reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Eurodolar coraz bliżej naruszenia szczytu z listopada 2010 r.

Eurodolar coraz bliżej naruszenia szczytu z listopada 2010 r.

W piątek najwięcej uwagi inwestorzy poświęcili danym na temat amerykańskiego rynku pracy. Odnotowano zwiększenie liczby etatów w sektorze pozarolniczym o 216 tys., podczas gdy oczekiwano wzrostu na poziomie 190 tys. W marcu Amerykanom udało się również obniżyć stopę bezrobocia do 8,8 proc.

W pierwszych godzinach po publikacji rynek zareagował umocnieniem dolara i spadkiem kursu głównej pary walutowej do poziomu 1,4060. Jednak wraz z rozwojem sesji za Oceanem, po gołębich wypowiedziach przedstawicieli Fed, notowania EUR/USD zmieniły kierunek, dochodząc w okolice 1,4250.

W trakcie dzisiejszej sesji azjatyckiej naruszony został bardzo istotny opór na poziomie 1,4250, a kurs EUR/USD wzrósł do 1,4268. Niewiele już dzieli eurodolara od przetestowania szczytu z listopada 2010 roku, na poziomie 1,4280. Przed startem handlu na rynkach europejskich, o godzinie 8.30, eurodolar znajdował się na poziomie 1,4235.

Dziś spośród ważniejszych publikacji makroekonomicznych poznamy jedynie dane z Eurolandu. Na godzinę 10.30 zaplanowany jest kwietniowy odczyt indeksu Sentix. Oczekuje się wyniku na poziomie 16 pkt., czyli spadku w stosunku do poprzedniego odczytu. Wskaźnik ten obrazuje oczekiwania inwestorów finansowych. Z kolei o 11.00 opublikowana zostanie wielkość inflacji PPI w strefie euro za luty. Rynkowy konsensu wynosi 0,7 proc. m/m oraz 6,7 proc. r/r. Po zeszłotygodniowym odczycie inflacji konsumentów ze strefy euro, dane te nie powinny istotnie wpłynąć na oczekiwania inwestorów co do zacieśniania polityki pieniężnej w Eurolandzie.

Dowiedz się także: Jakie wydarzenia były najważniejsze dla rynku walutowego w pierwszym tygodniu marca?

W tym tygodniu poznamy decyzję Europejskiego Banku Centralnego w sprawie stóp procentowych. Posiedzenie ECB zaplanowane jest na 7 kwietnia. Większość uczestników rynku spodziewa się podwyżki stóp o 25 pb. Oczekiwania te do czwartku prawdopodobnie w dalszym ciągu będą wspierać notowania euro w relacji do dolara.

Polecamy serwis: Inwestycje

Piątkowa sesja zaowocowała osłabieniem złotego w relacji do euro, w efekcie czego kurs EUR/PLN wzrósł do poziomu 4,0450. Jednak druga część piątkowej sesji przyniosła już powrót krajowej waluty do umocnienia, m.in. za sprawą poprawy nastrojów wśród inwestorów oraz znaczących wzrostów na giełdach, w tym na GPW. Na zakończenie ubiegłego tygodnia notowania EUR/PLN spadły do poziomu 4,0150. Kurs tej pary walutowej oscylował wokół wspomnianej wartości również w trakcie dzisiejszego handlu w Azji. Sytuacja techniczna przemawia za powrotem złotego w relacji do euro do trwalszej aprecjacji.

Kurs USD/PLN na początku sesji azjatyckiej spadł do poziomu 2,8115, jednak w kolejnych godzinach powrócił powyżej istotnego poziomu 2,8200. O godzinie 8.45 notowania USD/PLN znajdowały się na poziomie 2,8220. Trwałe pokonanie tego wsparcia otworzyłoby drogę do silniejszego umocnienie złotego w relacji do dolara.

W najbliższym czasie na notowania złotego największy wpływ będą miały nastroje na światowych rynkach oraz jutrzejsza decyzja RPP w sprawie stóp procentowych. Rynek oczekuje podwyżki głównej stopy procentowej o 25 pb. Czynnik ten powinien przekładać się na dalsze umocnienie złotego.

Michał Fronc
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Podczas dzisiejszej sesji azjatyckiej eurodolar pokonał istotny opór na poziomie 1,4250.
Podczas dzisiejszej sesji azjatyckiej eurodolar pokonał istotny opór na poziomie 1,4250.

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Iwona Kowalska-Matis

Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama