reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Aktualności > Indeks strachu pikuje

Indeks strachu pikuje

Nie tylko wzrosty cen akcji na całym świecie są oznaką lepszych nastrojów na rynkach. Indeks VIX nazywany „indeksem strachu”, który obrazuje oczekiwaną przez inwestorów zmienność indeksu S&P 500 spadł do 30 punktów.

Na tak niskim poziomie Indeks VIX nie był od września 2008 roku, czyli miesiąca w którym upadł Lehman Brothers. Najwyższym, odnotowanym w niemal 20-letniej historii indeksu poziomem było 80 punktów w listopadzie ubiegłego roku. Taką samą jak obecnie niską wartość „indeks strachu” osiągnął pod koniec kryzysu związanego z pęknięciem bańki internetowej na początku XXI stulecia, co również stanowi dobry prognostyk w kontekście obecnego kryzysu.

Rynek międzybankowy zaczyna się powoli ożywiać. Pozwala to przypuszczać, że odmrożony w dużej mierze zostanie rynek kredytowy – podstawowe źródło finansowania gospodarki, która dzięki temu ponownie może wzrastać. Odzwierciedleniem tego ożywienia jest istotny spadek niepewności, który został odnotowany również w postaci mniejszego spreadu na rynku pieniężnym. Różnica między 3-miesięczną stopą LIBOR na dolara względem OIS (Overnight Index Swap) zmalała z niemal 400 w październiku 2008 do 53 punktów bazowych w poniedziałek.

Choć ostatnie wysokie poziomy cen akcji czy surowców nie oznaczają, iż kryzys minął, to mniejszy niepokój wśród inwestorów zredukował prawdopodobieństwo dokonywania bardzo gwałtownych ruchów. To z kolei podnosi „wiarygodność” obecnych poziomów na rynkach – i daje po prostu nadzieję na kontynuację wzrostowego ruchu.

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Michał Poła

Analityk New World Alternative Investment.

Źródło:

Własne

Zdjęcia


Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dittmajer i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama