Redukcja obowiązków dla firm? Nieustanna
REKLAMA
REKLAMA
– Zniesienie najbardziej uciążliwych obowiązków informacyjnych to oszczędność czasu i pieniędzy przedsiębiorców. To również mniej obciążeń dla administracji publicznej – powiedział wicepremier Waldemar Pawlak.
REKLAMA
REKLAMA
Jak zapewnił większość zmian, które proponuje resort w projekcie założeń do ustawy o redukcji obowiązków informacyjnych oraz o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców nie ma charakteru rewolucyjnego i nie burzy porządku prawnego. – Ich wprowadzenie spowoduje natomiast wyraźnie odczuwalne ułatwienia dla przedsiębiorców i obywateli – przekonywał wiceszef rządu.
Wiceminister gospodarki Mieczysław Kasprzak wyjaśnił, że przy przygotowaniu projektu założeń do ustawy, resort kierował się zasadą racjonalności. – Z kilkuset obowiązków informacyjnych wybraliśmy te, które są najbardziej uciążliwe, a równocześnie nie zwiększą obciążeń budżetowych – poinformował. Wyjaśnił, że potrzeba reform wynika ze zmian, jakim podlega krajowa gospodarka oraz unijnych wymogów ograniczania biurokracji. – Uproszczenie przepisów prawa gospodarczego zwiększy także konkurencyjność naszych przedsiębiorców i ułatwi ich funkcjonowanie – powiedział wiceminister Kasprzak.
Wśród głównych propozycji MG jest m.in. skrócenie terminu zwrotu nadpłaconego podatku VAT do 30, a nie jak obecnie 60 dni. – Zmiana ta jest korzystna zwłaszcza dla małych i średnich firm, dla których kwoty „zamrożone” w podatku mają ogromne znaczenie dla płynności finansowej – zauważył wicepremier Pawlak.
REKLAMA
MG chce także umożliwić obywatelom i przedsiębiorcom występowanie do ministra finansów o zmianę indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych. – Izby skarbowe z różnych miast na analogiczne pytania podatników, udzielają czasami sprzecznych odpowiedzi – przypomniał wicepremier. MG proponuje również, aby wnioski o dokonanie interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego mogły składać organizacje pracodawców i związki zawodowe.
Projekt założeń ustawy o redukcji obowiązków informacyjnych oraz o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców wraz ze zestawieniem uwag zgłoszonych w ramach uzgodnień międzyresortowych i konsultacji jest dostępny na http://bip.mg.gov.pl/node/12723
Polecamy: Jakie dane podlegają wpisowi do CEIDG?
Źródło: MG
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.