansa na stałą pracę

  Praca tymczasowa to nie tylko opcja dla studentów – najwięcej pracowników stanowią osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata. Pracownicy tymczasowi przy wyborze oferty pracy najczęściej zwracają uwagę na wysokość wynagrodzenia, lokalizację miejsca pracy oraz szansę na stałe zatrudnienie, a także szybkość procesu rekrutacji.

  Uwaga! Zbyt częste zmienianie hasła ułatwia cyberataki

  Czy trzeba zmieniać hasło co miesiąc? Okazuje się, że zbyt częsta zmiana hasła ułatwia cyberataki. Wskazania do zmiany hasła przez pracowników po czasie od 30 do 90 dni powinny się zmienić. Kiedy zmiana hasła jest konieczna?

  Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców

  Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

  REKLAMA

  Jak hakerzy wyciągają nasze dane? Uważaj na aktualizacje!

  Hakerzy nie próżnują i wciąż szukają nowych sposobów na wyciągnięcie danych. Wykorzystują pliki wirtualnego dysku twardego (VHD) do dostarczania wirusa - trojana zdalnego dostępu (RAT) Remcos. W Polsce szczególnie groźne są fałszywe aktualizacje. 

  Firmy przemysłowe stawiają na AI

  Większość firm (83 proc.) z sektora przemysłowego planuje zainwestować w sztuczną inteligencję w 2024 r. Tak wynika z najnowszego raportu "State of Smart Manufacturing". 

  REKLAMA