reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Aktualności > Przemysł w strefie euro na równi pochyłej

Przemysł w strefie euro na równi pochyłej

Rekordowo silny spadek produkcji przemysłowej w strefie euro – rok do roku produkcja zmniejszyła się o 17,3 proc. Mimo, że jest to odczyt bardziej optymistyczny niż szacował rynek, spadek jest najsilniejszy od początku prowadzenia notowań wskaźnika.

Gorsza sytuacja w przemyśle w dużej mierze wpływa na obniżenie prognoz dot. poziomu PKB w strefie euro, który w tym kwartale może spaść nawet o 5,0 proc.

Tak negatywne prognozy z pewnością zmobilizują władze krajów członkowskich, również na szczeblu całej Unii Europejskiej, do skomponowania agresywnego pakiety stymulującego.

Dane z przemysłu nie pozostaną bez wpływu również na politykę monetarną Europejskiego Banku Centralnego. W obecnej sytuacji redukcja stóp procentowych o kolejne 50 punktów bazowych może okazać się w opinii Rady Gubernatorów Banku Centralnego adekwatna.

Do końca czerwca br. podstawowa stopa w strefie euro osiągnąć może 0,75 lub 0,50 proc. Nie jest wykluczone, że EBC już na przełomie kwietnia i maja, jako ostatni z największych banków centralnych, przystąpi do niestandardowych działań w zakresie zwiększania podaży pieniądza w gospodarce.

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Michał Poła

Analityk New World Alternative Investment.

Źródło:

Własne
Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Helpdesk Kadrowy Sp. z o.o.

Outsourcing kadr i płac

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama