REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Przedsiębiorcy nie mogą mylnie przekonywać

Przedsiębiorca ma obowiązek informować o cenie i właściwościach oferowanego produktu lub usługi w sposób rzetelny i pełny. Poddana kontroli UOKiK apteka internetowa wprowadzała konsumentów w błąd podając nieprawdziwe informacje o promocyjnych cenach leków.

Firmy nie chcą karanych pracowników

Przedsiębiorcy chcą mieć dostęp do informacji o zatrudnionych osobach dotyczących skazania prawomocnym wyrokiem za czyny przeciwko obrotowi gospodarczemu, mieniu, wiarygodności dokumentów i ochronie informacji. Obowiązujące przepisy nie dają im takiej możliwości.

Przedsiębiorca oświadczy się urzędnikowi od 1 lipca

Od 1 lipca w urzędach wymóg przedstawiania większości zaświadczeń zostanie zamieniony na prawo do przedłożenia oświadczeń. Nowe zasady wiążą się z wejściem w życie przepisów pakietu deregulacyjnego.

Eurodolar w okolicy 1,4500-1,4650

Ze względu na to, że w piątek giełdy w USA, Wielkiej Brytanii czy Niemczech były zamknięte, notowania eurodolara nie podlegały w tym dniu większym wahaniom. W poniedziałek rozpoczął się dzień pracy na Wall Street, co wpłynęło na większą zmienność kursu EUR/USD.

REKLAMA

Biznes z Chinami rób teraz

Wzajemna wymiana handlowa z Chinami wyniosła w 2010 roku 13,6 mld euro. Ministerstwo Gospodarki zachęca Państwo Środka do rozpoczęcia inwestycji w Polsce. Argumentem w walce o miliony złotych mają być Specjalne Strefy Ekonomiczne.

Oby byki nie zaczęły widzieć podwójnie

Byki poradziły już sobie z nerwami i ruchami korekcyjnymi, przypuszczając odważny atak. Ponownie na horyzoncie pojawiły się rekordowo wysokie poziomy indeksów. Powodów do optymizmu nie brakuje, ale biorąc pod uwagę majową tradycję, możemy obawiać się powstania formacji podwójnego szczytu.

Święta jednak na słodko


Sklepy stopniowo obniżają ceny cukru. Dobre wiadomości o obfitych zbiorach z plantacji trzciny cukrowej wstrząsnęły kursem surowca na światowych giełdach. Branżę cukierniczą czeka weryfikacja cen produktów.

Firmy oszczędzą 6 mld?

Prezydent podpisał w środę ustawę o ograniczaniu barier administracyjnych. Zmiany mają przynieść firmom i obywatelom oszczędności rzędu 6 mld zł.

REKLAMA

Masowy exodus do pracy w Niemczech i Austrii?

Od 1 maja br. Niemcy i Austriacy otworzą dla Polaków swoje rynki pracy. „Nie powinniśmy obawiać się masowego exodusu, porównywalnego do tego, który miał miejsce w 2004 r., kiedy po przyjęciu Polski do Unii Europejskiej ponad 2 mln rodaków wyjechało w poszukiwaniu lepszego życia do Wielkiej Brytanii i Irlandii" - ocenia Monika Zakrzewska, ekspert PKPP Lewiatan.

Jaka jest rola orzecznictwa sądów administracyjnych w praktyce?

Już 4 maja 2011r. w 6. największych miastach w Polsce, rozpocznie się cykl bezpłatnych konferencji „Rola orzecznictwa sądów administracyjnych w praktyce stosowania prawa podatkowego”. Organizatorami programu szkoleniowego są wydawnictwo Wolters Kluwer Polska oraz Krajowa Izba Doradców Podatkowych.

Koniec z QE2 w czerwcu?

Poniedziałkowa decyzja w sprawie obniżenia ratingu Stanów Zjednoczonych przez agencję Standard & Poor’s pozwoliła nazwać po imieniu to, z czego rynki od dawna zdawały sobie sprawę. Od tej pory sytuacja europejskiej waluty do złudzenia przypomina położenie dolara. Teraz świat z uwagą będzie przyglądać się cięciom budżetowym w dwóch największych gospodarkach świata – amerykańskiej i strefy euro.

Cukier, paliwo, a teraz węgiel

Komisja Europejska chce nałożyć podatek węglowy na paliwa. Polska ma dostać okres przejściowy. Podatek w szczególności odczułaby branża transportowa.

Firmy sięgną do portfeli na rozwój?

Marzec br. przyniósł wzrost produkcji przemysłowej o 7 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku - podał GUS. Eksperci zapowiadają szansę na rozwój polityki inwestycyjnej wśród firm.

PO IG 8.1: przedsiębiorcy mają słaby punkt

9 maja 2011 roku rozpocznie się konkurs w ramach działania 8.1 „Wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej” PO IG. 18-go kwietnia PARP podał do wiadomości reguły naboru, tj. terminy, miejsce i sposób złożenia wniosku. Kryteria oceny  pozostały niezmienione.

Przeciętne mieszkanie w Londynie kosztuje 2 mln zł

Rynki ryzykownych aktywów mają coraz gorszą kondycję. Już w zeszłym tygodniu można było zaobserwować pierwsze symptomy odpływu kapitału. Bank Japonii wyposażył niedożywioną po trzęsieniu ziemi gospodarkę w dodatkowe środki finansowe, ale już w zeszłym tygodniu można było obserwować, jak zastrzyk ten przestaje działać.

Przedsiębiorcy oszukują na jajkach


S, M, L czy XL, to klasy wagowe jaj kurzych dostępnych na rynku. O rodzaju informuje nas producent podając ją na opakowaniu. Teoretycznie mamy więc duży wybór. Jak jest w praktyce?

Firmy zatrudniają częściej niż w ubiegłym roku

Sektor przedsiębiorstw zanotował spadek zatrudnienia w marcu br. o 0,1 proc. w stosunku do lutego. W ujęciu rocznym kondycja firm wypada lepiej. Zatrudnienie wzrosło o 4,1 proc. - podał GUS.

Ostatnia dekada emigracji należy do Niemiec

Wstąpienie Polski do Unii Europejskiej, a przede wszystkim natychmiastowe otwarcie brytyjskiego rynku pracy, to wydarzenie, które odmieniło charakter polskiej emigracji. Jednak pomimo wielkiej popularności Wysp Brytyjskich, w ciągu ostatniej dekady Polacy najczęściej pracowali w Niemczech.

Nowe rekordy i nowy kryzys?

MFW i szefowie Banku Światowego biją na alarm. Ich zdaniem gospodarka nie jest wystarczająco silna, aby wyjść cało z kolejnego kryzysu, a skutki poprzedniego nie zostały jeszcze zniwelowane. Jednocześnie na giełdach mogą zostać pobite nowe rekordy hossy i obserwujemy boom na surowce, sądząc po cenach tych ostatnich.

Zamówienia publiczne będą znowelizowane

Ustawa o zmianie ustawy Prawo zamówień publicznych została podpisana przez Prezydenta RP. Nowe przepisy rozszerzają przesłanki wykluczenia wykonawców z udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego.

Przedsiębiorco, uważaj co sprzedajesz

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą punkty sprzedaży żywności powinni pamiętać o przestrzeganiu zasad przechowywania produktów oraz uważać na terminy przydatności do spożycia. W szczególności w okresie przedświątecznym, który jest czasem wzmożonej kontroli ze strony Inspekcji Handlowej oraz samych konsumentów.

Google stratne o ok. 5%

Dzisiejszy dzień jest zapowiedzią tego, w jakiej atmosferze będą upływać najbliższe 2-3 tygodnie. W tym czasie poznamy szereg wyników finansowych amerykańskich spółek za I kwartał. Nastroje inwestycyjne w Stanach Zjednoczonych zmieniają się diametralnie po publikacji tych danych.

Redukcja obowiązków dla firm? Nieustanna

Ministerstwo Gospodarki przygotowało propozycje zmian w obowiązkach ciążących na przedsiębiorcach. – Nie ustajemy w wysiłkach redukcji obowiązków informacyjnych oraz ograniczania barier dla przedsiębiorców i obywateli. Chcemy, aby korzystne dla firm zmiany zostały uchwalone jeszcze w tej kadencji Sejmu – deklaruje minister gospodarki Waldemar Pawlak.

Małe firmy odkładają inwestycje

W marcu br. wzrosły kredyty i depozyty firm - podał NBP. Przedsiębiorcy nadal odkładają inwestycje i stronią od ryzyka.

Baca do kicia za oscypki

Na karę 6 miesięcy więzienia - w zawieszeniu na 2 lata - skazał Sąd Rejonowy w Nowym Targu bacę Wojciecha Gromadę z Zębu za produkcję oscypka bez wymaganego certyfikatu - poinformowała Kronika TVP Kraków.

Wzrost WIBOR-u wydaje się nie do uniknięcia

Dzisiaj, podobnie jak wczoraj, decyzje inwestorów uwarunkowane są wiadomościami, dotyczącymi inflacji. W środę koreański bank centralny przedstawił wyższą prognozę tego wskaźnika, przewidującą, że ceny wzrosną o 3,9%, podczas kiedy wcześniej oczekiwano wzrostu rzędu 3,5%.

Inflacja zaszkodzi firmom transportowym?

Ceny dóbr i usług konsumpcyjnych w marcu 2011 r. zaskoczyły analityków. Wzrosły o 0,9 proc. w stosunku do poprzedzającego miesiąca. W porównaniu z marcem 2010 r. były wyższe o 4,3 proc.- wynika z szacunków GUS. Wysoka inflacja spowodowała także wzrost cen w branży transportowej.

Unia pomoże małym firmom

Komisja Europejska powróciła do pomysłu Jednolitego Rynku. Zakończenie projektu znacznie uprości spółkom z Polski i z innych państw członkowskich prowadzenie działalności na terenie całej Unii.

Londyński Citigroup warty przeszło 1 mld funtów

W poniedziałek Międzynarodowy Fundusz Walutowy obniżył prognozy wzrostu gospodarczego w 2011 r. dla USA, wczoraj możliwość podobnego posunięcia sugerowali członkowie Międzynarodowej Agencji Energii. Nadal są oni zdania, że popyt na ropę naftową zwiększy się w tym roku, ale jednocześnie alarmowali, że ceny powyżej 100 USD za baryłkę są szkodliwe dla globalnej koniunktury.

Od 1 lipca firmę zarejestrujesz przez Internet

- Od 1 lipca 2011 r. każdy przedsiębiorca będzie mógł zarejestrować swoją firmę przez Internet posługując się formularzem Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) – zapowiada Ministerstwo Gospodarki.  Rewolucja w procesie zakładania działalności gospodarczej wynika z nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Kłopotliwa zasada konkurencyjności w PO KL

Beneficjenci narzekają na zasadę konkurencyjności już od momentu jej wprowadzenia. Czy doprecyzowanie przepisów nakładające dodatkowe obowiązki na beneficjentów rozwiąże problem?

Stagnacja w irlandzkim budownictwie od prawie czterech lat

Międzynarodowy Fundusz Walutowy obniżył prognozy dla gospodarki Stanów Zjednoczonych na rok 2011. Trudno zbagatelizować wymiar symboliczny tej decyzji, chociaż nie ma ona dużego przełożenia na praktykę. Zdaniem specjalistów z MFW wzrost gospodarczy USA wyniesie 2,8%, podczas kiedy jeszcze w styczniu spodziewano się 3%.

Młody rolnik od 26 kwietnia

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ogłosiła termin przyjmowania wniosków o przyznanie pomocy z działania "Ułatwianie startu młodym rolnikom". Będzie to okres od 26 kwietnia do 24 czerwca 2011r.

Ile środków unijnych już wykorzystaliśmy?

Od początku uruchomienia programów unijnych wykorzystaliśmy już ponad połowę środków. Oznacza, to że fundusze stopniowo się wyczerpują. Ilu beneficjentów sięgnęło dotychczas po dotacje?

W marcu spadło bezrobocie

Bezrobocie rejestrowane w marcu zmniejszyło się w stosunku do lutego 2011 r. o 0,1 pkt proc. i wyniosło 13,1%. Spadek stopy bezrobocia odnotowano w 11 województwach, przy czym najsilniejszy w opolskim (o 0,4 punktu), w trzech województwach bezrobocie utrzymało się na tym samym poziomie, a w łódzkim i mazowieckim minimalnie (o 0,1 punktu) wzrosło. Najniższa stopa bezrobocia była w województwie wielkopolskim (9,8%), a najwyższa w warmińsko-mazurskim (21,4%).

PIT za 10 zł może okazać się znacznie droższy

Nie warto korzystać z najtańszych ofert rozliczania i wypełniania PIT-ów. Takie ogłoszenia publikują najczęściej osoby, które nie mają uprawnień do wypełniania deklaracji podatkowych. A za błędy w zeznaniach podatkowych odpowiada zawsze (odsetki, grzywna) podatnik. Stąd PIT za 10 zł może nas kosztować znacznie więcej, jeżeli fiskus znajdzie w nim błąd.

Początek tygodnia na rynkach bez rewolucji

W piątek w dalszym ciągu wspólna waluta umacniała się. Notowania eurodolara pod koniec tygodnia osiągnęły wartość 1,4487. Dzisiaj, podczas sesji azjatyckiej, kurs EUR/USD uplasował się w przedziale 1,4440-1,4480.

Narzucanie cen przez dostawcę to nieuczciwa praktyka

Praktyki ograniczające konkurencję są zakazane przez prawo antymonopolowe. Istnieją jednak pewne wyjątki. O tym, czy m.in. narzucanie cen przez dostawcę to nieuczciwa praktyka dyskutowano w ramach Środkowoeuropejskiej Inicjatywy Współpracy Organów ds. Konkurencji (CECI)

Łatwiej o kredyt technologiczny dla firm

Nawet 1 mln euro na zakup i wdrożenie nowoczesnych technologii mogą otrzymać przedsiębiorcy. Ułatwienia w pozyskiwaniu środków w formie tzw. kredytu technologicznego wprowadza nowelizacja ustawy o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej. Prezydent podpisał ją 7 kwietnia br.

Ile cukru można kupić za minimalną godzinową stawkę płacy w 2011 roku?

W ostatnich tygodniach marca 2011 roku ceny cukru zaczęły szybko rosnąć. Zobaczmy więc ile cukru można nabyć za wynagrodzenie minimalne (1 386 PLN). Przy obecnej cenie 1 kg cukru – około 5,50 zł, za godzinową stawkę można kupić 1,50 kg tego cennego dzisiaj produktu.

Ważą się losy amerykańskiej administracji

Wczoraj wieczorem w Białym Domu miało miejsce specjalne posiedzenie, podczas którego powinny zapaść konkretne decyzje w kwestii budżetu USA na bieżący rok. Niestety Demokratom i Republikanom nie udało się dojść do żadnego konsensusu. Obradujących nie był w stanie pogodzić nawet prezydent Obama.

Firmy zażądają jednolitych interpretacji?

W ramach pakietu deregulacyjnego Ministerstwo Gospodarki proponuje, aby obywatele i przedsiębiorcy mogli występować do Ministra Finansów o zmianę indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych. Izby skarbowe na analogiczne pytania podatników udzielają sprzecznych odpowiedzi.

Ukraina wpuści polskie urządzenia chłodnicze

Ukraina zakończyła postępowanie ochronne przed nadmiernym importem urządzeń chłodzących i zamrażających z Unii Europejskiej. Sprawa dotyczy m.in. polskich przedsiębiorców.

Portugalia przyjmie pakiet pomocowy

W środę kurs eurodolara złamał opór na poziomie 1,4280. Rynki zbagatelizowały problemy finansowe Europy. Motywem ich działania były oczekiwania, związane z podwyżkami stóp procentowych w strefie euro oraz rezygnacja z podwyżek w USA.

Polskie firmy za prąd płacą za dużo

Polska została upomniana przez Komisję Europejską, że obowiązujące zasady regulacji cen dla odbiorców końcowych energii nie spełniają wymogów europejskiego prawa oraz utrudniają konsumentom dostęp do najlepszej oferty na rynku.

Do 30 kwietnia sprawdzisz dane przekazywane do ZUS

Do 30 kwietnia 2011 r. płatnik składek zobowiązany jest dokonać sprawdzenia prawidłowości danych zawartych w przekazanych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych imiennych raportach miesięcznych za rok 2010. Sprawdź, czy Twoja firma już to zrobiła.

Czwartkowa sesja ECB tematem dnia

Pozycja Portugalii staje się coraz bardziej niepewna. Wczoraj rating tego kraju obniżyła agencja Moody’s, przy czym nie jest ona odosobniona w swoich działaniach. Inwestorzy pozbywają się portugalskich obligacji, a rentowności 10-latek bliskie są przekroczenia 9 proc. Financial Times roznosi plotki, jakoby Lizbona znajdowała się w trakcie tajnych pertraktacji, dotyczących pomocy finansowej. Euro nie reaguje na problemy krajów PIIGS.

Osłabienie euro w reakcji na słowa Tricheta

Pozostawienie stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny na niezmienionym poziomie - 1,25%, nie zrobiło na inwestorach większego wrażenia. Więcej kontrowersji wywołała konferencja, zorganizowana po obwieszczeniu decyzji przez EBC. Wypowiedź Tricheta doprowadziła do spadku, jakiego nie widzieliśmy od sierpnia 2010 r.

Wzrost gospodarczy wyrównany

Wzrost gospodarczy wyrównał w bieżącym roku tempo, a dynamika sprzedaży ustabilizowała się. Dla firm oznacza to lepsze perspektywy rozwoju i możliwość rozpoczęcia inwestycji.

Nianię państwo ubezpieczy, ale od października

Przepisy ustawy żłobkowej weszły w życie 4 kwietnia br. Zainteresowani zatrudnieniem niani powinni jednak pamiętać, że regulacje dotyczące ubezpieczenia społecznego opiekunek zaczną obowiązywać dopiero od 1 października 2011.

REKLAMA