REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Eurodolar coraz bliżej naruszenia szczytu z listopada 2010 r.

W piątek najwięcej uwagi inwestorzy poświęcili danym na temat amerykańskiego rynku pracy. Odnotowano zwiększenie liczby etatów w sektorze pozarolniczym o 216 tys., podczas gdy oczekiwano wzrostu na poziomie 190 tys. W marcu Amerykanom udało się również obniżyć stopę bezrobocia do 8,8 proc.

Spółka z o.o. w 24 godziny od 2012 r.

Przedsiębiorcy założą spółkę z o.o. w jeden dzień i to przez internet już w przyszłym roku. Z e-procedury wyłączone będzie wnoszenie wkładów niepieniężnych.

Usługi portowe bardziej konkurencyjne

Od 1 kwietnia 2011 r. obowiązuje zerowa stawka podatku VAT na usługi realizowane w portach morskich. Zdaniem Ministerstwa Gospodarki dotychczasowa 23-proc. stawka obniżała konkurencyjność polskich portów.

Do Niemiec exodusu nie będzie

Od 1 maja 2011 r. otwierają się dla Polaków rynki pracy Niemiec i Austrii. Nie należy spodziewać się masowej emigracji za chlebem - wynika z badań "Niedobór talentów".

REKLAMA

30 kwietnia będą otwarte wszystkie urzędy skarbowe

W sobotę 30 kwietnia 2011 r., tuż przed upływem terminu składania zeznań za 2010 r., zaplanowano sobotę pracującą w urzędach skarbowych. W tym dniu urzędy będą pracować w godzinach od 9.00 do 13.00. Pamiętajmy, że ostatnim dniem na złożenie PIT-ów za 2010 rok (oprócz PIT-28, PIT-16A i PIT-19A, które trzeba było złożyć do końca stycznia) jest poniedziałek 2 maja 2011 r.

Czy zwyżki na giełdach to tylko żart?

Już niebawem przekonamy się, w jakim stopniu wzrost giełdowych indeksów był pochodną zakończenia kwartału, a na ile znamionował siłę rynków finansowych. Ich odporność na złe wieści może być większa niż sądzimy.

Mężczyzna pożegna się z zarządem

Rząd Niemiec zamierza przekonać największe spółki giełdowe do trzykrotnego zwiększenia liczby kobiet w swoich zarządach (do 10%). Jeżeli nie nastąpi to do połowy 2013 roku, firmy zostaną do tego zmuszone drogą ustawową.

Bariery dla firm na czarnej liście

W 2010 roku przybyło barier, które utrudniają prowadzenie działalności gospodarczej. PKPP Lewiatan przedstawiła „Czarną Listę Barier".

REKLAMA

Niezależność warszawskiego parkietu

W środę na światowych giełdach ostatnie zdanie należało do byków. Mniej jednoznaczne były notowania w Chinach i Polsce. Trudno przewidzieć, czy odreagowanie na GPW nastąpi jeszcze dzisiaj, ale nie można wykluczyć takiej ewentualności.

Niezależność warszawskiego parkietu

W środę na światowych giełdach ostatnie zdanie należało do byków. Mniej jednoznaczne były notowania w Chinach i Polsce. Trudno przewidzieć, czy odreagowanie na GPW nastąpi jeszcze dzisiaj, ale nie można wykluczyć takiej ewentualności.

Przedsiębiorca będzie miał lepiej

Ustawa o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców ingeruje w kilkadziesiąt innych ustaw. Zastępuje zaświadczenia oświadczeniami i umożliwia naturalne przekształcanie działalności gospodarczej osób fizycznych oraz spółdzielni pracy w podmioty prawa handlowego.

Firmy chętniej zmieniają sprzedawców prądu

Prawie 10 tysięcy odbiorców wszystkich grup taryfowych zdecydowało się na zmianę dostawcy energii elektrycznej. Z prawa wyboru sprzedawcy korzysta coraz więcej firm.

Zagadkowe umocnienie dolara

Wczoraj amerykańscy inwestorzy na rynkach akcji w Stanach Zjednoczonych i Azji nie mogli narzekać na brak dobrej passy. Od wzrostu chińskiego indeksu SSEC o 0,21%, poprzez zwyżkujący o 0,71% S&P 500 aż po Nikkei 225, który znalazł się 2,64% nad kreską, obserwujemy sygnały, świadczące o poprawie globalnych nastrojów. Natomiast pewnym zaskoczeniem było umocnienie się dolara.

Branża paliwowa psuje benzynę i LPG

Prawie 3,5 proc. próbek benzyny i oleju napędowego nie spełnia norm jakościowych. Kontrola Inspekcji Handlowej w 2010 roku pokazał, że pogorszył się dostępny na stacjach gaz LPG. W razie uszkodzenia samochodu przedsiębiorca z branży paliwowej może być pociągnięty do odpowiedzialności.

Zamówienia nie dla wykonawców?

Znajdująca się w toku procedury legislacyjnej nowelizacja ustawy o zamówieniach publicznych osłabia pozycję wykonawcy względem zamawiającego. Problemem może być też stosowanie jako jedynego kryterium najniższej ceny oferowanej przez wykonawców.

Nowelizacja ustawy o zamówieniach publicznych ze szkodą dla wykonawców

Już niedługo prezydent otrzyma do podpisania krzywdzącą dla wykonawców nowelizację ustawy o zamówieniach publicznych. W myśl nowego projektu zamawiający będzie mógł stosować pewne formy nacisku na firmę, podczas kiedy wykonawca zostanie pozbawiony możliwości obrony. Ponadto rynek zamówień publicznych zepsuje uwarunkowanie wyboru oferty przez cenę, stosowaną jako jedyne kryterium wyboru.

Płać PIT tam gdzie mieszkasz - to do Ciebie wróci

Bez PIT-a d... zbita – tak zachęca Piaseczno do rozliczania PIT w tej gminie osoby mieszkające tam ale zarejestrowane podatkowo w urzędzie skarbowym w innej gminie (np. w miejscu poprzedniego zamieszkania). Jeżeli nie wiadomo o co chodzi w tym haśle (d… może oznaczać różne rzeczy np. drogę), to jak zwykle chodzi o pieniądze, a konkretnie o dochody gminy z PIT.

NIP żegnamy od stycznia

Od 1 stycznia 2012 r. osoby fizyczne, które są objęte rejestrem PESEL i nie prowadzą działalności gospodarczej lub nie są zarejestrowanymi podatnikami podatku VAT, nie będą posiadały Numeru Identyfikacji Podatkowej. Urządowi skarbowemu wystarczy PESEL.

Firmy wpływają na szkoły

Przedsiębiorstwa nie mogą znaleźć odpowiednich pracowników pomimo wysokiego bezrobocia. Absolwenci szkół oraz uczelni nie mają wystarczających kwalifikacji do zatrudnienia - są to główne wnioski z konferencji „Jaka edukacja i nauka w XXI wieku? - Głos Biznesu" zorganizowanej przez PKPP Lewiatan.

TK orzeknie w sprawie cofnięcia zezwolenia na sprzedaż alkoholu

Czy przedsiębiorca, który zapewnił przestrzeganie określonych w ustawie zasad sprzedaży i podawania alkoholu, a sam ich nie naruszył ponosi odpowiedzialność za działania swojego pracownika? W sprawie wypowie się Trybunał Konstytucyjny. 

Firmy oszczędzą na badaniach lekarskich

Pracownicy nie muszą już przechodzić wstępnych badań lekarskich, jeśli przerwa między kolejną umową o pracę nie będzie dłuższa niż jeden miesiąc. Dla firm oznacza to oszczędności w wydatkach.

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni nie dbają o klientów

Błędne informacje o prawach konsumentów, utrudnianie przeczytania umowy przed jej podpisaniem, podawanie błędnych informacji o prawach abonentów oraz niezgodne z prawem naliczanie opłat za wcześniejsze rozwiązanie umowy – to tylko niektóre praktyki zakwestionowane przez Prezes UOKiK.

Najlepsi menedżerowie w Polsce

Na początku lutego br. w ramach ogólnopolskiego Finału I Mistrzostw Polski Kadry Menedżerskiej wyłoniono najlepszych przedstawicieli kadry kierowniczej w Polsce. Diners Club Polska, który jest mecenasem mistrzostw podsumowuje ich przebieg.

Wzrost presji inflacyjnej w strefie euro

Przyśpieszenie gospodarcze w strefie euro natrafiło na pierwszą przeszkodę. Wstępny odczyt wskaźników wyprzedzających koniunkturę za marzec świadczy o lekkim regresie. Spadek PMI dla sektora usług oraz przemysłu wyniósł 58,2 pkt., podczas kiedy w lutym indeks ten osiągnął 57,5 pkt.

Zmiany w działaniu „Ułatwianie startu młodym rolnikom”

16 marca br. znowelizowane zostało rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Ułatwianie startu młodym rolnikom”. Zmiany dotyczą zasad naboru wniosków oraz warunków przyznawania i wypłaty pomocy.

Nie reaktywujesz przedwojennej spółki

Akcje kolekcjonerskie nie są podstawą do reaktywowania przedwojennych spółek. Obowiązujące przepisy ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym ograniczają stosowanie wyciągów, odpisów i zaświadczeń z dawnego rejestru handlowego do celów innych niż rejestracja spółki w KRS.

Szczyt UE początkiem końca wzrostów eurodolara?

W środę decyzje inwestorów były zdeterminowane przez wydarzenia w Portugalii. Tamtejszy parlament nie zgodził się na dalsze cięcia budżetowe i po godz. 16.00 odrzucił propozycję programu oszczędnościowego, mającego ograniczyć deficyt do 4,6% PKB. Zgodnie z obietnicami José Sócrates zrezygnował ze stanowiska premiera.

Firmy więcej zapłacą za interpretacje podatkowe

Najnowsza wersja projektu nowelizacji Ordynacji podatkowej zakłada podniesienie opłat za wydanie interpretacji do 1000 złotych. Teraz zapłacić trzeba 40 złotych. Na obecnym etapie zmiany nie obejmują sektora MŚP.

Ustawa refundacyjna zahamuje przemysł?

Brak naniesienia poprawek do projektu ustawy refundacyjnej może spowodować negatywne konsekwencje dla krajowego sektora farmaceutycznego. Zacznie on generować straty - wynika z analizy Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową. Dzięki krajowej produkcji Polska pozostaje krajem o najniższych cenach leków w Unii Europejskiej.

Poczta gra w monopol

Doręczanie oraz przyjmowanie przekazów pocztowych pomimo zmian w przepisach nadal pozostaje zastrzeżone dla Poczty Polskiej. Pozostawione definicje przekazu pocztowego nie pozwalają na przełamanie monopol operatora państwowego przez prywatnych przedsiębiorców.

Scenariusz „bailoutu” w Portugalii potęguje ryzyko na rynkach

Kurs eurodolara utrzymuje się poniżej poziomu 1,42, jednakże strefa wsparcia, usytuowana w rejonie 1,4121-57, nie została złamana. Wczoraj wieczorem odbyła się specjalna konferencja, podczas której swoje wystąpienie miał rzecznik socjaldemokratycznej PSD. Przedstawiciel opozycji nawoływał do odrzucenia projektu rządu, tzw. Programu Stabilizacji i Wzrostu.

Mniej inwestycji, mniej eksporterów

W 2010r. poprawiły się wyniki finansowe przedsiębiorstw. Przychody z prowadzonej działalności wzrastały szybciej niż koszty związane z ich uzyskaniem - podał GUS. Jednocześnie zmniejszyła się liczba firm eksporterów.

Niech firmy będą odpowiedzialne

Organizacja pracodawców Pracodawcy RP przygotowała Kodeks Odpowiedzialnego Biznesu. Dokument stanowi zbiór zasad, jakimi powinny kierować się odpowiedzialne firmy. Z kodeksem zapoznali się przedstawiciele kluczowych dla gospodarki sektorów, m.in. teleinformatycznego, paliwowo-energetycznego, farmaceutycznego, finansowego, FMCG oraz budowlanego.

Wyważona postawa Marka Belki

Dzisiaj rano można było zapoznać się z treścią wywiadu z Markiem Belką. Prezes Narodowego Banku Polskiego nie wyklucza tego, że na rynkach finansowych nastąpiło przeszacowanie oczekiwań wobec banku centralnego, dotyczących podwyżek stóp procentowych w skali roku (100 pb.).

W Unii mniej formalności dla małego biznesu

Przeprowadzony niedawno przegląd polityki UE uwidocznił korzyści, jakie przyniósł europejskim firmom przyjęty w 2008 r. Small Business Act: ograniczył koszty zakładania przedsiębiorstw w UE i znacznie uprościł wiążące się z tym procedury administracyjne.

Jedna deklaracja CIT dla firm działających w kilku krajach UE

Komisja Europejska zaproponowała 16 marca 2011 r. stworzenie wspólnego zbioru przepisów podatkowych dla przedsiębiorstw, które prowadzą działalność w więcej niż jednym kraju UE. Pozwoli to tym przedsiębiorstwom składać pojedyncze - skonsolidowane - rozliczenie podatkowe obejmujące ich łączne dochody uzyskane w UE.

Odpływ środków finansowych z funduszy akcyjnych

Ataki na Libię to kolejny czynnik pozagospodarczy, który należy uwzględnić w prognozach inwestycyjnych. Naloty sił zbrojnych mają na celu odebranie władzy Kaddafiemu i unormowanie sytuacji w tym państwie. Tymczasem na rynku funduszy akcyjnych nastąpił największy od lipca 2010 r. odpływ pieniędzy.

Składki na PFRON po raz ostatni według starych zasad

Dziś upływa termin opłacania składek na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych za luty 2011. Ostatni raz firmy rozliczą się według dotychczasowych zasad.

Przedsiębiorco, sprawdź termin ważności swojego dowodu

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przypomina, że dowody osobiste wydane w 2001 roku tracą ważność jeszcze w tym roku.

Płace i zatrudnienie w górę!

Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w lutym br. wzrosło o 0,2 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca. W ujęciu rocznym zwiększyło się o 4,1 proc. - podał GUS. Natomiast przeciętne wynagrodzenie w firmach osiągnęło 3 422,14 zł i wzrosło o 0,9 proc. w stosunku do stycznia. W odniesieniu do lutego 2010 r. było wyższe o 4,1 proc.

Interwencja osłabiająca jena

Po wczorajszych publikacjach można by wnioskować, że banki centralne nie połączą swoich sił, aby doprowadzić do osłabienia jena. A jednak wczoraj w nocy, podczas wideokonferencji, okazało się, że przedstawiciele państw grupy G-7 są w stanie podjąć współpracę w tej kwestii.

Wiosna budzi branżę budowlaną

Produkcja budowlana w lutym br. wzrosła o 23% - podał GUS. "Budownictwo będzie jedną z najszybciej rozwijających się branż w tym roku" - mówi dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

Rośnie produkcja sprzedana

O 10,7% wzrosła produkcja sprzedana przemysłu w lutym br. w stosunku do analogicznego okresu 2010 r. Była także wyższa o 3,5% względem stycznia 2011 - poinformował GUS.

Cena franka najwyższa od dwóch lat

Dzisiaj za franka szwajcarskiego płacono 3,27 zł. Ostatnio CHF był tak drogi w lutym 2008 r., kiedy żniwa zbierał kryzys gospodarczy w światowej gospodarce. Szwajcarska waluta jest o krok od ustanowienia nowego rekordu, osiągnięcia wartości zbliżonej do 3,3 zł.

Firmy płacą pracownikom więcej

Luty br. przyniósł wzrost zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw o 0,2% w stosunku do stycznia - podał GUS. Przeciętne wynagrodzenie w firmach osiągnęło poziom 3 422,14 zł. Oznacza to, że pracownicy zyskali 0,9%.

Barierą dla firm są niejasne podatki

Rozumienie i stosowanie przepisów podatkowych stwarza małym i średni firmom trudności. Jako barierę w rozwoju nieprzejrzysty system podatkowy wskazuje 73% przedsiębiorstw z sektora MŚP. W szczególności problem dotyczy podatków pośrednich.

Od 1 maja pracę dla Polaków w Niemczech bez ograniczeń!

Od 1 maja 2011 Polacy będą mogli bez ograniczeń podejmować pracę w Niemczech, Austrii i w Szwajcarii. Do pracy tylko w Niemczech może wyjechać 300-400 tys. naszych rodaków. Zatrudnienie będą mogli znaleźć głównie pracownicy z wykształceniem technicznym, np. elektrycy, elektronicy, inżynierowie budowlani.

Firmy zainwestują, ale nie teraz

Od początku roku do końca lutego br. zmniejszyły się zasoby środków pieniężnych na kontach firm. Depozyty skurczyły się aż o 7,9%. Kredyty firm wzrosły minimalnie, o 1,2 proc. - podał NBP.

Od 1 maja praca w Niemczech bez ograniczeń

Od 1 maja 2011 Niemcy, Austria i Szwajcaria otworzą rynki pracy dla obywateli Polski. Zatrudnienie będzie można podjąć z pominięciem dotychczasowych ograniczeń. Granice naszego kraju może przekroczyć nawet 300-400 tys. rodaków.

Portugalia vs FED

Treść opublikowanego wczoraj komentarza do posiedzenia FOMC nie była zaskakująca. Richard Fisher i Charles Plosser dostosowali się do większości. Co za tym idzie, przedział wahań dla stopy funduszy federalnych to w dalszym ciągu 0,00-0,25 proc., a wartość programu wykupu długoterminowych obligacji (QE2), który wystartował w listopadzie, nadal opiewa na 600 mld USD.

REKLAMA