| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Do Niemiec exodusu nie będzie

Do Niemiec exodusu nie będzie

Od 1 maja 2011 r. otwierają się dla Polaków rynki pracy Niemiec i Austrii. Nie należy spodziewać się masowej emigracji za chlebem - wynika z badań "Niedobór talentów".

Za miesiąc polscy pracownicy staną się pełnoprawnymi uczestnikami rynku pracy w Austrii i Niemczech. Zniesione zostaną dotychczasowe ograniczenia w podejmowaniu pracy. Dla tamtejszych gospodarek jest to szansa na pozyskanie niezbędnych specjalistów, z kolei przed polskimi pracownikami otwierają się nowe możliwości znalezienia zatrudnienia i rozwoju zawodowego.

Przeprowadzone w 2010 r. badanie „Niedobór talentów” wskazuje, że trudności ze znalezieniem odpowiednich kandydatów zgłasza jeden na trzech pracodawców w Niemczech i w Austrii (odpowiednio 29% oraz 35%). Największy problem firmy w obu krajach mają z zatrudnieniem wykwalifikowanych pracowników fizycznych. Z badania wynika, że w krajach tych odczuwalny jest też niedobór lekarzy, pracowników działów IT, kierowców oraz techników.

Podstawowym kryterium przy poszukiwaniu kandydatów do pracy w Niemczech jest znajomość języka niemieckiego. Chcąc podnieść swoją atrakcyjność w oczach niemieckiego pracodawcy, warto nie tylko nauczyć się języka, ale też móc potwierdzić poziom jego znajomości odpowiednimi certyfikatami.

Szczególnie w rekrutacji pracowników medycznych wyzwanie stanowi dotarcie do właściwych kandydatów, którzy gotowi są wyjechać za granicę, a jednoczenie posiadają niezbędne kwalifikacje zawodowe potwierdzone dyplomami oraz posługują się językiem niemieckim.

Polecamy: Kilka umów z tym samym pracodawcą - czy można?

Źródło: Manpower.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mirosław Siwiński

Radca Prawny nr wpisu WA-9949 Doradca Podatkowy nr wpisu 09923

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »