REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pieniądze na rehabilitację niepełnosprawnych mogą nie trafić do firm

REKLAMA

REKLAMA

W przyszłym roku pracodawcy zatrudniający osoby niepełnosprawne mogą stracić wsparcie finansowe PFRON. Wdrożenie przepisów ustawy o finansach publicznych może doprowadzić do zmian w funkcjonowaniu systemu wsparcia osób niepełnosprawnych.

1 stycznia 2012 roku wchodzą w życie przepisy ustawy o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157 poz. 1241 z późn. zm.) z 27 sierpnia 2009 r., odnoszącymi się do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Duże zaniepokojenie wyraził, jako organizacja pracodawców Business Centre Club.

REKLAMA

Spowodują one, że PFRON, który obecnie jest samodzielnym podmiotem prawnym dysponującym własnym budżetem, będzie funkcjonował na zasadzie funduszu celowego.

Z punktu widzenia przedsiębiorców:

• Obecnie z dofinansowania z PFRON do pensji pracowników korzysta duża rzesza pracodawców.

• Utrata osobowości prawnej przez PFRON oznacza zniesienie społecznej kontroli nad środkami funduszu, których przedsiębiorcy są płatnikami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• Rozwiązanie, przeciw któremu protestuje BCC, niesie ze sobą ryzyko, że pracodawcy nie otrzymają już takiego jak obecnie wsparcia przy zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

REKLAMA

• Brak zachęt dla przedsiębiorców i uzależnienie dotacji dla firm od sytuacji budżetu państwa, spowoduje spadek zatrudnienia niepełnosprawnych, a firmy przystosowane do zatrudniania osób z niepełnosprawnością mogą znaleźć się w poważnych kłopotach finansowych.

– Ustanowienie funduszu jednostką budżetową może oznaczać, że w sytuacji problemów finansowych budżetu, zabraknie pieniędzy na realizację zadań z zakresu rehabilitacji osób niepełnosprawnych zarówno zawodowej, jak i społecznej. Nie będzie po prostu instytucji gwarantującej, że środki przeznaczone na rehabilitację osób niepełnosprawnych trafią do zatrudniających ich firm – tłumaczy Zofia Żuk, kanclerz Loży Siedleckiej BCC i prezes zarządu firmy Łuksja, zatrudniającej 177 osób niepełnosprawnych.

Polecamy: Jak założyć własną firmę?

Uważamy, że dopracowywany przez lata, obecny, system wspierania osób niepełnosprawnych w Polsce jest dobry i nie ma takiej konieczności, by wdrażać niekorzystne zmiany w jego funkcjonowaniu. Jeżeli osobowość prawna PFRON-u zostanie zlikwidowana, nastąpi organizacyjny chaos, który odczują przede wszystkim osoby niepełnosprawne – potencjalni adresaci środków funduszu.

REKLAMA

Przekazanie Oddziałów PFRON do samorządów wojewódzkich spowoduje dodatkowe koszty związane z przenoszeniem pracowników, jak też trudności w realizacji dotychczasowych zadań, szczególnie wcześniej zawartych umów. Wzrost kosztów spowoduje również konieczność wdrażania nowych systemów informatycznych. Nasuwa się pytanie, czy przy obecnej trudnej sytuacji budżetu Państwa stać nas na ponoszenie takich wydatków?

Wchodzące od nowego roku zmiany legislacyjne nie określają również jasno tego czym ma zajmować się biuro obsługi funduszu, a czym biuro obsługi pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych, co może prowadzić do sporów kompetencyjnych i wątpliwości interpretacyjnych w kwestii zakresu działania obu tych jednostek.

Wdrożenie zapisów ustawy o finansach publicznych może doprowadzić do niekorzystnych zmian w funkcjonowaniu systemu wsparcia osób niepełnosprawnych zarówno od strony organizacyjnej jak i społecznej co doprowadzi do wzrostu kosztów działalności systemu przy spadku jego efektywności.

Źródło: BCC/MM

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nie czekaj na cyberatak. Jakie kroki podjąć, aby być przygotowanym?

Czy w dzisiejszych czasach każda organizacja jest zagrożona cyberatakiem? Jak się chronić? Na co zwracać uwagę? Na pytania odpowiadają: Paweł Kulpa i Robert Ługowski - Cybersecurity Architect, Safesqr.

Jak założyć spółkę z o.o. przez S24?

Rejestracja spółki z o.o. przez system S24 w wielu przypadkach jest najlepszą metodą zakładania spółki, ze względu na ograniczenie kosztów, szybkość (np. nie ma konieczności umawiania spotkań z notariuszem) i możliwość działania zdalnego w wielu sytuacjach. Mimo tego, że funkcjonowanie systemu s24 wydaje się niezbyt skomplikowane, to jednak zakładanie spółki wymaga posiadania pewnej wiedzy prawnej.

Ustawa wiatrakowa 2025 przyjęta: 500 metrów odległości wiatraków od zabudowań

Ustawa wiatrakowa 2025 została przyjęta przez rząd. Przedsiębiorcy, szczególnie województwa zachodniopomorskiego, nie kryją zadowolenia. Wymaganą odległość wiatraków od zabudowań zmniejsza się do 500 metrów.

Piękny umysł. Jakie możliwości poznania preferencji zachowań człowieka daje PRISM Brain Mapping?

Od wielu lat neuronauka znajduje zastosowanie nie tylko w medycynie, lecz także w pracy rozwojowej – indywidualnej i zespołowej. Doskonałym przykładem narzędzia diagnostycznego, którego metodologia jest zbudowana na wiedzy o mózgu, jest PRISM Brain Mapping. Uniwersalność i dokładność tego narzędzia pozwala na jego szerokie wykorzystanie w obszarze HR.

REKLAMA

Prawdziwa rewolucja w prawie i ulga dla przedsiębiorców: Maksymalnie 6 dni w roku na kontrole w firmach

To ma być prawdziwa rewolucja w prawie gospodarczym, ale nie tylko. Deregulacja obejmująca uproszczenie działalności gospodarczej i prowadzenie firmy w Polsce ma objąć całe otoczenie prawne biznesu. Na początek zmiany w kontrolach, które w obecnym kształcie dezorganizują funkcjonowanie firm, pochłaniają czas i koszty a dodatkowo stresują właścicieli i pracowników.

Przedsiębiorczość kobiet w praktyce. Parytety i reprezentacja kobiet w biznesie, luka płacowa i jawność wynagrodzeń [Wywiad]

O problemach polskich przedsiębiorców, w tym kobiet prowadzących własną firmę, o parytetach i reprezentacji kobiet w biznesie, luce płacowej i nowych przepisach w tym zakresie – rozmawiamy z Dominiką Reich, przedsiębiorczynią, członkinią Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku oraz jedyną przedstawicielką województwa podlaskiego w Stowarzyszeniu Sommelierów Polskich.

Lokalnych biznesów nie znajdziesz w sieci [Raport]

Tylko 25% firm lokalnych posiada strony internetowe, mimo że 68% Polaków szuka w internecie opinii o firmach przed dokonaniem zakupu. 27% użytkowników internetu regularnie czyta recenzje, a 41% robi to często. Najwięcej recenzji przeglądają mieszkańcy województw lubuskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego, a także osoby z niższym wykształceniem i dochodami.

W jaki sposób założyć spółkę z o.o. – przez S24 czy z udziałem notariusza?

Rejestracja nowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może zostać dokonana na dwa sposoby: poprzez system S24 lub przy udziale notariusza z umową w formie aktu notarialnego. W obu tych przypadkach wniosek o rejestrację spółki składany jest przez Internet, odpowiednio w S24 lub przez Portal Rejestrów Sądowych. Każda z tych metod ma swoje wady i zalety.

REKLAMA

Można mieć własną działalność gospodarczą nie płacąc składek ZUS, jak to zrobić w 2025 roku

Wysokie koszty już na wstępie, zanim jeszcze zarobi się pierwsze pieniądze, to główny hamulec przed założeniem własnej firmy. Daninę dla ZUS trzeba płacić, niezależnie od tego czy z działalności gospodarczej jest zysk czy straty. Ale nie wszyscy wiedzą, że można prowadzić własny biznes nie płacąc do ZUS nawet złotówki. Warto więc zacząć, choćby na próbę. To łatwe i nic nie kosztuje.

Jak zamknąć rok w spółce z o.o.?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością po zakończeniu każdego roku obrotowego powinna – co do zasady – sporządzić sprawozdanie finansowe, sprawozdanie z działalności (jeśli nie jest zwolniona z obowiązku jego sporządzenia), przeprowadzić zwyczajne zgromadzenie wspólników, a także złożyć odpowiednie dokumenty do KRS.

REKLAMA