| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Stagnacja w irlandzkim budownictwie od prawie czterech lat

Stagnacja w irlandzkim budownictwie od prawie czterech lat

Międzynarodowy Fundusz Walutowy obniżył prognozy dla gospodarki Stanów Zjednoczonych na rok 2011. Trudno zbagatelizować wymiar symboliczny tej decyzji, chociaż nie ma ona dużego przełożenia na praktykę. Zdaniem specjalistów z MFW wzrost gospodarczy USA wyniesie 2,8%, podczas kiedy jeszcze w styczniu spodziewano się 3%.

Globalny wzrost gospodarczy ma wynieść w tym roku 4,4%. Pod tym względem do obniżki prognoz nie doszło. Na chłodniejsze spojrzenie na koniunkturę w USA złożyły się obawy przed negatywnym wpływem rosnących cen paliw i ograniczone tempo poprawy sytuacji na rynku pracy. Dlaczego zmniejszenie prognoz wzrostu ma tak istotne znaczenie symboliczne? Po pierwsze, oczekiwania MFW są niższe niż obecny konsensus rynkowy w tej kwestii. Po drugie, przewidywania MFW sugerują słabszy wzrost gospodarczy, w porównaniu z 2010 r. Po trzecie, idą w przeciwnym kierunku niż przez ostatnie miesiące i ostrzegają przed pogorszeniem sytuacji na rynku.

W dalszym ciągu uwagę przyciągają surowce, które zarówno w tym roku, jak i od połowy 2010 r., są bardziej atrakcyjne pod względem inwestycyjnym niż akcje. Od początku stycznia kontynuowaniu ruchu w górę notowań towarów sprzyja osłabiający się dolar. Okazuje się, że deprecjacja amerykańskiego pieniądza jest praktycznie taka sama jak skala zwyżki towarów. To zaś pokazuje, w jak dużym stopniu hossa na surowcach straciła swój impet. Można odnieść wrażenie, że dobry klimat utrzymuje się na tym rynku jedynie za sprawą zniżki dolara.

Dowiedz się także: Ile światowych spółek mogłoby znaleźć się w chińskim holdingu?

Marcowe wyniki irlandzkiego budownictwa nie zachwyciły. Indeks aktywności w tej branży obniżył się do 46,1 pkt. z 47,8 pkt. miesiąc wcześniej. Był to 46. Miesiąc z rzędu, kiedy wskaźnik pozostawał poniżej 50 pkt., oddzielających rozwój od regresu w sektorze. Do marcowego spadku przyczynił się przede wszystkim segment mieszkaniowy. W segmencie komercyjnym nastąpiła niewielka poprawa, odbicie z bardzo niskich poziomów kontynuowało też budownictwo infrastrukturalne. Podobnie, jak w Niemczech, uwagę zwracało przyspieszenie wzrostu cen produkcji.

Polecamy serwis: Kredyty

Organizacja Współpracy Ekonomicznej i Rozwoju (OECD) poinstruowała Francję, że ta powinna zaostrzyć dostęp do kredytów hipotecznych, aby zwalczać bańkę na rynku mieszkaniowym. Chodzi głównie o ceny w Paryżu, które w minionym roku poszły w górę o blisko 16%, do rekordowych 7645 euro za m2. Od 2005 r., zwiększyły się o 40%. W całej Francji wzrost cen w 2010 roku wyniósł 1,5%.

Zespół Analiz
Home Broker

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Od 46 miesięcy irlandzki rynek budowlany przechodzi fazę recesji, bez perspektyw na szybkie zmiany.
Od 46 miesięcy irlandzki rynek budowlany przechodzi fazę recesji, bez perspektyw na szybkie zmiany.

Split payment - podzielona płatność79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Informacja Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK