reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Aktualności > Aktywność gospodarcza powoli rośnie

Aktywność gospodarcza powoli rośnie

W czerwcu wskaźnik aktywności gospodarczej PMI w Polsce zwiększył swoją wartość z 42,5 do 43 punktów. Dla strefy euro wskaźnik ten wyniósł 42,6 punktu i zwiększył się z 40,7 punktu w maju. Choć wciąż pozostają one poniżej poziomu 50 punktów, od którego wskaźnik sygnalizuje poprawę w gospodarce, powoli pną się w górę.

Wskaźnik powstaje na podstawie badań przeprowadzanych wśród przedsiębiorców i składa się na niego wiele danych, takich jak zamówienia, produkcja, zatrudnienie, zapasy, ceny. Autorzy badania zwracają uwagę, że w czerwcu wciąż panowały trudne warunki w polskiej gospodarce, jednak tempo pogarszania się ich wyraźnie spada.

Wskaźnik już niemal od półtora roku wskazuje na gospodarcze spowolnienie, jednak jest szansa, że sytuacja powoli zacznie się poprawiać. W czerwcu odnotowano spadek zamówień i na rynku wewnętrznym i eksportowych. Te pierwsze spadały jednak o wiele wolniej niż poprzednio i zdecydowanie mniej, niż zamówienia eksportowe.

Zdaniem autorów raportu, wskazują na znacznie mniejszą presję na wzrost cen. Potwierdzają to opublikowane prognozy Ministerstwa Finansów, które szacuje, że w czerwcu wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych, czyli inflacji, wyniósł 3,4 proc.

Publikacja wskaźników PMI dla przemysłu nie spowodowała większej reakcji na warszawskiej giełdzie, za to indeksy na głównych parkietach europejskich wyraźnie wzrosły. Odczyt PMI dla strefy euro był wyższy, niż się powszechnie spodziewano.

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Roman Przasnyski

Główny analityk Gold Finance.

Źródło:

Własne
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anita Pardej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama