REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Stopy spadły, ale raty kredytu nie

Katarzyna Siwek
Specjalista Home broker
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

RPP obniżyła dziś stopy procentowe do nowego rekordowo niskiego poziomu 3,5%. Stabilizacja stopy WIBOR i marż kredytowych spowodowała, że w czerwcu oprocentowanie kredytów w złotych nie zmieniło się. W stosunku do poprzedniego miesiąca nie zmieniło się też oprocentowanie lokat.

Po wzroście stopy WIBOR w okresie od końca marca do końca maja (3-miesięczna stawka podniosła się z poziomu 4,14% w okolice 4,6%), w czerwcu nastąpiła jej stabilizacja. Obecnie WIBOR wynosi 4,63%. Ponieważ jednocześnie mediana marż dla nowych kredytów w złotych utrzymała się w czerwcu na tym samym poziomie, co w maju (2,8% dla kredytu na kwotę 300 tys. zł, 30 lat, 25% wkładu własnego) można przyjąć, że podobnie stało się z szacunkowych przeciętnym oprocentowaniem, które wynosi obecnie 7,43%. Rata kredytu na kwotę 300 tys. zł wynosi obecnie 2083 zł.

REKLAMA

Jeszcze jedno cięcie?

REKLAMA

Jednocześnie rynek oczekuje spadku stopy WIBOR w okolice 4,27%, co można wytłumaczyć oczekiwaniem przez część ekonomistów jeszcze jednej obniżki stóp o 25 pkt, bazowych. Realizacja takiego scenariusza spowodowałaby spadek raty kredytu z naszego przykładu do 2010 zł, czyli o 73zł.

Według danych Expandera w czerwcu ustabilizowało się ponadto oprocentowanie lokat bankowych. Pojawiają się co prawda pojedyncze bardzo atrakcyjne lokaty, ale banki raczej „wabią” klienta innymi parametrami niż stawka oprocentowania (możliwość uniknięcia podatku Belki w przypadku depozytów jednodniowych i kont oszczędnościowych czy wypłata odsetek z góry).

Inflacja spadła, ale wciąż jest wysoka

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W obecnym cyklu RPP obniżyła już stopy łącznie o 2,5 pkt. proc. Dzisiejszą obniżkę należy rozpatrywać przede wszystkim w kontekście spadającej inflacji, która obniżyła się w maju do 3,6%, bardziej niż oczekiwali ekonomiści. W miesiącach letnich inflacja powinna znaleźć się w dopuszczalnym przez RPP przedziale wahań, aczkolwiek ciągle będzie to górna granica tego przedziału. Wyraźnie mniej od prognoz wzrosły ponadto w maju wynagrodzenia w przedsiębiorstwach (3,8% r/r wobec 4,8% w kwietniu). Produkcja przemysłowa kontynuowała w maju trend spadkowy, aczkolwiek był on wyraźnie słabszy.

MFW przedstawił dziś nieco bardziej optymistyczna prognozę dla Polski, z której wynika, że PKB ma spaść w tym roku o 0,5%, wobec szacownych w kwietniu 0,7%. Według, opublikowanej również dziś prognozy OECD polska gospodarka ma się skurczyć w tym roku o 0,4%.

W dużych gospodarkach stopy już nie spadają

Czy po dzisiejszej obniżce RPP będzie jeszcze ciąć stopy? Jeżeli tak, to wydaje się, że maksymalnie o 0,25 pkt. proc. Trudno wyobrazić sobie, aby RPP ignorowała tendencje w największych gospodarkach, gdzie następuje obecnie stabilizacja stóp procentowych. Obniżanie stóp dalej, przy wciąż wysokiej inflacji, wiązałoby się z koniecznością szybkiego ich podnoszenia już w przyszłym roku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

REKLAMA

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

REKLAMA