REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Aktualności

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Obawy inwestorów obniżają ceny ropy

Choć na rynku ropy naftowej panuje trend wzrostowy, to jednak cena 60 USD za baryłkę WTI stała się na tyle mocną zaporą, że inwestorzy mogą jeszcze wiele dni wyczekiwać na dalsze wzrosty.

PKO BP zarobił w I kwartale 541 mln PLN

To wynik słabszy od oczekiwań analityków, którzy według PAP oczekiwali średnio zysku na poziomie 645 mln PLN. Mniejsze od oczekiwań były za to rezerwy.

Aktywność chińskiej gospodarki nadal zaskakuje

Chińska gospodarka jest w bardzo dobrej kondycji. Już od wybuchu kryzysu na amerykańskim rynku nieruchomości, chiński system finansowy pozostawał stabilny. Kolejne dane napływające z Państwa Środka potwierdzają, że sytuacja jest nadzwyczaj dobra. Tak dobra, że władze zastanawiają się nad ostudzeniem nastrojów, by wzrost był bardziej stabilny.

Pekao zarobił 570 mln PLN

Analitycy ankietowani przez PAP spodziewali się zysku na poziomie 550 mln PLN. Co prawda wynik z odsetek i prowizji nieco rozczarował, ale za to mniejsze niż oczekiwano były rezerwy i odpisy.

REKLAMA

Tydzień: Inflacja, PKB i wyniki spółek

W tym tygodniu poznamy inflację w większości krajów (w tym także w Polsce), oraz dynamikę PKB za I kwartał (bez Polski). Ważne będą też wyniki kwartalne spółek z GPW.

Decyzja ECB i wyniki stress-testów

Europejski Bank Centralny może obniżyć dziś stopy procentowe do 1,0 proc. (o 25 pkt bazowych) - tego przynajmniej spodziewają się ekonomiści. Dla rynków decyzja nie będzie miała dużego znaczenia.

Konsumenci w Europie zaciskają pasa

Sprzedaż detaliczna w strefie euro spadła w marcu o 4,2 proc. r/r, co jest znacznie gorszym wynikiem niż oczekiwany przez analityków spadek o 2,6 proc. r/r. Optymistyczne nastroje podtrzymały dane z rynku pracy zza oceanu.

Bank of America potrzebuje 34 mld dolarów

Zaledwie dzień wcześniej prezes Bank of America zaprzeczył, jakoby kierowana przez niego instytucja przygotowywała się do emisji akcji o wartości 10 mld dolarów.

REKLAMA

Dziesięć banków w USA musi zwiększyć kapitał

The Wall Street Journal podaje, że dziesięć z dziewiętnastu największych amerykańskich banków poddanych stress-testom stanie przed koniecznością powiększenia kapitału.

Nowe indeksy na GPW

W maju Giełda rozpocznie publikację nowych indeksów - WIG20short i WIG20lev opartych na indeksie WIG20

Wzrosła produkcja Japonii

Dobre, nawet nieoczekiwanie dobre dane napłynęły w czwartek rano z Japonii, gdzie produkcja przemysłowa wzrosła po raz pierwszy od sześciu miesięcy. Wzrost wyniósł 1,6 proc. w ujęciu miesięcznym.

Słabsze wyniki TP SA

Grupa Telekomunikacji Polskiej zarobiła w I kwartale 328 mln PLN wobec 681 mln PLN zysku w analogicznym okresie ubiegłego roku. Analitycy oczekiwali - średnio - zysku na poziomie 442 mln PLN.

Wyniki kwartalne i decyzja RPP

Nasza giełda wchodzi wreszcie w sezon publikacji wyników kwartalnych, choć jak na nasze warunki, nie można mówić, że wyniki pojawiają się z dużym opóźnieniem.

Banki w USA mogą potrzebować 1 bln USD

Zdaniem Bloomberga stress-test przeprowadzany w 19 największych amerykańskich bankach wskaże na potrzebę podniesienia w nich kapitału o 1 bln dolarów. Którego mogą nie dostać.

Recesja zabierze 1,3 proc. PKB

Międzynarodowy Fundusz Walutowy przedstawił nową prognozę rozwoju sytuacji w globalnej gospodarce. Zdaniem specjalistów z MFW tegoroczna recesja zmniejszy światowy PKB o 1,3 proc.

Japoński eksport spada, ale wolniej

Jeśli porównywać dane marcowe do lutowych, to eksport Japonii wzrósł nawet o 2,2 proc. Jeśli - co bardziej zasadne - wynik porównamy do marca 2008 r. spadek sięgnie 45,6 proc.

Rezerwy kredytowe obciążą amerykańskie banki

Poniedziałkowa sesja w USA przyniosła głęboki spadek cen akcji głównie sektora bankowego, kiedy okazało się, że Bank of America utworzył 6,4 mld USD rezerw na złe kredyty.

Produkcja przemysłowa znów pozytywnie zaskoczyła

Tak, jak przewidywano, w marcu wyhamował spadek produkcji przemysłowej w Polsce. Jednak skala tego była zaskakująca – obniżyła się ona zaledwie o 2% w porównaniu z tym samym okresem 2008 r. Miesiąc wcześniej zmalała aż o 14,6% (dane zostały zrewidowane z 14,3-proc. spadku).

Dynamika produkcji w Polsce

Już dziś przekonamy się jaka była dynamika produkcji przemysłowej w Polsce w marcu. Ekonomiści spodziewają się spadku o 5,9 proc. przy 5,8-proc. inflacji cen produkcji.

Firmy bardziej tną zatrudnienie niż płace

Z opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny danych wynika, że w marcu płace podniosły się o 5,7%. Oczekiwano, że będzie to 3,4% w porównaniu z tym samym okresem 2008 r. Miesiąc wcześniej dynamika wzrostu sięgała 5,1%.

Wynagrodzenia i zatrudnienie w Polsce

Ekonomiści spodziewają się, że wynagrodzenia w Polsce mogły wzrosnąć w marcu o 3,7 proc. do średniej kwoty 3320 PLN, a zatrudnienie spadło o 0,8 proc.

ZBP: Liczba kredytów hipotecznych spadła o 42%

Recesji być może da się w Polsce uniknąć - powiedział w TVP1 minister finansów Jacek Rostkowski. W porównaniu do wypowiedzi sprzed kilku miesięcy zmiana tonu jest łatwo zauważalna.

PKB Chin wzrósł o 6,1 proc.

Chiński PKB wzrósł w I kwartale o 6,1 proc. - to najwolniejsze tempo wzrostu od 10 lat. Ekonomiści oczekiwali wzrostu o 6,2 proc., a w poprzednim kwartale było to 6,8 proc.

Inflacja w Polsce, produkcja na Węgrzech i w USA

Kalendarium na środę pełne jest informacji, które mogą się wydawać istotne dla rynków, a które prawdopodobnie na nastroje inwestorów nie wpłyną.

Inflacja, wynagrodzenia i wyniki kwartalne

W poniedziałek przed sesją w USA wyniki podaje bank Goldman Sachs i właściwie to na wyniki kwartalne amerykańskich spółek uwagę należy zwracać najbaczniejszą - od nich zależą teraz rynkowe nastroje.

Aktywa TFI wzrosły w marcu o 3,3 proc.

Kwotowo jest to wzrost o 2,2 mld PLN do 69,5 mld PLN. To największy wzrost aktywów od szesnastu miesięcy z powodów czysto rynkowych - podały Analizy OnLine.

Recesja w Eurolandzie silniejsza niż przypuszczano

Finalny odczyt dotyczący PKB w strefie euro ukazał bardziej pesymistyczny obraz niż dotychczas przypuszczano.

Irlandia podniesie podatki

Irlandia, która jest krajem strefy euro najsilniej dotkniętym przez kryzys, może stanąć wkrótce przed koniecznością nowelizacji ustawy budżetowej.

W tym tygodniu publikacja dynamiki PKB strefy euro

Choć kalendarium Wielkiego Tygodnia jest bogate, to żadna z publikacji nie ma raczej szans wpłynąć na przebieg notowań na rynkach finansowych. Jest więc czas na kontemplację.

OPEC pogodził się z recesją

W trakcie gdy ceny ropy naftowej rosną - (za jej baryłkę inwestorzy ponownie płacą powyżej 50 USD), członkowie OPEC zmieniają swoje nastawienie względem obecnej sytuacji gospodarczej.

Złe dane z rynku pracy w USA

Piątkowe dane dotyczące liczby miejsc pracy poza rolnictwem oraz stopy bezrobocia w Stanach Zjednoczonych mogą się okazać rekordowo pesymistyczne. Nawet 750 tys. etatów mogło wyparować w marcu z amerykańskiej gospodarki, co zada kolejny cios słabnącemu gigantowi.

Decyzja ECB

Ekonomiści spodziewają się, że Europejski Bank Centralny obniży dziś główną stopę procentową z 1,5 do 1,0 proc. Jednak obniżenie stopy depozytowej również o 50 pkt, sprowadzi ją do zera.

Bezrobocie w górę, stopy w dół

W lutym stopa bezrobocia wśród 16 państw Europejskiej Wspólnoty Monetarnej wzrosła do 8,5 proc, wobec 8,3 proc. w styczniu - to źle wróży konsumpcji w krajach Wspólnoty, a tym samym ich PKB.

Domy w USA nadal tanieją

Indeks cen domów w dwudziestu największych miastach w USA mierzony przez S&P/Case-Shiller spadł w styczniu o 19 proc. po spadku o 18,6 proc. w grudniu i wobec oczekiwanych 18,5 proc. w lutym.

Ostatnia szansa dla motoryzacji w USA

Zgodnie z zapowiedziami sprzed wystąpienia prezydenta USA, dał on ostatnią szansę na przetrwanie koncernom motoryzacyjnym. Jest nią przygotowanie nowych planów działania.

W tym tygodniu szczyt G20

Można powiedzieć, że będzie to tydzień planów ratunkowych. Rynki spodziewają się, że w poniedziałek administracja prezydenta USA zadecyduje, co dalej z producentami aut.

Rośnie odsetek kredytów spłacanych nieregularnie

A konkretnie kredytów hipotecznych. Odsetek kredytów spłacanych nieregularnie wzrósł na koniec lutego do 0,49 proc. z 0,24 proc. miesiąc wcześniej - podaje Puls Biznesu.

Ostrzegawcze sygnały dla Brytyjczyków

Rząd brytyjski pierwszy raz od siedmiu lat nie zdołał sprzedać wszystkich oferowanych obligacji. Wskazuje to na niechęć względem gospodarki szczególnie ze strony zagranicznych inwestorów, którzy dysponują ograniczonymi środkami i wolą kierować je do najbardziej wiarygodnych emitentów.

Deficyt budżetowy sięgnie 70% w marcu

Media przywołują konferencję prasową w Ministerstwie Finansów, na której dziennikarze usłyszeli, że w marcu deficyt budżetowy może sięgnąć 70 proc. planu.

Czekamy na decyzję RPP

Ekonomiści nie mają raczej wątpliwości, co do tego czy Rada Polityki Pieniężnej obniży dziś stopy procentowe. Spodziewana głębokość cięcia to 25 pkt bazowych.

Sprzedaż detaliczna i stopa bezrobocia

Ekonomiści spodziewają się, że sprzedaż detaliczna spadła w Polsce w lutym o 1 proc. rok do roku, a stopa bezrobocia wzrosła do 10,9 proc. z 10,5 proc. w styczniu.

Przemysł w strefie euro na równi pochyłej

Rekordowo silny spadek produkcji przemysłowej w strefie euro – rok do roku produkcja zmniejszyła się o 17,3 proc. Mimo, że jest to odczyt bardziej optymistyczny niż szacował rynek, spadek jest najsilniejszy od początku prowadzenia notowań wskaźnika.

Dzień trzech wiedźm na giełdzie

Dzień wygasania kontraktów terminowych i opcji (z powodu swojej nieprzewidywalności nazywany dniem trzech wiedźm) zbiega się w czasie z dniem wagarowicza i choć nie ma to żadnego znaczenia, to w przenośni być może uda się wiedźmy przegonić na wagary.

Fed wyda 300 mld USD na obligacje rządu USA

Kupowanie obligacji przez bank rezerw federalnych USA to akcja bezprecedensowa i równoznaczna z uruchomieniem pras drukarskich. W reakcji na decyzję wzrosły ceny obligacji, notowania akcji oraz złota.

Produkcja przemysłowa w Polsce

Ekonomiści spodziewają się, że produkcja przemysłowa spadła w lutym o 16,6 proc., po tym jak w styczniu jej spadek wyniósł 14,9 proc. Ceny produkcji mogły wzrosnąć o 3,5 proc.

Dane o wynagrodzeniach i zatrudnieniu w Polsce

Ekonomiści ankietowani przez ISB spodziewają się, że wynagrodzenia mogły wzrosnąć o 5,0 proc., a zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw spadło o 0,1 proc.

Czy Fed wytoczy nowe działa

Dwudniowe posiedzenie Fed, które rozpocznie się we wtorek może okazać się przełomem w walce z kryzysem gospodarczym. W zakresie obniżania stóp już nic nie można zrobić, ponieważ są one w okolicach 0 proc.

Tydzień pod znakiem wygasających kontraktów

Na początku tygodnia poznamy dane z rynku nieruchomości w USA oraz indeks wskaźników wyprzedzający koniunkturę w Stanach. O zakończeniu tygodnia mogą przesądzić wygasające w piątek kontrakty.

Tydzień pod znakiem franka

Miniony tydzień przyniósł wyraźną ulgę właścicielom kredytów denominowanych w walutach obcych. Obniżka stóp procentowych przez SNB i zapowiedź interwencji na rynku walutowym wpłynęły na znaczne obniżenie rat.

Szwajcaria tnie stopy, spada frank i raty kredytów

Bank centralny Szwajcarii obniżył dziś stopy procentowe o 25 punktów bazowych. Dla kredytobiorców jednak, dużo większe znacznie ma spadek kursu franka wywołany zapowiedziami banku centralnego dotyczącymi interwencji walutowych.

REKLAMA