REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

To klient ustala warunki

Firmy mają coraz bardziej ograniczoną możliwość wpływania na zachowania konsumentów, a klienci odgrywają decydującą rolę w kształtowaniu podaży. Wszystkiemu winne jest wysokie zakupowe IQ polskich obywateli.

Ceny dóbr i usług wzrosną

Ceny dóbr i usług konsumpcyjnych w lutym 2011 roku wzrosły o 0,2% w stosunku do stycznia br. - podał GUS. W porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego (luty 2010) były natomiast wyższe o 3,6%.

Groźba katastrofy nuklearnej w Azji sieje pogrom na giełdzie

Azjatyckie giełdy podłamała informacja o groźbie promieniowania z płonących elektrowni atomowych w Japonii. Nikkei zniżkował o przeszło 10 proc., w Hong Kongu i na Tajwanie notowania spadły o ponad 3 proc.

Wzrost notowań eurodolara na wieść o decyzji EFSF

Eurodolar błyskawicznie zareagował na decyzję o zwiększeniu gwarancji kapitałowych w ramach funduszu EFSF, który może już udzielić pożyczek o wartości 440 mld EUR, a nie, jak dotychczas, w kwocie 250 mld EUR. Wcześniej ograniczenie stanowiła konieczność gwarancji pożyczki ze strony krajów o ratingu AAA. W rezultacie jeszcze w nocy z niedzieli na poniedziałek kurs EUR/USD zwyżkował w okolice 1,3970.

REKLAMA

Branża ochroniarska kwitnie

Usługi ochroniarskie są najszybciej rozwijającą się branżą na polskim rynku. Przewiduje się, że do roku 2015 jej wartość ulegnie podwojeniu i osiągnie ok. 12mld zł. Aktualnie ochroniarzy jest trzy razy więcej niż policjantów.

Zamówienie z wolnej ręki po jednym postępowaniu

Ministerstwo Gospodarki w projekcie deregulacyjnym zawarło zmiany w zasadach umożliwiających przeprowadzenie zamówienia z wolnej ręki. Obecnie zamawiający może je udzielić dopiero po przeprowadzeniu co najmniej dwóch postępowań.

SPOCS dotrze do Polski

SPOCS, czyli Simple Procedures Online for Cross-border Services, to projekt zapoczątkowany przez Komisję Europejską, który ma pozytywnie wpłynąć na konkurencyjność firm działających na terenie UE.

Co przyniesie szczyt państw strefy euro?

Dzisiaj rano okazało się, że indeksy CPI i PPI w Chinach są nieco wyższe od oczekiwań, przez co już niebawem Ludowy Bank Chin może zareagować na te dane konkretnymi decyzjami, ale największe zainteresowanie wzbudziło inne wydarzenie. Japonię nawiedziło groźne trzęsienie ziemi, w wyniku czego na tokijskiej giełdzie odnotowano spadki i nastąpiło osłabienie jena. Mimo sytuacji w kraju już przed godz. 9.00 japońska waluta zdołała odrobić straty.

REKLAMA

Klastering opłacalny dla polskich firm?

Ministerstwo Gospodarki ocenia klastry jako skuteczny sposób stymulowania współpracy środowisk naukowych z przedsiębiorcami. Najważniejszy jest przepływ informacji i technologii pomiędzy firmami, a jednostkami naukowymi.

Niemcy kupują, Polacy eksportują

Styczeń br. przyniósł wzrost w eksporcie o 17 % w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego. Import natomiast wzrósł o 9 proc. - podał GUS. Duża w tym zasługa zachodnich sąsiadów.

Bardziej zgodne prognozy inwestorów

Z ostatniej ankiety Investors Intelligence, która powstaje na bazie opinii na temat rynku akcji, prezentowanych w najlepiej znanych newsletterach inwestycyjnych w USA, wynika, że zwiększył się odsetek zarówno byków, jak i niedźwiedzi. Odsetek inwestorów, liczących na wzrost kursu, wzrósł z 50,6% w ubiegłym tygodniu do 52,2% obecnie. Grono byków, które stanowiło w zeszłym tygodniu 19,5%, rozrosło się do 21,1%.

GIODO nałoży grzywnę na firmę

7 marca br. weszła w życie nowelizacja ustawy o ochronie danych osobowych. Przyznaje ona GIODO prawo do nałożenia grzywny na podmioty, które nie wykonały jego wcześniejszych decyzji.

Przedsiębiorca i konsument w sądzie polubownym

Świadomość społeczna o sposobach rozwiązywania sporów pomiędzy konsumentem, a przedsiębiorcą jest niewielka. 25% obywateli nigdy nie słyszało o instytucjach pomagających w rozstrzyganiu konfliktów.

Dobra koniunktura na polskim rynku pracy!

Pracodawcy optymistycznie patrzą na II kwartał 2011 r. Najlepsze perspektywy dla poszukujących pracy w budownictwie i przemyśle wydobywczym. Jak wynika z opublikowanego wczoraj raportu Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia w Polsce należy spodziewać się przyspieszenia tempa wzrostu zatrudnienia w II kwartale 2011 r. Prognoza netto zatrudnienia dla Polski na osiąga +12%, co oznacza, że więcej polskich pracodawców planuje zatrudniać, niż redukować zatrudnienie. Wynik ten stawia Polskę w pierwszej trójce pośród 21 krajów z regionu Europa – Bliski Wschód – Afryka, w których przeprowadzane jest badanie.

Aukcja w Portugalii istotna dla inwestorów

Najważniejszym wydarzeniem dzisiejszego dnia stanie się aukcja 2-letnich obligacji Portugalii. Jej wynik poznamy ok. godz. 11.30. Choć mowa tu o kwocie, opiewającej zaledwie na 0,75-1,0 mld EUR, znaczenie przetargu będzie duże.

Kopie paragonów firma przechowa przez 5 lat

Tylko do końca 2011 r. przedsiębiorcy będą mogli przechowywać kopie paragonów przez okres dwóch lat. Od 1 stycznia 2012 r. okres ten wydłuży się ponad dwukrotnie.

System handlu emisją CO2 znów działa

Od 7 marca znów działa polski system handlu emisjami CO2. Blokada trwała przez prawie dwa miesiące. Zgodę na przywrócenie wyraziła Komisja Europejska.

Firmy dostaną zwrot VAT w 30 zamiast 60 dni

Skrócenie terminu zwrotu podatku VAT do 30 zamiast 60 dni to jeden z zapowiadanych przez Ministerstwo Gospodarki pomysłów na redukcję obowiązków informacyjnych. Krótszy okres oczekiwania na zwrot może przyczynić się do poprawy płynność i obniżenia kosztów podatkowych w wielu polskich przedsiębiorstwach.

Realizacja poniedziałkowych zysków

W poniedziałek kurs eurodolara osiągnął największą wartość od 8 listopada 2010 roku, zdobywając poziom 1,4035. Mimo to nie udało mu się wytrwać do końca dnia powyżej wartości 1,4000. Rynek uległ chęci realizacji zysków.

Usługi portowe: VAT bez wad

Ministerstwo Gospodarki zapowiada wprowadzenie szybszego zwrotu nadpłaconego podatku VAT i ułatwienia w rozliczeniu się z fiskusem w polskich portach. Krajowe firmy mają dzięki temu stać się bardziej konkurencyjne na międzynarodowych rynkach.

Ile firm należy do kobiet?

Co trzecia firma w kraju należy do kobiety. Polki prowadzące własny biznes to osoby wykształcone i poświęcające pracy więcej czasu niż osoba na etacie.

Rynek pracy w Polsce w lutym 2011

Pod koniec lutego 13,2% Polaków, dokładnie tyle samo co rok temu, figurowało w statystykach jako bezrobotni. W zeszłym miesiącu bezrobocie rejestrowane zwiększyło się o 0,2 punku procentowego. W 15 województwach wzrosła stopa bezrobocia. Najsilniejszy wzrost odnotowano w warmińsko-mazurskim, najsłabszy – w lubuskim.

Energia dla firm będzie tańsza?

4 marca 2011 r. Sejm przyjął projekt ustawy o efektywności energetycznej. Nowe regulacje mają na celu obniżenie cen energii dla odbiorców końcowych, w tym polskich przedsiębiorstw. Ustawa wprowadza m.in. system białych certyfikatów.

Na stacjach benzyna droga, a piwa brak

Pijani kierowcy to przeszłość - zapowiadają senatorowie. Projekt nowelizacji zakazującej sprzedaż piwa i innych rodzajów alkoholu na stacjach benzynowych przygotowała grupa kilkunastu polityków. Wyprzedzić może ich jednak sama gospodarka. Eksperci zapowiadają gwałtowny wzrost cen paliwa jeszcze w tym tygodniu.

Czy dolar wykorzysta dane Departamentu Pracy do odreagowania?

Wczoraj prezes ECB zachwiał w posadach oczekiwaniami rynku odnośnie wysokości stóp procentowych w Eurolandzie. Już wkrótce może okazać się, że nadzieje, które rozbudził, nijak mają się do rzeczywistości. Dzisiaj jednak oczy inwestorów zwrócą się w inną stronę: comiesięcznych danych, które o godz. 14.30 opublikuje Departament Pracy USA.

Dzienniki Ustaw dostępne tylko w internecie

4 marca 2011 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych. Ta przygotowana przez rząd zmiana przewiduje, że Dziennik Ustaw i Monitor Polski dostępne będą wyłącznie w formie elektronicznej (publikacja tylko na stronie internetowej) już od 2012 roku. Można jednak mieć wątpliwości, co do zgodności tej nowelizacji z Konstytucją. Tylko ok. 50% Polaków ma dostęp do Internetu.

E-sąd nie jest skomplikowany

Spółkę z o.o. założysz przez Internet w ciągu 24h

Nowelizacja ustawy Kodeks spółek handlowych umożliwi złożenie elektronicznego wniosku o rejestrację spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.  Sejm przyjął ustawę umożliwiającą założenie spółki z o. o. w ciągu 24 godzin on-line.

Rynek szykuje się na przemówienie Tricheta

W styczniu inflacja w strefie euro wzrosła do 6,1 proc. r/r, co spowodowało w środę zwyżkę eurodolara. Odczyt ADP, zawierający prognozy dla amerykańskiego rynku pracy, okazał się lepszy od oczekiwań i wskazywał na utworzenie 217 tys. nowych, pełnoetatowych stanowisk pracy w sektorach pozarolniczych. Opublikowane o godz. 14.15 dane nie wypłynęły jednak na kurs EUR/USD.

PKB na zielono

W czwartym kwartale 2010 roku PKB wzrósł o 4,4%, wobec 4,2% w trzecim kwartale. W całym 2010 roku wzrost gospodarczy wyniósł 3,8%. - podał GUS. Szybkość rozwoju polskiej gospodarki jest jedną z najwyższych w Unii Europejskiej.

Stopy procentowe bez zmian

Na zakończonym w środę posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej nie podwyższyła stóp procentowych. Ekonomiści zapowiadają jednak ich wzrost w najbliższych miesiącach.

SSE najbardziej wykorzystuje branża ceramiczna

Jak wynika z analiz Firmy Doradczej KPMG, stopień wykorzystania zwolnienia z podatku dochodowego w specjalnych strefach ekonomicznych kształtuje się różnie w zależności od sektora, w którym działa dane przedsiębiorstwo. Zdecydowanym liderem jest branża ceramiczna, w której 54% przedsiębiorców planuje pełne bądź prawie pełne (90-100%) wykorzystanie zwolnienia podatkowego. Na czołowych pozycjach znalazł się także sektor budowlany (47%) oraz papierniczy i poligraficzny (45%).

Decyzja RPP a zróżnicowane oczekiwania rynku

We wtorek eurodolar podjął kolejną próbę sforsowania bariery 1,3850, która została ustanowiona przez tegoroczny szczyt. Tak jak poprzednim razem testowanie tego poziomu zakończyło się fiaskiem. Podczas dzisiejszych notowań kurs EUR/USD nie powinien opuszczać przedziału 1,3700-1,3850.

Uważaj na telefon z UOKiK-u

Przedsiębiorcy skarżą się na osoby podszywające się pod asystentów działających rzekomo w imieniu Prezes UOKiK. Podający się za pracowników Urzędu dzwonią do wybranych firm żądając podania nieudostępnianych publicznie informacji. UOKiK apeluje o rozwagę.

Przemysł nadal w formie

W lutym br. indeks PMI dla Polski lekko spadł do 53,8 pkt. Mimo to polski przemysł nadal utrzymuje tendencję rozwoju.

Pracodawcy coraz bardziej opiekują się zdrowiem pracowników

Koszty ponoszone przez pracodawców na opiekę medyczną i ochronę zdrowia swoich pracowników wzrosły w Europie o 3,3 % w 2010 roku. Dla wielu europejskich gospodarek był to wzrost silniejszy od wzrostu płac czy inflacji.

Masz zasiłek? Dorobisz więcej

Od dziś korzystający ze świadczeń i zasiłków dorobią więcej. Jest to rezultat wchodzących w życie zmian dotyczący zasad zmniejszania i zawieszania świadczeń przedemerytalnych.

Luty był przełomowy dla GPW

WIG rozpoczął marzec na od zwyżki, sięgającej 0,5%, dzięki czemu już udało mu się zredukować straty z niefortunnego lutego do 0,2%. W zeszłym miesiącu najlepiej radziły sobie spółki z branży chemicznej, przynosząc ponad 5% zysków i zawyżając tegoroczny wzrost do 30%. Najgorzej wypadło budownictwo.

Inflacja na wyżynach

Średnia oczekiwana stopa inflacji konsumentów rośnie od czterech miesięcy. W lutym spodziewali się oni, że w perspektywie 12 miesięcy inflacja będzie wynosić 3,2 proc., wobec 3 proc. w styczniu - podał NBP.

W oczekiwaniu na dane o inflacji w Eurolandzie

Dolar rozpoczyna tydzień od niewielkiej korekty, związanej z piątkowym umocnieniem, która może mieć charakter tymczasowy. Uwadze inwestorów nie powinien umknąć wywiad, przeprowadzony z szefem Narodowego Banku Szwajcarii (SNB). Mimo mocnego franka Philipp M. Hildebrand wyraził swoje optymistyczne nastawienie do perspektywy gospodarki.

Usługi portowe bedą tańsze?

Sejm przyjął preferencyjną, zerową stawkę podatku VAT na usługi realizowane w portach morskich. Dotychczasowa obecna stawka 23-proc. obniża konkurencyjność polskich portów.

Sejm przyjął ustawę o ograniczaniu barier dla przedsiębiorców

Sejm przyjął 25 lutego ustawę o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców. Ministerstwo Gospodarki zapowiada kolejne kroki w postaci redukcji obowiązków informacyjnych.

WIG20 skutecznie opiera się niedźwiedziom

Po tym jak indeks warszawskich blue chipów zaliczył spadek o 1,7 proc., zatrzymał się w okolicach 2650 punktów, gdzie znajduje się od pięciu sesji. W tym czasie niedźwiedzie usiłowały rozpocząć rajd w kierunku 2600 punktów – bezskutecznie.

Galopujące ceny ropy jednak szkodliwe?

W czwartek cena ropy naftowej w Londynie zbliżyła się aż do 120 dolarów za baryłkę. Jeżeli trend wzrostowy utrzyma się, polską gospodarkę może czekać pogorszony bilans handlowy i wzrost inflacji.

Ustawa deregulacyjna coraz bliżej?

Kierownictwo Ministerstwa Gospodarki przyjęło projekt założeń ustawy deregulacyjnej. Projekt zawiera dwie części: pierwsza poświęcona jest redukcji obowiązków informacyjnych nałożonych na przedsiębiorców, druga - ograniczeniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców.

Euro umacnia się względem światowych walut

Najnowsza ankieta Investors Intelligence, prezentująca poglądy autorów najbardziej opiniotwórczych biuletynów inwestycyjnych w USA, nie ujawniła jeszcze pogorszenia nastrojów na rynkach finansowych. Odsetek niedźwiedzi , czyli pesymistów, spadł do niecałych 19%, zaś odsetek byków, zwolenników zwyżek, skoczył do 53,3%.

Przedsiębiorcy martwią się o krajową gospodarkę

Mikro, mali i średni przedsiębiorcy w Polsce obawiają się kierunku w jakim podąża krajowa gospodarka. Odsetek twierdzących, że sytuacja gospodarcza kraju pogorszy się wzrósł aż o 16 pkt. proc. w stosunku do kryzysowego 2009 roku.

Sytuacja w Libii bez wpływu na paliwo w Polsce

Zdaniem specjalistów z Ministerstwa Gospodarki obecna sytuacja w Libii nie ma bezpośredniego wpływu na bezpieczeństwo energetyczne Polski. Do największych odbiorców libijskiej ropy należą Włochy, Irlandia i Austria.

Prezydent podpisał ustawę żłobkową

Wczoraj prezydent podpisał ustawę o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3. Zgodnie z jej postanowieniami opieka nad dziećmi będzie realizowana przez: żłobek, klub dziecięcy, dziennego opiekuna oraz nianię.

Cukrowe interesy już nie takie słodkie

O ponad 30% wzrosły ceny cukru w związku z rosnącym popytem oraz regulacją produkcji przez Komisję Europejską. Cukiernicy i piekarze załamują ręce.

REKLAMA