reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Jedna deklaracja CIT dla firm działających w kilku krajach UE

Jedna deklaracja CIT dla firm działających w kilku krajach UE

Komisja Europejska zaproponowała 16 marca 2011 r. stworzenie wspólnego zbioru przepisów podatkowych dla przedsiębiorstw, które prowadzą działalność w więcej niż jednym kraju UE. Pozwoli to tym przedsiębiorstwom składać pojedyncze - skonsolidowane - rozliczenie podatkowe obejmujące ich łączne dochody uzyskane w UE.

Zdaniem Komisji Europejskiej wprowadzenie wspólnego dla całej UE systemu opodatkowania przedsiębiorstw (CIT) ułatwi im prowadzenie działalności na jednolitym rynku, a także obniży jej koszty.

Pozwoliłoby to zwiększyć konkurencyjność Unii i przyczyniłoby się do wzrostu gospodarczego oraz podniesienia poziomu zatrudnienia.

Jak wynika z szacunków Komisji, nowe przepisy pozwoliłyby firmom zaoszczędzić w sumie około 2 mld euro. Dodatkowe oszczędności w wysokości 1 mld euro uda się osiągnąć, jeśli dzięki uproszczonym przepisom podatkowym przynajmniej 5% małych przedsiębiorstw z UE rozszerzy swoją działalność na inne kraje.

Unia stałaby się również bardziej atrakcyjna dla firm spoza jej terytorium, którym w oparciu o nowe przepisy również łatwiej byłoby prowadzić działalność w państwach członkowskich.

Stawki podatku dochodowego od osób prawnych w krajach UE nie ulegają zmianie. Państwa członkowskie nadal mogą same decydować o stawkach podatku dochodowego od przedsiębiorstw.

Obliczając należny podatek, przedsiębiorstwa będą mogły wybrać, czy chcą rozliczać się osobno w poszczególnych krajach czy w oparciu o wspólny zbiór przepisów.

Wyobraźmy sobie firmę, która prowadzi działalność w czterech państwach UE - w trzech z nich osiąga zyski, w jednym ponosi straty.

Taka firma będzie mogła złożyć jedno zeznanie podatkowe zamiast czterech. Dzięki temu będzie mogła zsumować swoje zyski, odjąć od nich straty i w oparciu o wspólne przepisy określić wysokość zwolnień i odliczeń podatkowych, co pozwoli ustalić jedną - skonsolidowaną - podstawę opodatkowania - CCCTB (Common Consolidated Corporate Tax Base).

Algirdas Šemeta, komisarz ds. podatków, unii celnej, audytu oraz zwalczania nadużyć finansowych, stwierdził: „Dzięki CCCTB prowadzenie biznesu w UE będzie łatwiejsze, mniej kosztowne i wygodniejsze. Otworzy także drzwi dla MŚP pragnących rozwijać swoją działalność poza rynkiem krajowym. Dzisiejszy wniosek jest korzystny dla przedsiębiorców i korzystny dla światowej konkurencyjności Unii Europejskiej.”

Poszczególne z owych czterech krajów naliczą od określonej części podstawy odpowiednią kwotę podatku - w oparciu o swoje krajowe stawki. Odpowiednią część podstawy określa się za pomocą metody szczegółowo opisanej w nowych przepisach.

Przedsiębiorstwa będą mogły korzystać z CCCTB na zasadzie dobrowolności. Oznacza to, że tylko te firmy, które uznają, że odniosą korzyści z jednolitego systemu unijnego, będą mogły wybrać jego stosowanie, natomiast pozostałe przedsiębiorstwa nadal będą rozliczać się w ramach systemów krajowych.

Aby propozycja Komisji weszła w życie, rządy państw członkowskich muszą ją przyjąć po zasięgnięciu opinii Parlamentu Europejskiego.

Polecamy: VAT 2011

Polecamy: Podatki 2011

CCCTB – Questions and answers

Źródło: Komisja Europejska; polskawue.gov.pl

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Jurczyk

Pasjonat motoryzacji

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama