REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Gopodarce żywnościowej będzie lepiej?

Rząd zapowiada wzrost konkurencyjności polskiej gospodarki żywnościowej. W tym celu Rada Ministrów planuje przeprowadzenie w latach 2011-2014 programu zwiększającego jej szanse w warunkach globalizacji i integracji europejskiej.

Ustawa żłobkowa coraz bliżej

27 stycznia br. Senat, po wniesieniu poprawek, przyjął ustawę o opiece nad dziećmi do lat 3. Ustawa trafiła z powrotem do Sejmu. Senatorowie zaproponowali m.in. zobowiązanie Ministerstwa Pracy do monitorowania realizacji ustawy i wprowadzenie możliwości przyznawania dotacji gminom na organizację opieki nad niepełnosprawnymi lub wymagającymi szczególnej opieki dziećmi do lat trzech.

Sobota 5 marca dniem otwartym w urzędach skarbowych

Ministerstwo Finansów zaprasza w sobotę 5 marca na dzień otwarty w urzędach skarbowych w całej Polsce. Wszyscy, którzy zamierzają osobiście złożyć zeznanie podatkowe, mogą odwiedzić swój urząd w godzinach od 9.00 do 13.00.

Dziś dzień handlowca - sprawdź, jakie są zarobki w handlu!

Wynagrodzenia pracowników zatrudnionych w handlu w porównaniu do innych branż kształtowały się raczej na niskim poziomie – wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, przeprowadzonego przez firmę Sedlak & Sedlak. Mediana płac dla całej branży wyniosła 3 050 PLN i była o prawie 2 000 PLN niższa niż w IT.

REKLAMA

W poniedziałek amerykańskie byki przejęły ster

Wydaje się, że nadszedł dobry czas dla byków. Egipski dyktator jest bliski rezygnacji ze stanowiska prezydenta, aktywność gospodarcza poszczególnych krajów przeważnie wzrasta, na giełdzie pobijane są coraz to nowe rekordy, a ceny surowców pozostają czułe na zmiany. Gdzie tkwi haczyk?

Stosujesz testy w swojej firmie? Według jakich standardów i czy masz uprawnienia?

Instytut Rozwoju Biznesu, Pracownia Testów Psychologicznych PTP i Polska Fundacja Badań nad Zarządzaniem przeprowadziły badanie ankietowe na temat stosowania testów w polskich firmach, a w szczególności – jak są wybierane, przez kogo użytkowane, do czego służą. Wyniki badania będą zaprezentowane podczas wspólnej konferencji "Testy w biznesie. Standardy a praktyka", 11 marca 2011 roku w Centrum Konferencyjnym Instytutu w Serocku.

Firmy transportowe paliwo kupiły grudniu

Kryzys polityczny, który wylał się poza granice Egiptu powoduje wzrost cen ropy na światowych rynkach. Stawki zwiększyły również polskie koncerny paliwowe, nawet powyżej 5 zł za litr. Sprzedaż paliwa spada.

Indeks PMI rekordowo wysoki

Indeks PMI w styczniu br. zmniejszył wartość do 55,6 pkt z 56,3 pkt w grudniu 2010 roku. Nadal pozostaje jednak na najwyższym poziomie od ponad 6 lat.

REKLAMA

Główne zmiany podatkowe w 2011 roku - szkolenie

Belgijska Izba Gospodarcza (Belgian Business Chamber) oraz CTN Polska Sp. z o. o. zapraszają na szkolenie poświęcone najważniejszym zmianom w prawie podatkowym jakie obowiązują od początku 2011 roku. Szkolenie odbędzie się 22 lutego 2011 roku w Warszawie. Szczegóły poniżej.

Inflacja jakiej nie było od dwóch lat

W 2010 r., jak również w roku bieżącym, efekt stycznia był mało widoczny na warszawskiej giełdzie. Rynek zachowywał się dość nerwowo i ostatecznie skończył ubiegły miesiąc ze zniżką, która wyniosła blisko 0,7%. Małe spółki odnotowały zdecydowanie korzystniejsze wyniki niż blue chips. sWIG80 wzrósł o 2,5%, podczas gdy WIG20 był 1,4% na minusie.

Do końca lutego pracownik musi otrzymać PIT-11

Do końca lutego pracodawcy i inni płatnicy muszą przekazać podatnikom (a także urzędowi skarbowemu podatnika) PIT-11.

Korekta wskutek wydarzeń w Egipcie

Przyzwyczailiśmy się do tego, że z wyjątkiem tych dni, kiedy Departament Pracy USA podaje do wiadomości dane o zatrudnieniu, w piątki na rynkach finansowych trudno zaobserwować istotniejsze ruchy. Tym razem było jednak inaczej. Impulsem do wydarzeń okazały się zamieszki w Egipcie, związane z próbą obalenia dyktatury Mubaraka.

VAT bez tajemnic

Praktyczne i usystematyzowane omówienie najnowszy zmian – niezbędne kompendium dla przedsiębiorcy i księgowego. VAT 2011 Janusz Piotrowski. Publikacja ukazuje wpływ najnowszych zmian stawek w podatku od towarów i usług na obrót gospodarczy. Warto przy tym podkreślić, że sama zmiana stawek nie jest aż tak kłopotliwa.

Od jutra zmiany w systemie INTRASTAT

1 lutego wchodzą w życie zmiany dotyczące zgłoszeń INTRASTAT. Jedną z najważniejszych jest obowiązek zachowania ich elektronicznej formy. Termin składania deklaracji upływa 10 lutego.

Czy żądamy urlopu na żądanie?

Obecnie polski pracownik może wykorzystać 4 dni urlopu na żądanie w ciągu roku. Przepisy pozwalają mu wziąć wolne w dowolnym terminie, bez uprzednich uzgodnień z pracodawcą i podania przyczyn. Większość pracujących rzadko decyduje się jednak skorzystać z tego przywileju.

Wzrost PKB nabiera tempa

W 2010 r. Produkt Krajowy Brutto wzrósł o 3,8 proc. w stosunku do roku 2009. Obecnie kwartalne tempo wzrostu PKB może osiągnąć nawet do 5 proc., a w całym 2011 r. przekroczyć 4 proc. – szacują analitycy Ministerstwa Gospodarki.

Dane o PKB w Polsce opublikowane

Podczas wczorajszej sesji złoty nieznacznie stracił na wartości. Agencja ratingowa Standard&Poor’s obniżyła rating Japonii. Na wieść o tym wzrosła awersja do ryzyka.  Wczoraj kurs EUR/PLN zwyżkował w okolice 3,9100, a dzisiaj jeszcze dalej – do obszaru 3,9200. Nie utrzymał się jednak długo na tym poziomie i szybko wrócił pod 3,9100.

1 mln euro dla polskich firm?

1 mln euro mogą otrzymać polskie firmy, które poprawią efektywność wykorzystania energii. Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) przeznaczy 150 mln euro na Program Finansowania Rozwoju Zrównoważonej Energii w Polsce (PolSEFF). Program został inaugurowany 26 stycznia 2011 r.

Opłaty za korzystanie ze środowiska do 31 stycznia

31 stycznia 2011 r. upływa termin wnoszenia opłat za korzystanie ze środowiska. Przedsiębiorcy muszą złożyć wykaz za II półrocze 2010 r.

31 stycznia ważnym terminem dla wielu podatników

Do końca stycznia 2011 roku wielu podatników musi zdążyć ze złożeniem deklaracji podatkowych. Ponadto tego dnia upływa termin rejestracji w urzędzie skarbowym umowy leasingu samochodu „z kratką” zawartej do końca 2010 roku.

Zaskakująca obniżka ratingu Japonii

W środę notowania polskiej waluty pozostawały w miarę stabilne. Od początku tygodnia wahania kursu EUR/PLN wynoszą nie więcej niż 2-3 grosze. Dzisiaj obszar zmian może znaleźć się nieco wyżej, jednak nie powinien przekroczyć granic 3,89-3,90 złotego za euro.

Bezrobocie znowu w górę!

W grudniu 2010 roku bezrobocie wzrosło do 12,3 proc. i było wyższe o 0,5 pkt proc. w stosunku do listopada. „Duży wzrost bezrobocia w końcówce ubiegłego roku związany jest z sezonowością w gospodarce. Już w marcu zatrudnienie zacznie rosnąć, szczególnie w takich branżach, jak budownictwo, rolnictwo, czy transport"- mówi dr Jacek Męcina, doradca zarządu PKPP Lewiatan.

Przetargi będą organizowane wspólnie?

Od 1 stycznia 2011 r. funkcjonuje Centrum Usług Wspólnych. Umożliwia ono przeprowadzenie wspólnych przetargów na zakup sprzętu i usług dla administracji rządowej.

Konsument zakupy zrobi w grudniu

Miniony grudzień, jak co roku, okazał się dobrym miesiącem dla gospodarki. Sprzedaż detaliczna była aż 12 proc. wyższa niż przed rokiem - podał GUS. Konsumenci ruszyli na zakupy świąteczne oraz kończące sezon wyprzedaże, prowadzący firmy nabywali auta z kratką.

Mniejsza wartość dolara przed komunikatem FED

Wczoraj w późnych godzinach wieczornych i dzisiaj rano eurodolar osiągnął dwa nowe maksima, odpowiednio 1,3703 i 1,3706. USD traciło na wartości w stosunku do innych walut, w tym brytyjskiego funta, który doznał wczoraj uszczerbku wskutek nadspodziewanie słabych wyników dynamiki wzrostu PKB za IV kwartał. Ten ostatni zdołał w niewielkim stopniu odreagować wczorajszy spadek.

ZUS IWA za 2010 złożysz tylko do 31 stycznia

Termin na złożenie "Informacji o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe" ZUS IWA za 2010 r. upływa 31 stycznia 2011 roku. Kto powinien ją złożyć?

Inspekcja Handlowa skontrolowała żywność

Podczas kontroli prowadzonych przez Inspekcję Handlową jakość 5 proc. sprawdzanych produktów wzbudziła wątpliwości. Część z nich została wycofana ze sprzedaży, a na firmy je produkujące nałożono kary finansowe.Tzw. zafałszowanie staje się coraz większym problemem dotyczącym żywności.

Jakie są zarobki sekretarek i asystentek?

Wielu pracodawców zdaje sobie z tego sprawę, że bez wykwalifikowanej osoby na stanowisku sekretarki - sprawne działanie firmy może zostać poważnie zakłócone. Coraz częściej asystentki muszą biegle władać językami obcymi, mieć ukończone odpowiednie kursy i szkolenia, czy obsługiwać specjalistyczne oprogramowanie. Niestety, jak pokazują dane, zarobki na tym stanowisku znacznie odbiegają od przeciętnego poziomu w kraju. Jakie są zatem zarobki sekretarek i asystentek?

RPP zdradza perspektywy na marzec

Dzisiaj rano nastąpiło umocnienie złotego. Notowania EUR/PLN znalazły się w rejonie 3,8630, zaś USD/PLN – w okolicach 2,8250. Wsparcie dla naszej rodzimej waluty stanowiły wczorajsze wzrosty na na amerykańskich giełdach oraz dzisiejsza poprawa na azjatyckich i europejskich parkietach.

Spółkę z o.o. założysz za 1 zł

Zastąpienie jednego modelu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością trzema oraz nowe zasady dotyczące kapitału zakładowego – to główne założenia przygotowywanego projektu k.s.h. Jakie zmiany czekają przedsiębiorców?

Firmy żegnają kryzys

Rok 2010 przyniósł wzrost produkcji przemysłowej o 9,8% w stosunku do roku 2009. Jedynie w grudniu 2010 r. wzrosła o 11,5 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedzającego.

Nowy wzór zgłoszenia VAT-R w 2011 roku

Niedługo możemy się spodziewać nowego wzoru zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R. Ministerstwo Finansów opublikowało dziś projekt rozporządzenia w tej sprawie.

Otwarcie tygodnia bez nerwów

Giełdy rozpoczęły nowy tydzień, znajdując się w dość stabilnej sytuacji, co zawdzięczają utrzymywaniu się dobrych nastrojów z poprzednich dni. W nocy eurodolar zdołał złamać opór na poziomie 1,36 i ustanowił nowe maksimum na wysokości 1,3642. Później górę wzięła jednak podaż, spychając parę walutową poniżej poziomu 1,36.

Kiedy zarejestrujesz firmę w Urzędzie Skarbowym?

Do tej pory każdy podatnik chcący zarejestrować działalność gospodarczą musiał udać się w tym celu do urzędu miasta lub gminy. Od lipca takie formalności będzie można załatwić w Urzędzie Skarbowym.

Jak firmy konkurują o najlepszych pracowników?

Na rynku pracy istnieje duża konkurencja. Rywalizują ze sobą nie tylko pracownicy, ale także pracodawcy. Aby zatrzymać w swojej firmie najlepszych muszą wprowadzać indywidualne ścieżki kariery, indywidualnych doradców, kursy i szkolenia.

Globalny apetyt na ryzyko

W czwartek na azjatyckim rynku, wśród surowców i na giełdzie nastąpiła krótka i gwałtowna korekta. Już dziś inwestorzy odzyskali zapał do mniej pewnych transakcji, co uwidacznia chociażby 1,4 proc. wzrost indeksu giełdy w Szanghaju. Sądząc po wykresach, rodzi się potencjał do odbicia w górę. W dość dobrym położenia znajduje się euro.

Składki samozatrudnionych w 2011 r. wyższe o 51zł

Wzrost przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw spowodował wzrost składek odprowadzanych przez przedsiębiorców do ZUS i NFZ.

Obciążenia administracyjne dla firm do likwidacji

Ministerstwo Gospodarki zapowiada stopniową likwidację uciążliwych dla przedsiębiorców barier administracyjnych. Resort przygotował zestawienie obowiązków stanowiących utrudnienia w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Płace i zatrudnienie w górę

Płace w grudniu w firmach były o 5,4 proc. wyższe niż rok temu. Z kolei zatrudnienie wzrosło o 2,4 proc. - podał GUS. „Z tego tytułu w grudniu 2010 r. do gospodarstw domowych wpłynęło nominalnie 7,8 proc. więcej pieniędzy niż w analogicznym okresie 2009 roku, a realnie o ok. 4,5 proc." - mówi dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

Zagraniczne rynki finansowe osłabiły złotego

Podczas wczorajszej konferencji prasowej Marek Belka zrobił aluzję do tego, że można spodziewać się kolejnych podwyżek stóp procentowych, a RPP podejmie dalsze kroki w tej kwestii, ale nie umocniło to złotego. Rodzima waluta pozostała obojętna na słowa szefa NBP, który podkreślił, że złoty ma potencjał do aprecjacji. Nowością w informacji prasowej było zaakcentowanie faktu, że narasta presja płacowa.

Zarejestruj leasing do 31 stycznia, bo nie odliczysz VAT

Jeżeli wziąłeś w leasing auto z kratką przed 1 stycznia 2011 roku i chesz w całości odliczać VAT od kolejnych rat, musisz zarejestrować umowę do końca stycznia.

Inspekcja pracy skontroluje firmy transportowe

W roku 2011 inspekcja pracy ze szczególną uwagą przyjrzy się działaniu firm transportowych. Te, które nie przestrzegają przepisów czasu pracy czekają kary rzędu nawet 30 tys. zł.

12,5% wynoszą od 20 stycznia 2011 r. odsetki podatkowe

Z uwagi na to, że Rada Polityki Pieniężnej podwyższyła 19 stycznia 2011 r. stopy procentowe NBP o 0,25 pkt. proc. (stopa lombardowa wzrosła do 5,25%) - rosną również odsetki od zaległości podatkowych.

Podwyżka stóp procentowych w Polsce bez emocji

Sprawdziły się prognozy, dotyczące stóp procentowych – Rada Polityki Pieniężnej podniosła je o 0,25 pkt proc., do poziomu 3,75%. Ta decyzja nie stanowiła żadnego zaskoczenia dla rynku. 3-miesięczny WIBOR od listopada odnotowuje wzrost, a oprocentowanie lokat bankowych coraz częściej idzie w górę.

MG i KSU wspierają prowadzenie działalności

Ministerstwo Gospodarki chce utworzyć we współpracy z Krajowym Systemem Usług wieloletni program wspierający przedsiębiorców w prowadzeniu działalności gospodarczej - wynika z zapowiedzi wiceministra gospodarki Dariusza Bogdana złożonych podczas konsultacji nt. „Kierunków Rozwoju Krajowego Systemu Usług”. Spotkanie odbyło się 18 stycznia 2011 r. w Warszawie.

Co z PKB w 2011r.?

Wzrost PKB w 2011 roku o 4,2 - 4,3% przewidują ekonomiści. Ma się do niego przyczynić rosnąca konsumpcja oraz nabierające tempa inwestycje przedsiębiorstw.

Ceny żywności idą w górę

Pieczywo we Francji może podrożeć o 4-5 centów, co oznacza, że bagietka będzie kosztowała 1,15 euro. Francuzi niebawem zaczną wydawać więcej pieniędzy na jedzenie z powodu drożejących surowców i produktów rolnych. Wyższe koszty pozyskania surowca sprawiają, że w produkcję trzeba więcej inwestować.

Czy bank wie jaki masz numer buta?

Obowiązujące przepisy prawa przyznają bankom szerokie uprawnienia w zakresie pozyskiwania danych o klientach. Ku nieszczęściu konsumentów poszczególne instytucje finansowe mogą wymieniać się tymi informacjami.

Polski biznes dla Francuzów

Współpraca gospodarcza z francuskimi partnerami oraz prowadzenie biznesu w Polsce to główne tematy , które zostały poruszone podczas spotkania przedstawicieli Francuskiej Izby Przemysłowo-Handlowej (CCIFP) z wiceministrem gospodarki Marcinem Korolcem. Rozmowy odbyły się 13 stycznia 2011 r. w Warszawie.

Kontynuacja umocnienia dolara

Dolar rozpoczął nowy tydzień od kontynuacji umocnienia względem wybranych walut, które nastąpiło w piątek. Amerykańska waluta zajęła lepszą pozycją, toteż wzrosła wartość koszyka dolarowego, odzwierciedlanego przez indeks BOSSA USD.

REKLAMA