| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Aktualności > Klimat koniunktury przestał się u nas poprawiać

Klimat koniunktury przestał się u nas poprawiać

Czerwcowy wskaźnik klimatu koniunktury w przemyśle naszego kraju skłania do stonowania oczekiwań na szybką poprawę kondycji gospodarki. Pozostał on na poziomie z maja i wyniósł minus 5 pkt – 17% badanych przedsiębiorstw sygnalizuje poprawę koniunktury, 22% - jej pogorszenie.

Równocześnie tak słabych ocen dotyczących klimatu koniunktury przemysłowej w czerwcu nie było od 6 lat. Najgorzej swoją kondycję oceniają firmy tekstylne i odzieżowe, najlepiej – farmaceutyczne, papiernicze i spożywcze. Problemem w sektorze przemysłowym są nadmierne zapasy. Przyszła sytuacja finansowa firm jest oceniana niekorzystnie. Ceny wyrobów przemysłowych mogą nieznacznie się obniżać w przyszłości.

Poprawę klimatu odnotowano natomiast w budownictwie (do minus 8 pkt z minus 11 pkt). Spadek był udziałem handlu detalicznego, gdzie po miesiącu przewagi pozytywnych ocen, znów przeważają pesymistyczne (wskaźnik wynosi minus 1 pkt). Największy optymizm w dalszym ciągu panuje w działalności finansowej, gdzie wskaźnik klimatu koniunktury sięga 25 pkt (w maju 23 pkt). Najgorzej ma się transport o gospodarka magazynowa, gdzie wskaźnik klimatu koniunktury ma minus 13 pkt.

Z badania Głównego Urzędu Statystycznego wynika też, że w dużo trudniejszej sytuacji są małe i średnie przedsiębiorstwa niż duże. Te pierwsze doznały największego ograniczenia portfela zamówień i produkcji, jak również mają najgorszą kondycję finansową.

Badanie GUS wskazujące na wyhamowanie pozytywnej tendencji w zakresie ocen koniunktury skłania do ostrożności przy przewidywaniu szybkiego odrodzenia naszej gospodarki. Jednocześnie dane z ostatnich miesięcy wpisują się w szersze zjawisko, gdzie oceny bieżącej sytuacji są gorsze niż te dotyczące przyszłej koniunktury gospodarczej. Dobrym potwierdzeniem był podawany dziś niemiecki wskaźnik Ifo, obrazujący nastroje tamtejszych przedsiębiorców. W czerwcu podniósł się do 85,9 pkt z 84,3 pkt w maju. Na ten wzrost złożył się wzrost wskaźnika oczekiwań do poziomu ostatni raz widzianego w lipcu 2008 r. oraz spadek do rekordowo niskiej wartości wskaźnika oceny bieżącej sytuacji.

Sam Ifo w ostatnich miesiącach kontrastuje natomiast ze wskaźnikiem ZEW, obrazującym oczekiwania analityków i inwestorów w Niemczech. W czerwcu wzrósł do najwyższego poziomu od 3 lat. To potwierdza, jak duże są oczekiwania inwestorów na przyszłość w porównaniu z obecną sytuacją. Jednocześnie wskazuje na znaczne oddziaływanie bieżących nastrojów na wskaźniki oparte na ankietach wśród przedsiębiorców, analityków, ekonomistów, czy inwestorów.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK