REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy zwyżki na giełdach to tylko żart?

REKLAMA

REKLAMA

Już niebawem przekonamy się, w jakim stopniu wzrost giełdowych indeksów był pochodną zakończenia kwartału, a na ile znamionował siłę rynków finansowych. Ich odporność na złe wieści może być większa niż sądzimy.

Czwartkowa informacja o tym, że oczekiwania inflacyjne Polaków sięgają już 4,6 proc., podczas gdy miesiąc wcześniej wynosiły 3,2 proc. na nikim nie zrobiła wrażenia. A powinna, przynajmniej na rynku walutowym, bo zwiększa prawdopodobieństwo kolejnej podwyżki stóp procentowych. Prawdopodobnie inflacyjne strachy będą też coraz mocniej oddziaływać na nastroje na Wall Street. Po niedawnej serii wypowiedzi członków Fed, kwestia rosnących cen trafiła też na czołowe miejsca amerykańskich portali finansowych. Na jednych można poznać plany lidera wśród producentów słodyczy, zapowiadającego 10 proc. podwyżki cen czekolady i popularnych także w Polsce batoników, na innych opublikowano deklaracje szefów Wal-Marta o tym, że zrobią wszystko, by ceny w sklepach tej sieci nie rosły zbyt mocno. Stosując analogię do naszych warunków, tylko patrzeć, jak Ben Bernanke wejdzie z koszykiem do Biedronki, a prezydent Obama pogrozi miejscowym spekulantom i zaapeluje do naftowych koncernów w sprawie marży.

REKLAMA

Dowiedz się także: Co wpływa na wzrost cen srebra i złota?

Tymczasem na zapomnianym nieco rynku surowcowym znów robi się gorąco. Ceny ropy typu Brent wzrosły w czwartek o ponad 1,5 proc. i wciąż trzymają się w pobliżu 120 dolarów za baryłkę, a na rynku amerykańskim notowania surowca skoczyły o ponad 2 proc., do niemal 107 dolarów. Po kilku dniach spadków powróciła euforia na rynki kukurydzy, pszenicy i bawełny. Notowania tych surowców poszły w górę o 4-5 proc.

Polecamy serwis: Lokaty

REKLAMA

W trakcie ostatniej sesji miesiąca i kwartału na Wall Street nie było widać wielkiej chęci do podciągania indeksów. A jeśli była, to spotykała się z niechęcią niedźwiedzi. W wyniku tych zmagań i Dow Jones i S&P500 przez większą część dnia wielokrotnie testowały z obu stron poziom środowego zamknięcia. Ostatecznie skończyło się to niewielkimi, sięgającymi około 0,2 proc. spadkami. Jedynie Nasdaq zdołał się podciągnąć w górę o 0,15 proc.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dziś nastąpi globalny wysyp publikacji wskaźników aktywności gospodarczej, sięgający od Japonii i Chin, przez Europę, po Stany Zjednoczone. W Japonii i Chinach zanotowano niewielką poprawę wskaźników. Kluczowe będą jednak dane, dotyczące amerykańskiego rynku pracy. Oczekiwania nie są wygórowane, więc łatwo o pozytywne zaskoczenie.

Roman Przasnyski, Open Finance

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

REKLAMA

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

REKLAMA

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA