| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Aktualności > Ceny rosną coraz wolniej

Ceny rosną coraz wolniej

Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych wyniósł w czerwcu 3,5 proc. w porównaniu do tego samego miesiąca ubiegłego roku. W maju wyniósł 3,6 proc. A więc inflację mamy coraz niższą. To oznacza, że coraz bardziej prawdopodobna jest obniżka stóp procentowych.

W czerwcu, w porównaniu do maja, ceny wzrosły o 0,2 proc. Wzrost „zawdzięczamy” przede wszystkim wyższym opłatom związanym z transportem. Ceny żywności obniżyły się o 1,2 proc. Ale jeśli porównać ich poziom do czerwca ubiegłego roku, to podskoczyły one aż o 5,7 proc. A żywność to w budżetach domowych polskich rodzin znacząca pozycja. Koszty związane z mieszkaniem zwiększyły się w skali roku o 7,3 proc., energia zdrożała aż o 10,6 proc. Mniej płacimy za odzież i obuwie, ceny paliw spadły aż o 8,5 proc.

Mimo że wskaźnik inflacji obniżył się, subiektywne odczucia konsumentów mogą być zupełnie inne właśnie z tego względu, że koszty stanowiące największą część naszych wydatków, czyli żywność, mieszkanie i energia wzrosły znacznie bardziej niż ogólny wskaźnik cen.

Wszystko wskazuje na to, że w kolejnych miesiącach tempo wzrostu cen będzie malało. To powinno skłonić Radę Polityki Pieniężnej do decyzji o obniżeniu podstawowych stóp procentowych. Rada zbiera się w tej sprawie na dwudniowe posiedzenie 28 lipca, a swą decyzję ogłosi 29 lipca.

Jak wynika z danych Narodowego Banku Polskiego, w maju saldo obrotów na rachunku bieżącym trzeci miesiąc z rzędu było dodatnie i wyniosło 207 mln euro (w kwietniu wyniosło 171 mln euro). Analitycy spodziewali się nadwyżki w wysokości około 38 mln euro.

To głównie efekt sporego spadku importu. W porównaniu do maja ubiegłego roku zmniejszył się on aż o jedną trzecią. W tym czasie eksport spadł o 23,8 proc. Te dane wskazują na sporą skalę skurczenia się wymiany handlowej z zagranicą w wyniku recesji w globalnej gospodarce i spowolnienia wzrostu gospodarczego w Polsce. Jednak w sytuacji kryzysu finansowego na świecie i związanych z tym perturbacji, dodatnie saldo obrotów na rachunku bieżącym jest korzystne dla finansów państwa. Na opublikowane dane nasza waluta zareagowała wyraźnym umocnieniem się.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcowska Mariusz Boruch

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK